Z czego składa się Twój rachunek za prąd?

sieć przesyłu energii elektrycznej

Gospodarstwo domowe z pewnością mogło by się obyć bez wielu rzeczy, ale bez prądu ciężko by było funkcjonować, nawet przy minimalizmie życiowym, który wyznają niektórzy. Dzisiejszy rachunek za prąd, nieraz przyprawia nas o ból głowy, gdyż właściwie wszystko co posiadamy w domu, potrzebuje do życia energii elektrycznej. Tylko dlaczego to tak drogo kosztuje?

Płacimy za prąd, czyli za co?

Wpatrując się w comiesięczny rachunek za prąd, czasami nie możemy się nadziwić, za co tak naprawdę płacimy. Jakie składowe są ukryte w tym ostatecznym koszcie, że jest on taki a nie inny. Otóż konstrukcja opłaty za energię elektryczną w Polsce, faktycznie jest dość skomplikowana i wymaga wyjaśnień. Jedno jest pewne, nie ważne w którym regionie mieszkamy, każdy dostawca nalicza koszty za pobór energii elektrycznej według identycznego schematu. O tym niżej.

Elementy składowe rachunku za prąd

Żeby zrozumieć, co kryje się pod całkowitym kosztem naliczonym w naszym rachunku za prąd, należy przeanalizować jego elementy składowe- poszczególne opłaty, jakie nalicza nasz dostawca. Pierwszą z nich jest opłata za zużytą energię. Co to oznacza? To ta najbardziej oczywista wartość- zużytych kilowatogodzin energii. Druga z opłat dotyczy dystrybucji i to już stanowi iście zagadkowe pojęcie. Dostawcy mają tutaj właściwie dowolność w sposobie naliczania, co można zaobserwować porównując rachunki za prąd od różnych operatorów. Jest to dość niepokojące, bo tak naprawdę nie wiemy, jakie są podstawy do naliczania konkretnej opłaty, poza lakonicznie zaznaczonymi granicami, które wskazuje Urząd Regulacji Energetyki. Innymi słowy- dostawcy mogą naliczać tutaj wszystko. Porównajmy więc różne oferty, zanim podpiszemy umowę z konkretnym dostawcą, by mieć poczucie, ze wybraliśmy najlepszego na rynku, który spełni nasze oczekiwania.

mężczyzna spisuje stan licznika

Szczegółowe składniki opłaty za prąd

Poza wspomnianymi wyżej opłatami, warto spojrzeć na swój rachunek za prąd by zobaczyć szereg szczegółowych, tajemniczo brzmiących opłat, które są nam wliczane do rachunku. Co ciekawe, w przypadku nieużywania prądu w ogóle przez jakiś czas ( chociażby w celu sprawdzenia jak to działa), przekonamy się, że rachunek za prąd i tak otrzymamy. Za co więc mamy zapłacić? A chociażby za to, że w ogóle mamy możliwość korzystania z prądu w każdej chwili, skoro podpisaliśmy umowę i zostaliśmy odbiorcą. Ponadto zostaje nam naliczona tzw. opłata za obsługę handlową, czyli innymi słowy, że otrzymujemy rachunek, indywidualny adresowany, bezpośrednio do nas. Oprócz tego mamy także tajemniczo brzmiącą opłatę przejściową oraz stawkę jakościową i jej pochodne. Sporo tego jak na jeden rachunek. Jednakże dostawca wyszczególniając je wszystkie, dopełnia obowiązku informacyjnego abyśmy jako odbiorcy mieli jasność, za co płacimy.

Czy prąd jest drogi?

Oczywiście jest to pytanie retoryczne. Prąd jest drogi i niestety trzeba to zaznaczyć wyraźnie, że raczej jako konsumenci nie możemy liczyć na jego obniżki. Nie jednokrotnie zdarza się, że zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do zaopatrzenia naszego gospodarstwa domowego rodzi czasem trudności finansowe. Rachunki za prąd rosną, zwłaszcza w okresach zimowych, gdy często składową rachunku jest również opłata za ogrzewanie. Ale dobrym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele osób mających problemy z płatnością jest dodatkowe finansowanie w postaci pożyczki pozabankowej, która jest dostępna dla każdego, nawet bez wychodzenia z domu. Dopełniając minimum formalności, przy pomocy smartfona lub tabletu a dostępem do internetu, możemy rozwiązać problemy z wysokim rachunkiem za prąd. Wystarczy wypełnić taki krótki formularz pożyczkowy i bez wychodzenia z domu, całkowicie online, otrzymamy dostęp do wielu ofert, z których wybierzemy najlepszą, która spełnia nasze oczekiwania i zaspokaja potrzeby finansowe. Bezpiecznie i wygodnie możemy skorzystać z prostego finansowania, które jest dedykowane w przypadku wystąpienia takich  kryzysowych sytuacji.

porównanie kosztów różnych typów żarówek

Co zrobić by rachunek za prąd był mniejszy?

Możemy realnie obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej, jeśli uda nam się wprowadzić do życia choć jedną z poniższych sugestii:

  1. Warto używać sprzętów energooszczędnych- np. lodówki, pralki, zmywarki, klimatyzatory- są w tej chwili dostępne modele, które potrafią pozytywnie wpłynąć na nasze rachunki za prąd
  2. Należy wymienić dotychczas używane żarówki na te, które potrafią oszczędzać zużycie energii elektrycznej
  3. Inwestycja w panele fotowoltaiczne, to inwestycja na lata, która z pewnością się zwraca. Polecana zwłaszcza przy budowie domu.
  4. Używanie oświetlenia tylko w pomieszczeniach, w których aktualnie przebywamy.

Jeśli świadomie podejdziemy do tematu, to choćby od zaraz możemy wprowadzić niektóre z powyższych zasad w nasze życie by zobaczyć różnice w zużyciu energii elektrycznej. Warto spróbować by zaoszczędzić.