Mieszkanie bezczynszowe – na czym polega?

para odbiera klucze do mieszkania bezczynszowego

Co to jest mieszkanie bezczynszowe?

Pojęcie mieszkania bezczynszowego funkcjonuje w branży deweloperów. Interpretacja jest dość prosta, gdyż oznacza po prostu brak czynszu, czyli wszystkich tych opłat, które normalnie ponosimy w cyklach miesięcznych za nasze mieszkania. Pozwala to korzystającym z mieszkań na pewne kosztowe ograniczenia. Naturalnie za wszystkie media będziemy ponosić koszty zgodne ze zużyciem. Tym ograniczeniom zaś będą podlegać opłaty za części wspólne, jakie zwyczajowo ponoszą współmieszkańcy konkretnej wspólnoty mieszkaniowej. Są to często spore koszty, bo przecież kogoś, kto obsługuje budynek od strony np. administracyjnej trzeba utrzymać. Zatem to jeden z elementów, którego się można pozbyć, korzystając z mieszkań bezczynszowych. Ale są też minusy, gdyż ciężar obowiązków np. wywozu śmieci, czy remontu klatki schodowej lub przeciekającego dachu, spada na mieszkańców, którzy muszą się porozumieć.

Czy takie mieszkanie jest opłacalne?

Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo pozytywna. Brak czynszu, to jednak spora oszczędność dla zamieszkujących mieszkanie bezczynszowe. Jedynie należy pamiętać, że brak dbałości o budynek czy części wspólne kiedyś się odezwie i upomni. Musimy liczyć się z remontami, które po jakimś czasie będą koniecznością. A brak funduszu remontowego czy stałej, cyklicznej konserwacji budynku może doprowadzić na końcu do sporych wydatków, jakie wszyscy zamieszkujący będą musieli wspólnie poczynić. Naturalnie opłacalnym jest uzgodnienie, kto za co odpowiada w danym okresie czasu. Tylko czy przy obłożeniu tyloma obowiązkami na co dzień, szkołą, uczelnią, pracą itp., będziemy jeszcze w stanie ponosić dodatkowe obowiązki związane z naszym mieszkaniem. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam. Oczywiście odśnieżając wokół budynku na zmianę z naszymi sąsiadami, na pewno oszczędzimy, bo przecież nie musimy nikomu za to zapłacić. Podobnie latem, podlewanie trawników czy rabat we własnym zakresie na pewno znacząco pozwoli zaoszczędzić na kimś, kto by to obsłużył.

para pracuje w ogródku przy mieszkaniach bezczynszowych

Jakie są atuty mieszkań bezczynszowych?

Mieszkania bezczynszowe mają sporo zalet, które rzucają się w oczy, zwłaszcza na początku, gdy dopiero zaczynamy w takim mieszkaniu funkcjonować:

  1. Nie płacimy czynszu
  2. Dużo prac wokół budynku możemy zrobić samodzielnie po uzgodnieniu z sąsiadami
  3. Porozumienie z sąsiadami w zakresie wspólnej nieruchomości uruchamia relacje.
  4. Większy wpływ na wydatki i wybór osób, którym mamy za ewentualną pracę na rzecz nieruchomości zapłacić.
  5. Możemy się poczuć prawie jak w domu.

Kto korzysta z takich mieszkań i ile kosztują tak naprawdę?

Mieszkania, o których mówimy to doskonałe rozwiązanie np. dla studentów lub młodych osób, które chcą ograniczyć swoje koszty miesięczne, z uwagi na początek drogi zawodowej lub zmianę życia, po prostu. Mieszkania bezczynszowe, świetnie wpisują się również w oczekiwania osób, które potrafią i chcą oszczędzać środki, gdyż wiele kwestii są w stanie rozwiązać samodzielnie. Nie widzą sensu w wynajmowaniu do obsługi firmy, która nieruchomością będzie zarządzać. A to rodzi spore koszty, bo muszą się pojawić osoby, które będą sprzątać części wspólne, dbać o zieleń, wywóz śmieci czy ochronę budynku. Jeśli można to zorganizować we własnym zakresie, to dlaczego tego nie robić. A jeśli brakuje środków by się w takim mieszkaniu mimo wszystko utrzymać, bo jednak od czasu do czasu pojawi się potrzeba  naprawy instalacji, czy konieczność remontu, to nie należy się z góry martwić. Istnieje idealne rozwiązanie, którym jest dodatkowe wsparcie finansowe w postaci kredytu dla studenta. To prosty i bezpieczny produkt finansowy, na który będziemy mogli sobie pozwolić, gdy nasz budżet zawiedzie. Aby otrzymać do niego dostęp, należy uzupełnić ten intuicyjny formularz kredytowy, który znajdziemy na serwisie eportfel24.pl. Po szybkiej weryfikacji   naszych danych, otrzymamy wiele ofert by móc wybrać taką, jaka odpowiada nam najbardziej.

para zbiera informacje przed zakupem mieszkania

Na co zwracać uwagę, decydując się na mieszkanie bezczynszowe?

Kiedy znajdziemy nasze wymarzone mieszkanie bezczynszowe, pamiętajmy by przeanalizować sytuację tej nieruchomości w całości. Poznajmy osoby, które już tam mieszkają. Warto sprawdzić w jaki sposób wspólnota sąsiadów ze sobą współpracuje i jak się komunikuje. To wszystko będzie miało wpływ również na nas, gdy pojawimy się w takim mieszkaniu. Lepiej znać wszystkie warunki, zanim się wprowadzimy. Zwróćmy uwagę na możliwość dotarcia do ewidencji kosztów, jakie generuje budynek. Jeśli wspólnota potrafi sprawnie się porozumiewać i dogadywać, udostępnienie takich informacji nie powinno być problemem. Znając podział obowiązków i średnie koszty, które ponosi się przy eksploatacji takiego mieszkania, łatwiej nam będzie podjąć decyzję.