Kupić mieszkanie czy wynajmować? Co jest bardziej opłacalne?

osiedle z mieszkaniami na sprzedaż

Branża deweloperska znów przeżywa oblężenie. Mieszkania sprzedają się w bardzo szybkim tempie, pomimo cen, które są ogromne od wielu lat na polskim rynku. Ale są też tacy, którzy chcą kupować mieszkań, zaś wolą wynajmować- często od tych, którzy kupili. Jak się w tym odnaleźć? Co jest najbardziej opłacalne? Przeczytajmy.

Zakup mieszkania, wynajęcie, czy zakup pod wynajem- różne możliwości.

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto uporządkować pewne kwestie. Kupowanie mieszkania w dzisiejszych czasach, w dużej mierze jest możliwe jedynie  przy dodatkowym finansowaniu. Jednakże wiele osób chce mieć ten „ luksus” i posiadać całkowicie własne M. Tylko nieliczni są w stanie dokonać zakupu za zaoszczędzone środki lub gotówkę, w której są posiadaniu. Jest też grupa osób, które zawsze będą uciekać od zaciągania zobowiązania na zakup, ponieważ wolą wynajmowanie mieszkania, czasami również dodatkowo je finansując poprzez zaciągane zobowiązanie. Ale pomimo braku własności, czują się bardziej komfortowo nie mając zobowiązań na wiele lat, wystarcza im wynajęta przestrzeń, w której żyją. I istnieją również tacy, którzy decydują się na zakup mieszkania, jako inwestycję w przyszłość aby po jakimś czasie móc na tej nieruchomości zarabiać, wynajmując ją innym.

radość z posiadania własnego mieszkania

Plusy i minusy zakupu mieszkania

Wszyscy, którzy chociaż raz w życiu stali przed decyzją o zakupie mieszkania wiedzą, że nie jest to decyzja, którą podejmuje się z dnia na dzień. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz okoliczności towarzyszące, które mogą się pojawić w tej sytuacji. Wśród niewątpliwych atutów zakupu mieszkania jest świadomość, że mieszkanie jest całkowicie nasze, że możemy ingerować w jego wygląd, wyposażenie i wykończenie. Urządzanie mieszkania generuje dużo przyjemności, chociaż trzeba pamiętać, że generuje koszty. Ale nadal mamy świadomość, że to nasze mieszkanie. Nie musimy się obawiać, że któregoś dnia umowa na wynajmowanie mieszkania się skończy ( tak jak w przypadku osób, które wynajmują) i będziemy musieli pożegnać się z przestrzenią, w której wiele przeżyliśmy i w której po prostu byliśmy każdego dnia. Niemniej, trzeba również pamiętać o minusie- koszt zakupu, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórym, to jednak spory koszt. I zwykle bez dodatkowego finansowania się nie obędzie. Jeśli zaś nie stanowi to dla nas przeszkody, to może być nawet atutem.

Plusy i minusy wynajmowania mieszkania

W tym miejscu uwagę skupimy z pewnością na tych wszystkich osobach, które interesuje wynajmowanie mieszkania. Nie każdy, tak jak wspomnieliśmy na samym początku, ma potrzebę kupowania własnego mieszkania. Wynika to z :

  • braku dostatecznych środków na zakup
  • stylu życia
  • trybu pracy
  • etapu życia, w którym jesteśmy

Ale wynajmowanie mieszkania ma sporo plusów, które zauważają zwłaszcza Ci, którzy hołdują temu rozwiązaniu. Nie trzeba się zastanawiać skąd wziąć ekipę remontową, która urządzi lub przeprowadzi nam remont mieszkania. Nie trzeba angażować zbyt dużych środków by pokryć koszty wynajmu. A jeśli już, można skorzystać z dodatkowego, ale niewielkiego finansowania. Poza tym, zawsze można zmienić mieszkanie na większe/ mniejsze, w zależności od potrzeb i bez większego problemu.

Na co zwracać uwagę podejmując decyzję i jak to finansować?

Często decyzja o zakupie lub wynajęciu mieszkania, która również generuje stres- czy zdążymy zgromadzić potrzebne środki ( chociażby na kaucję i podstawowe wyposażenie), powoduje że musimy zdecydować, gdzie udamy się by zaciągnąć zobowiązanie większe czy mniejsze, ale jednak. Powinniśmy zrobić solidne rozeznanie rynku. A dodatkowo, z pewnością zależy nam na czasie, zatem szukajmy prostych i sprawdzonych rozwiązań. Takim produktem, spełniającym oczekiwania osób, chcących sprawnie sfinansować obrany cel jest pożyczka online. Produkt bardzo wygodny i zarazem bezpieczny. A jeśli chcemy mieć pewność, że pożyczamy bezpiecznie i z wiarygodnego źródła, to wystarczy wypełnić taki prosty formularz, by otrzymać różne oferty, spośród których wybierzemy taką, jaka będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

para odbiera klucze do mieszkania

Ile kosztuje zakup a ile wynajem mieszkania?

Wszyscy, którzy planują wynająć mieszkanie wiedzą, że czeka ich obciążenie w postaci comiesięcznego czynszu. Koszt będzie uzależniony m.in. od lokalizacji, standardu i oczywiście wielkości mieszkania. W przypadku, gdy będziemy kupować mieszkanie, musimy liczyć się nie tylko z kosztem samego zakupu, ale również z wykończeniem i wyposażeniem mieszkania- w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Zaś, kupując na rynku wtórnym, dojdzie nam także koszt remontu ( generalnego lub kosmetycznego) w zależności od stanu, w jakim je nabywamy. W obydwu przypadkach należy jeszcze doliczyć koszty notarialne i administracyjne związane z przeniesieniem własności.