Jak zaplanować budżet domowy krok po kroku?

Aby podejść do tematu planowania domowego budżetu, musimy najpierw policzyć, ile środków pieniężnych wydajemy na stałe i na incydentalne wydatki. Jak się do tego zabrać i czy każdy będzie w stanie samodzielnie zmienić podejście do oszczędności, które pojawią się przy właściwym planowaniu wydatków? O tym przeczytamy niżej.

Dlaczego tak trudno zaplanować budżet domowy?

Nie jest łatwo świadomie zaplanować wydatki w naszych gospodarstwach domowych z uwagi na ilość konsumpcji, jaka w chwili obecnej panuje w społeczeństwie. Ale powinniśmy wiedzieć, że nie jest to niemożliwe. Wystarczy odrobinę pochylić się nad tym, ile środków wydajemy miesięcznie na życie, korzystając z dostępnych pieniędzy oraz wynagrodzenia, które właśnie otrzymaliśmy. To będzie dobry punkt wyjścia do zaplanowania domowego budżetu. Warto podzielić środki na wydatki, które są związane z obowiązkiem ich poniesienia (np. należności za telefon czy internet, płatności za media, zobowiązania takie jak pożyczki) a także na koszty, które generujemy na bieżąco, powiązane z wydatkami na żywność czy leki, odzież, pasje, rozrywki etc. Część z nich, to powtarzające się wydatki, które będziemy w stanie oszacować, jednak spora część z nich, to będą jednorazowe wydatki, które czasami ciężko policzyć, ale jakoś trzeba je wziąć po uwagę.

Jak oszacować nieregularne wydatki by móc je wpisać do budżetu domowego?

Planowanie budżetu domowego czasami wymyka się spod kontroli również z powodu nieprzewidzianych w nim rezerw na okoliczności, które mogą się pojawić. Wówczas możemy się skorzystać z bezpiecznego i pewnego produktu finansowego, jakim jest pożyczka ratalna. Dostęp do niej znajdziemy przez proste i godne zaufania serwisy pożyczkowe, które znajdziemy nawet przy użyciu smartfona czy tableta z dostępem do internetu. Poza takimi okolicznościami, pozostałe, mniejsze wydatki, jesteśmy w stanie jakoś oszacować by móc je ująć w domowym budżecie. Niżej podpowiadamy, co możemy do nich zaliczyć:

  1. Wyjazdy na wycieczki, obozy, zielone szkoły( w przypadku dzieci) a także po prostu wyjazdy na urlop
  2. Okolicznościowe upominki dla przyjaciół, rodziny
  3. Serwisy domowych sprzętów czy przeglądy samochodów
  4. Ponadstandardowe, prywatne wizyty u lekarzy czy wykonywanie specjalistycznych badań
  5. Remonty kosmetyczne lub generalne- mieszkań lub domów

Co zrobić, gdy podliczymy wszystkie koszty- dalsze kroki

Mając świadomość, które koszty są regularne a jaka ich część stanowi koszty nieplanowane( ale takie, które udało nam się oszacować), będziemy mogli spróbować je podliczyć w dłuższej perspektywie np. kwartalnej czy półrocznej. Porównanie planowanych wydatków z naszymi zasobami, w tym z comiesięcznym wynagrodzeniem, z dużym prawdopodobieństwem pozwoli ująć w konkretną sumę planowany domowy budżet. Spojrzenie na tę kwotę da nam dodatkową wartość, gdyż pokaże czy mamy konkretny pieniądz, który będziemy mogli potraktować jak oszczędność. Jeśli okaże się, że nie widzimy w naszych szacunkach takich środków, będzie to sygnał, że w razie pojawienia się innych potrzeb, powinniśmy korzystać z dodatkowego zastrzyku finansowego np. w postaci kredytu ratalnego lub podobnych produktów.

Jak się zachować w przypadku, gdy nasz domowy budżet jest na minusie?

Nie jest łatwo przy dzisiejszej konsumpcji oczekiwać, że nasz planowany domowy budżet zawsze będzie na plusie, byśmy mogli poczynić oszczędności na realizację innych celów. Pierwszym, rozsądnym krokiem powinna być powtórna analiza wydatków- jeśli jesteśmy w stanie sięgnąć miesiąc, dwa, czy kwartał wstecz.  Potrzebne będą do tego nie tylko wyciągi z konta, ale także paragony czy faktury za wszystko, co kupiliśmy. Widząc takowe wydatki w przeszłości, będziemy mogli ograniczyć pewne decyzje od razu np. karnet na siłownie, który od miesięcy leży w szufladzie a za który płacimy co miesiąc. Innym, dobrym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z szybkich i bezpiecznych środków finansowych, do których dostęp możemy uzyskać poprzez taki formularz pożyczkowy. To w jakimś stopniu pozwoli zachować równowagę w naszym domowym budżecie, gdy będziemy na minusie.

Kto powinien zadbać o planowanie domowego budżetu?

To doskonałe pytanie, na które pewnie większość z nas odpowie- każdy kto ma problem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy. Ale to nieprawda. Planowanie domowego budżetu jest zabiegiem i są do tego odpowiednie narzędzia, które są doskonałe dla każdego, kto chce mieć kontrolę zarówno nad swoimi wydatkami jak i nad zakładaniem celów. Dlatego warto się zastanowić już dziś, jaki koszt, nawet malutki jesteśmy w następnym miesiącu w stanie ograniczyć lub się go po prostu pozbyć by móc zacząć realnie oszczędzać środki na realizacje innych celów. Efekty przyjdą naprawdę szybko.

Autor: Anna Mazij-Górecka