Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Temat oszczędzania pieniędzy nikomu z nas pewnie nie jest obcy, ale nie każdy ma umiejętności czy wiedzę, by zacząć oszczędzać a potem pomnażać oszczędności. Jednak wystarczy tylko kilka prostych reguł, od których można zacząć oszczędzanie. I o nich będziemy chcieli powiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy potrafimy oszczędzać pieniądze?

Żyjemy w cywilizacji pełnej konsumpcjonizmu. W jakiś sposób jesteśmy zmuszani do kupowania, ulegamy temu trendowi by mieć więcej i więcej. Oszczędzanie pieniędzy schodzi na dalszy plan. Zewsząd atakują nas bodźce, które każą kupować, korzystać z okazji, z promocji, z oferty nie do odrzucenia. Wielu z nas nie potrafi się temu oprzeć. Niejednokrotnie potrzeby, które rodzą się w nas każdego dnia, przewyższają nasze możliwości by je realizować. Wówczas sięgamy po dodatkowe finansowanie, gdyż nie zawsze mamy oszczędności aby z nich korzystać.  Zatem na pytanie czy potrafimy oszczędzać, każdy z nas będzie musiał odpowiedzieć sam. Wpływa na to zarówno osobowość danego człowieka, wykształcona asertywność bądź jej brak a także sytuacja życiowa, w której się znajdujemy. O tym, co motywuje lub skłoniłoby nas do oszczędzania, przeczytamy niżej. Bo jest to możliwe, nawet w przypadku osób o najniższych zarobkach. Wszystko zależy od celu, jaki sobie postawimy i konsekwencji, z którą będziemy działać.

Co motywuje do oszczędzania pieniędzy?

Tak, zdecydowanie są powody, które motywują by oszczędzać pieniądze. Jeśli nie wszyscy sobie takie powody uświadamiają, to wynika być może tylko z faktu, że nie pojawiła się okoliczność czy sytuacja, która naturalnie uruchamia potrzebę oszczędzania na tzw. wyższy cel. W takim razie jakie są  motywatory?

  1. Zakup nowego mieszkania- oszczędzamy na wkład własny niezbędny do zakupu( w przypadku wspierania się dodatkowym finansowaniem w postaci kredytu).
  2. Narodziny dziecka- każde środki są przydatne
  3. Wakacyjny wyjazd bliższy lub dalszy
  4. Zakup auta lub motocykla czy elektrycznej hulajnogi
  5. Planowanie remontu
  6. Zaprojektowanie ogrodu
  7. I wiele, wiele innych

Każdy może znaleźć ponadto, co wymieniliśmy swój własny motywator, który uruchomi w nim potrzebę oszczędzania. Na pewno wokół nas krążą mniejsze i większe cele do zrealizowania. Warto chwilę się nad nimi pochylić.

Jakie kroki podjąć by zacząć oszczędzać pieniądze?

Jeśli ktoś nigdy w życiu nie oszczędzał pieniędzy, to nie ma w sobie takiego mechanizmu, który nakazywał mu odkładać środki na cele, które obiera. Ale nie oznacza to, że nie możemy w sobie takiej cechy wykształcić. Wszystko jest możliwe. Warto zaczynać od małych i prostych kroków, które nie przewrócą naszego codziennego życia do góry nogami.  Od czego więc zacząć? Można np. wybierając się na zakupy, wychodzić z listą niezbędnych rzeczy, które chcemy nabyć aby w sklepie nie zastanawiać się nad tym, co jest nam potrzebne a co nie. W dużej mierze, przynosimy z zakupami mnóstwo produktów i rzeczy, które tak naprawdę nie są nam w danym momencie potrzebne. Pamiętajmy także, że podobnie jest z naszą odzieżą czy butami. Warto cyklicznie zaglądać do szafy, by uświadomić sobie, czy zbliżające się promocje, to dla nas okazja czy też mamy wystarczająco dużo ubrań kupionych na poprzednich wyprzedażach. I co ważne, świadomość funkcjonowania we własnym domu i mieszkaniu również rodzi oszczędności. Dbałość o zapalone światło w miejscu, w którym przebywamy a nie w całym mieszkaniu. Energooszczędne żarówki zainstalowane w każdym miejscu.  Świadome używanie wody i ogrzewania ( zwłaszcza gdy wychodzimy z domu, warto je zakręcić). To wszystko pozytywnie wpływa na obniżenie rachunków i tym samym, środki pozostają w naszym portfelu.

Czy każdy musi oszczędzać?

Naturalnie nie jesteśmy zmuszeni do tego by oszczędzać pieniądze. Tylko Ci, którzy widzą w tym zabiegu wartość, będą świadomie dbać o to, by rozsądnie je wydawać, mając na uwadze okoliczności czy cele, które będą wymagały. Są bowiem tacy, którzy wolą korzystać z życia pełnymi garściami a w razie potrzeby wspomagać się wygodnym, dodatkowym zastrzykiem środków np. w postaci szybkiej pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, która z uwagi na swoją prostą formułę, jest dostępna dla każdego. A jeśli zawnioskujemy o nią przez taki intuicyjny i krótki formularz, to środki pojawią się na naszym rachunku bankowym w ekspresowym tempie. Minimum formalności i doskonałe narzędzie do korzystania z produktów finansowych, to idealne rozwiązanie.

Na co zwracać uwagę przy oszczędnościach?

Kiedy oszczędzamy pieniądze na wyższy cel, o którym rozpisywaliśmy się wyżej, to pamiętajmy, że oszczędzone środki możemy pomnażać. Nie jest dobrze, gdy trzymamy je w tzw. skarpecie. Rachunki oszczędnościowe czy lokaty krótko lub długoterminowe są świetnym sposobem, który pozwoli nam na czerpanie dodatkowych zysków z już zaoszczędzonych środków. Zastanówmy się tylko, co wybrać by najkorzystniej ulokować pieniądze.