Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

większy wydatek jest częstym motywatorem do oszczędzania

Temat oszczędzania pieniędzy nikomu z nas pewnie nie jest obcy, ale nie każdy ma umiejętności czy wiedzę, by zacząć oszczędzać a potem pomnażać oszczędności. Jednak wystarczy tylko kilka prostych reguł, od których można zacząć oszczędzanie. I o nich będziemy chcieli powiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy potrafimy oszczędzać pieniądze?

Żyjemy w cywilizacji pełnej konsumpcjonizmu. W jakiś sposób jesteśmy zmuszani do kupowania, ulegamy temu trendowi by mieć więcej i więcej. Oszczędzanie pieniędzy schodzi na dalszy plan. Zewsząd atakują nas bodźce, które każą kupować, korzystać z okazji, z promocji, z oferty nie do odrzucenia. Wielu z nas nie potrafi się temu oprzeć. Niejednokrotnie potrzeby, które rodzą się w nas każdego dnia, przewyższają nasze możliwości by je realizować. Wówczas sięgamy po dodatkowe finansowanie, gdyż nie zawsze mamy oszczędności aby z nich korzystać.  Zatem na pytanie czy potrafimy oszczędzać, każdy z nas będzie musiał odpowiedzieć sam. Wpływa na to zarówno osobowość danego człowieka, wykształcona asertywność bądź jej brak a także sytuacja życiowa, w której się znajdujemy. O tym, co motywuje lub skłoniłoby nas do oszczędzania, przeczytamy niżej. Bo jest to możliwe, nawet w przypadku osób o najniższych zarobkach. Wszystko zależy od celu, jaki sobie postawimy i konsekwencji, z którą będziemy działać.

chęć posiadania własnego domu motywuje do oszczędzania

Co motywuje do oszczędzania pieniędzy?

Tak, zdecydowanie są powody, które motywują by oszczędzać pieniądze. Jeśli nie wszyscy sobie takie powody uświadamiają, to wynika być może tylko z faktu, że nie pojawiła się okoliczność czy sytuacja, która naturalnie uruchamia potrzebę oszczędzania na tzw. wyższy cel. W takim razie jakie są  motywatory?

  1. Zakup nowego mieszkania- oszczędzamy na wkład własny niezbędny do zakupu( w przypadku wspierania się dodatkowym finansowaniem w postaci kredytu).
  2. Narodziny dziecka- każde środki są przydatne
  3. Wakacyjny wyjazd bliższy lub dalszy
  4. Zakup auta lub motocykla czy elektrycznej hulajnogi
  5. Planowanie remontu
  6. Zaprojektowanie ogrodu
  7. I wiele, wiele innych

Każdy może znaleźć ponadto, co wymieniliśmy swój własny motywator, który uruchomi w nim potrzebę oszczędzania. Na pewno wokół nas krążą mniejsze i większe cele do zrealizowania. Warto chwilę się nad nimi pochylić.

Jakie kroki podjąć by zacząć oszczędzać pieniądze?

Jeśli ktoś nigdy w życiu nie oszczędzał pieniędzy, to nie ma w sobie takiego mechanizmu, który nakazywał mu odkładać środki na cele, które obiera. Ale nie oznacza to, że nie możemy w sobie takiej cechy wykształcić. Wszystko jest możliwe. Warto zaczynać od małych i prostych kroków, które nie przewrócą naszego codziennego życia do góry nogami.  Od czego więc zacząć? Można np. wybierając się na zakupy, wychodzić z listą niezbędnych rzeczy, które chcemy nabyć aby w sklepie nie zastanawiać się nad tym, co jest nam potrzebne a co nie. W dużej mierze, przynosimy z zakupami mnóstwo produktów i rzeczy, które tak naprawdę nie są nam w danym momencie potrzebne. Pamiętajmy także, że podobnie jest z naszą odzieżą czy butami. Warto cyklicznie zaglądać do szafy, by uświadomić sobie, czy zbliżające się promocje, to dla nas okazja czy też mamy wystarczająco dużo ubrań kupionych na poprzednich wyprzedażach. I co ważne, świadomość funkcjonowania we własnym domu i mieszkaniu również rodzi oszczędności. Dbałość o zapalone światło w miejscu, w którym przebywamy a nie w całym mieszkaniu. Energooszczędne żarówki zainstalowane w każdym miejscu.  Świadome używanie wody i ogrzewania ( zwłaszcza gdy wychodzimy z domu, warto je zakręcić). To wszystko pozytywnie wpływa na obniżenie rachunków i tym samym, środki pozostają w naszym portfelu.

energooszczędne żarówki to wymierne oszczędności

Czy każdy musi oszczędzać?

Naturalnie nie jesteśmy zmuszeni do tego by oszczędzać pieniądze. Tylko Ci, którzy widzą w tym zabiegu wartość, będą świadomie dbać o to, by rozsądnie je wydawać, mając na uwadze okoliczności czy cele, które będą wymagały. Są bowiem tacy, którzy wolą korzystać z życia pełnymi garściami a w razie potrzeby wspomagać się wygodnym, dodatkowym zastrzykiem środków np. w postaci szybkiej pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, która z uwagi na swoją prostą formułę, jest dostępna dla każdego. A jeśli zawnioskujemy o nią przez taki intuicyjny i krótki formularz, to środki pojawią się na naszym rachunku bankowym w ekspresowym tempie. Minimum formalności i doskonałe narzędzie do korzystania z produktów finansowych, to idealne rozwiązanie.

Na co zwracać uwagę przy oszczędnościach?

Kiedy oszczędzamy pieniądze na wyższy cel, o którym rozpisywaliśmy się wyżej, to pamiętajmy, że oszczędzone środki możemy pomnażać. Nie jest dobrze, gdy trzymamy je w tzw. skarpecie. Rachunki oszczędnościowe czy lokaty krótko lub długoterminowe są świetnym sposobem, który pozwoli nam na czerpanie dodatkowych zysków z już zaoszczędzonych środków. Zastanówmy się tylko, co wybrać by najkorzystniej ulokować pieniądze.