Jak wyjść z długów?

zadłużone małżeństwo

Zadłużenie, to bardzo trudna sytuacja, w której może znaleźć się każdy z nas. Ale pamiętajmy, że to nie koniec świata, da się to położenie odwrócić. Istotne jest to, co zrobić by wyjść z długów, kiedy się już w nie wpadnie. O podstawowych zasadach oraz wsparciu, jakie może uzyskać osoba zadłużona piszemy szeroko w poniższym artykule.

Kiedy można popaść w długi?

Zapewne wielu z nas nie wyobraża sobie sytuacji, która doprowadziłaby do stanu, jakim jest popadnięcie w długi. Jednak nie jest to jakaś abstrakcja. Najważniejsze by znaleźć rozwiązanie na wyjście z długów a nie bezczynnie czekać, aż te długi się jeszcze bardziej pogłębią. Skąd się biorą długi? Czasami powodem jest zwykła, ludzka bezmyślność. Kiedy nie płacimy rachunków na czas, zapominamy o zobowiązaniach lub co gorsza myślimy, że jakoś to będzie i nie płacimy tego, do czego jesteśmy zobowiązani. Innym powodem nagromadzenia długów może być po prostu trudna sytuacja spowodowana życiowymi okolicznościami, takimi jak ciężka choroba, utrata pracy przy posiadaniu wysokich zobowiązań czy np. różne wypadki, z których dochodzenie swoich praw przed sądem może trwać niezmiernie długo a dodatkowo generuje koszty opieki prawnej i środków pieniężnych potrzeba wciąż więcej. Ponadto zdarzają się takie osoby, które po prostu żyją ponad stan i wciąż pożyczają pieniądze na kolejne wydatki. Zanim się zorientują, ich zobowiązania wobec osób trzecich są na tyle poważne, że pojawia się problem ze spłatą.

zadłużenie to utrudniony dostęp do finansowania

Jak zadłużenie wpływa na postrzeganie nas przez różne instytucje?

Należy mieć świadomość, że jeśli nie spłacamy na czas naszych zobowiązań w postaci rachunków i innych zobowiązań, które jesteśmy winni różnym instytucjom, to nie dość, że możemy mieć problem z wyjściem z długów, to jeszcze w przypadku potrzeby zaciągnięcia kredytu w banku- bank spojrzy na nas mniej przychylnie. Zachwiana wiarygodność kredytowa wpłynie oczywiście na zdolność do zaciągnięcia kredytu w banku. Instytucje bankowe chętnie udzielają wsparcia finansowego rzetelnym i godnym zaufania klientom. Natomiast jeśli jesteśmy zadłużeni, droga wnioskowania w banku może być bardzo długa i są nikłe szanse, że otrzymamy kredyt. Ponadto pamiętajmy, że nasze zadłużenie z tytułu niepłacenia zobowiązań np. w postaci mediów, może zostać zgłoszone do zewnętrznych instytucji, które zajmują się gromadzeniem danych o dłużnikach np. BIK czy KRD.

Jakie są sposoby by wyjść z długów?

W przypadku, gdy wpadniemy w długi, nie powinniśmy się załamywać. Z prawie każdej trudnej sytuacji da się wyjść. Warto znać podstawowe zasady postępowania by wyjść z długów. Wśród nich są między innymi:

  1. Można próbować porozumieć się z wierzycielem, który dochodzi od nas swoich należności
  2. W przypadku zadłużenia w banku, możemy starać się uzyskać konsolidację zobowiązań w jedno, dużo lżejsze niż dotychczasowe.
  3. Jest także ostateczne wyjście, możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
  4. Najważniejsze by nie podejmować kolejnych zobowiązań na spłatę wcześniejszych.
kobieta zmartwiona zadłużeniem

Czy zadłużone osoby mają szansę na dodatkowe wsparcie finansowe?

Jeśli mamy zadłużenie, nawet spore, wynikające z naszych zaniedbań czy sytuacji życiowej, w której się znaleźliśmy, to nie oznacza braku możliwości wyjścia z długów. A po drugie nie zamyka nam wcale drogi do dodatkowego wsparcia finansowego. Jeśli są cele, które chcemy osiągnąć a jedyną przeszkodą jest brak budżetu i wcześniejsze zadłużenie, to nic straconego. Dla takich osób również są bezpieczne i co ważne, szybkie rozwiązania w postaci odpowiednio dopasowanych produktów finansowych- specjalnie skonstruowanych w tym celu.  Mianowicie chodzi o szybką pożyczkę dla zadłużonych, która poza swoją prostą formułą jest dostępna dzięki temu łatwemu formularzowi. Proces rozpatrywania jest błyskawiczny i już po kilku chwilach otrzymujemy dostęp do wielu ofert, z których możemy wybrać taką, jaka nas najbardziej interesuje i spełnia oczekiwania. Proste i bezpieczne rozwiązanie dla osób zadłużonych a oprócz tego, możemy wnioskować bez wychodzenia z domu, całkowicie online.

Na co zwracać uwagę w sytuacji zadłużenia?

Zadłużenie nie jest sytuacja naturalną dla nikogo. Jest to dolegliwość, która każdego dnia powoduje dyskomfort, gdyż ciągle myślimy o tym jak wyjść z długów. Aby tę dolegliwość zmniejszyć a zwłaszcza by jej nie pogłębiać, warto próbować wszelkimi drogami porozumienia z naszymi wierzycielami. Inicjatywa po stronie dłużnika zawsze jest pozytywnie odbierana przez drugą stronę. Zwłaszcza, gdy sprawa nie została jeszcze przekazana do właściwych organów, które dochodzą roszczeń. Jeśli mamy dobre relacje z najbliższymi, pamiętajmy, że pożyczanie od nich środków w sytuacji, w której wiemy, że będzie problem ze spłatą, może całkowicie przekreślić dobre stosunki. Pochylmy się nad tą kwestią, zanim zdecydujemy zapożyczać się u bliskich czy przyjaciół.