Jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu?

oszczędzanie na ogrzewaniu

Czasami szukamy oszczędności tam, gdzie to niemożliwe a wystarczy rozejrzeć się wokół, we własnym domu lub mieszkaniu by odkryć, że realnie możemy oszczędzić pieniądze np. na ogrzewaniu. Jak to zrobić oraz od czego zacząć by nie przewrócić swojego życia do góry nogami? Podpowiemy w materiale poniżej.

Po co oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu- oto jest pytanie?

Jeśli mamy jakieś obrane cele, które możemy zrealizować za pomocą zaoszczędzonych środków, to nawet we własnym domu czy mieszkaniu możemy rozpocząć oszczędzanie. Będziemy o tym mówić niżej, ale warto wiedzieć, że można oszczędzić pieniądze np. na ogrzewaniu domu czy mieszkania. W każdej sytuacji, przy racjonalnym i świadomym gospodarowaniu zasobami, które mamy, jest ogromna szansa na zgromadzenie dodatkowych środków z różnych obszarów. Po co to wszystko? Aby móc realizować inne cele czy nieprzewidziane wydatki, które mogą się pojawić w każdej chwili a także móc zareagować na pojawiające się okoliczności, na które czekamy np. narodziny dziecka czy remont domu/mieszkania. Mając zaoszczędzone środki, łatwiej nam będzie sięgnąć po niewielkie, dodatkowe finansowanie, jakie uzupełni nasz całkowity wydatek czy koszt, który musimy w danej chwili ponieść.

Jak zabrać się do oszczędzania?

Niektórym wydaje się, że aby zacząć oszczędzać, trzeba całkowicie zmienić tryb życia czy swoje przyzwyczajenia. Nie jest to prawdą. Zwykle takie argumenty podnoszą Ci, którzy nigdy nie odkładali żadnych środków pieniężnych. I ingerencja we własną strefę komfortu wydaje się przerażająca. Dlatego najlepiej rozpocząć od małych kroków, które nie zaburzą od razu naszego codziennego funkcjonowania. Zacznijmy od policzenia comiesięcznych wydatków, które ponosimy za media w tym pobór wody, energii elektrycznej, czy gazu. Korzystając z tych dóbr racjonalnie, będziemy mogli zaoszczędzić konkretne pieniądze. Podobnie ma się sytuacja z oszczędzaniem pieniędzy na ogrzewaniu. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach- jak odkręcanie kranu, żeby nabrać potrzebną ilość wody a nie pozostawiać płynącej wody podczas innych czynności. Poza tym, gdy wychodzimy z domu, domykajmy szczelnie okna i zakręcajmy ogrzewanie, gdyż w ciągu dnia nie będzie nam potrzebne. Podobnie z klimatyzacją, nie ma potrzeby by pracowała cały dzień a wyłączając ją, zaoszczędzimy sporo energii. Jak widać, tych kilka podstawowych zasad, które możemy wprowadzić od zaraz, w dużym stopniu pozwoli nam odłożyć konkretne środki, które możemy spożytkować na inne cele.

rozwiązania smart home pozwalają łatwiej oszczędzać

W jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania?

Trzeba zauważyć, że w Polsce zimy są coraz cieplejsze, jednak pory około zimowe dają nam się we znaki przedłużającym się chłodem. Dlatego relatywnie wydłuża się okres grzewczy w naszych domach i mieszkaniach. Pomimo tego, można spróbować realnie zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu domu. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do kilku zasad i wprowadzić kilka zmian w życie:

  1. Używamy ogrzewania w czasie, kiedy jesteśmy w domu
  2. Domykamy szczelnie okna aby zgromadzone ciepło nie uciekało
  3. Dbamy o jakość pieców, które są w domach- pamiętamy o przeglądach i serwisie
  4. W czasie pory około zimowej, korzystamy z optymalnej temperatury ogrzewania
  5. Jeśli w niektórych pomieszczeniach przebywamy sporadycznie, ogrzewamy je minimalnie
  6. Wszyscy lubiący nowoczesne technologie, podłączają w mieszkaniach system inteligentnego zarządzania funkcjonalnościami, w tym ogrzewaniem.
  7. Montaż paneli fotowoltaicznych w przypadku domu- jest to inwestycja, która w relatywnie szybkim czasie pozwala zaoszczędzać mnóstwo energii a tym samym pieniędzy.

Jak widać, możliwości jest wiele, wystarczy wybrać na początek jedną lub dwie, które wprowadzimy w życie by realnie zauważyć pozytywne zmiany w naszym portfelu.

Ile kosztuje ogrzewanie domu lub mieszkania?

Wszystko zależy od tego, czym dysponujemy. Jeśli mieszkamy w domu, w którym od lat pracuje stary piec, to będzie bardzo ciężko poczynić tutaj oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu. Natomiast realną różnicę zauważymy, jeśli zmienimy sprzęt- wymienimy urządzenie na nowe. Aby poczynić taką inwestycję wystarczy skorzystać z produktu finansowego, którym jest szybka pożyczka przez internet. To rozwiązanie pozwoli nam szybko zrealizować cel a ponadto możemy tego dokonać online tzn. bez wychodzenia z domu, wypełniając ten krótki formularz przy pomocy smartfona lub tabletu.

zmniejszanie temperatury w godzinach gdy dom stoi pusty

Najważniejsze kwestie przy oszczędzaniu

Nie da się ukryć, że tylko realny cel, który możemy osiągnąć dzięki oszczędnościom m.in. na ogrzewaniu, zmobilizuje i zmotywuje nas do tego by ten proces rozpocząć. Jeśli przewidujemy jakieś inwestycje, nawet drobne, które będziemy chcieli zrealizować za jakiś czas przy pomocy środków zaoszczędzonych, to jest duże prawdopodobieństwo, że wizja celu nam w tym pomoże. Oszczędzanie dla samego oszczędzania do niczego nas nie zmobilizuje.