Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

oszczędzanie na zakupach to unikanie nadmiaru

Oszczędzanie jest tematem bardzo aktualnym w każdej sferze naszego codziennego życia. Poczynając od funkcjonowania w domu, w pracy czy na wakacjach. Można również oszczędzać na zakupach spożywczych. Jak tego dokonać w prostych, codziennych czynnościach? Przeczytacie w materiale poniżej.

Dlaczego tak dużo produktów spożywczych się marnuje?

Żyjemy w czasach, że wszystkiego mamy pod dostatkiem. Nie do końca wszyscy potrafią oszczędzać na zakupach spożywczych, kupujemy raczej więcej niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Dlaczego? Wiele wskazuje na to, że niestety ulegamy magii reklamy, która zachęca do kupowania więcej i więcej. Obietnicą w zamian jest tańszy produkt a jednocześnie mamy go więcej, mimo iż więcej nie potrzebujemy. Oczywistym jest, że skoro można kupić więcej a tym samym taniej, to kupimy i…zmarnujemy. Bo zwykle tak się to kończy. Znane firmy badawcze alarmują jak wiele produktów spożywczych jest wyrzucanych do kosza, ponieważ nie zdążyliśmy ich skonsumować. Promocje kuszą wielokrotnością opakowania, które będzie tańsze, ale również w przypadku zbliżających się terminów ważności- to ma zachęcić nas do kupienia więcej. Tylko czy realnie zdążymy zjeść? Raczej nie. Dopóki będziemy ulegać agresywnym reklamom, wmawiającym nam, że potrzebujemy więcej, to nigdy nie zaczniemy realnie oszczędzać na jedzeniu.

wybierając supermarkety i dyskonty możemy dużo zaoszczędzić

Gdzie kupować, żeby oszczędzić?

Rynek artykułów spożywczych jest w Polsce bardzo szeroki. Wszystko jest dostępne w takiej ilości, jaką sobie życzymy. Jednakże nie oznacza to, że musimy kupować wszystko w ilościach hurtowych by kupować taniej. Aby oszczędzić na zakupach spożywczych wystarczy racjonalnie konstruować listy zakupów i mieć rozeznanie, co kupować w większej ilości a co w mniejszej. M.in.:

  1. Wodę butelkowaną i napoje warto kupować w większej ilości w marketach- często są w lepszej cenie niż w sklepach osiedlowych
  2. Produkty w słoikach zwykle mają dłuższy termin ważności a ich ceny bywają atrakcyjnie w okresie, gdy dostępne są na rynku te same, świeże produkty jak owoce, warzywa itd.
  3. Nie warto kupować mięsa na zapas, gdyż terminy ważności są na tyle krótkie, że nadmiernej ilości nie będziemy w stanie zjeść w krótkim czasie. Mięso lepiej kupować w firmowych sklepach niż w marketach, które zaniżają gramatury zyskując na cenie.
  4. Jeśli lubimy mieć świeże pieczywo, lepiej kupić codziennie w piekarni mniejszą ilość, niż dużą w markecie, która szybko wyschnie i się zepsuje.
  5. Owoce w marketach i dyskontach są pozornie w niższych cenach. Dlatego owoce lepiej kupować w mniejszych ilościach na lokalnych bazarach lub targowiskach. Mamy wówczas dostęp do dobrej jakości produktu za bardziej atrakcyjną cenę.

Jak kupować produkty, żeby się nie marnowały?

Idąc na duże zakupy, miejmy na uwadze, by jak najmniej z nich się zmarnowało. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego na raz skonsumować. A kupując rozsądnie i dbając o to, by się nie zmarnowały, jednocześnie możemy oszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych. Jak? Wystarczy wszystko to, czego nie jesteśmy w stanie zjeść w krótkim czasie, w domowy sposób przetworzyć. Kupując mięso, możemy część zamrozić. Nadmiar owoców warto zawekować i zasilić spiżarnię. Niewykorzystane pieczywo, możemy wysuszyć i przetworzyć na bułkę tartą. Takich sposobów jest mnóstwo. Wystarczy chwilę się zastanowić, co możemy zrobić z nadmiarem produktów. A tym samym zaoszczędzimy, nie kupując kolejnych.

kupując tylko odpowiednią ilość unikamy wyrzucania jedzenia

Ile kosztują produkty spożywcze?

Niestety produkty spożywcze wciąż drożeją. Złudne wrażenie robią okazjonalne promocje w marketach czy dyskontach na pojedyncze produkty. Znajomość zachowań konsumentów powoduje, że sklep przyciąga promocją na dwa produkty a pozostałe kupujemy w wyższych cenach i dzięki temu sklep zarabia na klientach ogromne pieniądze. Oszczędzanie na zakupach spożywczych oczywiście jest możliwe, ale trzeba się odrobinę wysilić. Jednak czasem potrzebujemy więcej produktów, bo jest ku temu okoliczność rodzinna czy większe spotkanie ze znajomymi. Wówczas przydaje się dodatkowy zastrzyk gotówki, który pomoże nam zrealizować cel. Może to być np. pożyczka ratalna, która idealnie wpisuje się w oczekiwania potrzebujących szybko i dogodnie uzyskać dodatkowe środki pieniężne. Wystarczy wypełnić ten krótki formularz, poczekać na błyskawiczną weryfikację i wybrać najlepsze z oferowanych rozwiązań. A wszystko zupełnie online, bez wychodzenia z domu.

Kiedy zacząć oszczędzać na produktach spożywczych?

Dobrych praktyk powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Jeśli rodzice nie byli w stanie w nas wykształcić podstawowych zasad w jaki sposób traktować produkty spożywcze, to zawsze możemy uczyć się od nowa lub z naszymi dziećmi. To będzie mocny kapitał na przyszłość by z jednej strony marnować zdecydowanie mniej jedzenia a dodatkowo oszczędzać na zakupach spożywczych.