Ile zarabia przeciętny Polak?

szef trzyma w ręku wypłatę dla pracownika

Żyjemy w czasach, które zdominował trend konsumpcjonizmu. Generujemy i odkrywamy w sobie coraz więcej potrzeb i oczekiwań a otoczenie jest w stanie to spełnić. Wystarczy mieć na to odpowiednie środki. Przeciętne zarobki Polaków, pozwalają na coraz więcej. A ile zarabiamy? O tym piszemy w najnowszym artykule.

Czy w Polsce trudno znaleźć pracę?

Obecnie w Polsce żyje się na dobrym poziomie. Przeciętne zarobki Polaków, pozwalają na zaspokojenie wielu potrzeb. Bezrobocie jest na minimalnym poziomie, co pozwala stwierdzić, że tylko CI którzy nie chcą pracować, nie znajdują pracy. Gospodarka jest na takim poziomie, że poziom konsumpcji stale rośnie, tym samym ją napędzając. Każda branża rozwija się i rośnie w szybkim tempie. To powoduje, że ludzie nie mają większych problemów ze znalezieniem lub zmianą pracy. Wszystko zależy od kwalifikacji i doświadczenia, jakie mamy w danej dziedzinie. Jeśli zależy nam na podniesieniu kwalifikacji, jest to możliwe często przy współfinansowaniu przez pracodawcę. Wynika to z faktu by pracownik mógł się rozwijać, podnosić swoje kompetencje i awansować a nie odchodzić. Dlatego pracodawcy tak często starają się zaoferować swoim zespołom coś więcej niż wynagrodzenie. Chcą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i doskonałą atmosferę poprzez szereg dodatkowych benefitów jak np. ubezpieczenie pracownicze, zdrowotne, bezpłatne lunche czy przestrzenie do relaksu. A od jakiegoś czasu  powstają przy dużych firmach nawet żłobki i przedszkola by młode mamy mogły szybko wrócić na ścieżkę zawodową.

kobieta czeka na rozmowę o pracę

Jaka forma umowy pozwala zarobić w Polsce najwięcej?

Jak zawsze, wszystko zależy od punktu widzenia, co dla kogo oznacza najlepsza umowa, która pozwala dobrze zarobić. Jak wiemy, niektóre z umów zapewniają pracownikowi maksimum ochrony ale tym samym pozbawiają go sporej części wynagrodzenia, którego część zostaje przekazana na rozmaite składki.  Mówimy tutaj o umowie o pracę, w której poziom zarobków ma bezpośredni wpływ na nasze prawo do zwolnienia chorobowego, różnych zasiłków a także wysokości emerytury. Jednakże aby zarobki przeciętnego Polaka mogły być wyższe, część z nas decyduje się na inne formy umowy, które pozwalają na odprowadzanie mniejszych składek lub zupełne ich pominięcie. Tak jest w przypadku umowy zlecenia oraz umów cywilno-prawnych. Dzięki ich strukturze, nominalnie więcej środków pieniężnych trafia wprost do pracownika. Nie zapominajmy jeszcze o różnego rodzaju kontraktach, w których warunki są ustalane indywidualnie oraz o świadczeniu pracy na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej- która tylko przy comiesięcznych, zadowalających przychodach, pozwala osiągać satysfakcjonujący dochód.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?

Jeśli mielibyśmy się opierać jedynie o dane Głównego Urzędu Statystycznego, to trzeba by przyjąć, że przeciętne zarobki Polaków dawno już osiągnęły poziom 5000 zł brutto. To jest dobra informacja, która wskazuje na wciąż rosnącą tendencję w osiąganiu poziomu zarobków.  Jednakże warto zwracać uwagę na to by nie generalizować tego faktu. Dlatego, że w wielu branżach poziom zarobków bywa dużo wyższy lub znacznie niższy. Wszystko zależy od specjalizacji w jakiej pracujemy a także branży, która rządzi się swoimi prawami w zakresie wynagrodzeń. O tym szerzej piszemy niżej.

W jakich branżach przeciętne wynagrodzenie jest najlepsze?

Odnosząc się do powyższych rozważań, należy wskazać, że są takie branże gdzie często zarobki mogą nie mieć górnej granicy, gdyż potencjał pracy jest uzależniony tylko  i wyłącznie od pracownika oraz potrzeb, jakie wobec niego wykazuje organizacja, w której lub dla której pracuje. Wśród takich zawodów czy branż możemy wskazać kilka konkretnych:

  1. Analityk finansowy
  2. Programista
  3. Project manager
  4. Kontroler finansowy
  5. Specjalista ds. bezpieczeństwa IT
  6. Radca prawny

Weźmy także pod uwagę, że rozwijają się różne branże z przeciętnie dobrymi zarobkami, wyżej wskazaliśmy tylko nieliczne, do której kwalifikują się owe zawody.

młodzi ludzie szukają pracy online

Gdzie szukać pracy z przeciętnie dobrymi zarobkami?

Poszukując zajęcia na polskim rynku pracy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przeanalizujmy swoje dotychczasowe poczynania, aby ocenić czy możemy poszukiwać pracy na wyższym poziomie niż dotychczas. Nasze doświadczenie, to obok kwalifikacji najcenniejsza rzecz, jaką mamy do zaoferowania jako pracownicy. Dzięki poszukiwaniu w odpowiednich kanałach, które oferują sprawdzone oferty pracy, mamy szansę zdobyć zajęcie, które zapewni nam nie tylko satysfakcję, ale  pozwoli zarobić większe środki niż dotychczas i zapewni rozwój zawodowy. Nie musimy przecież pozostawać na poziomie przeciętnych zarobków Polaków, jeśli będziemy realnie dbać o rozwijanie naszych kompetencji i kwalifikacji, które przyniosą zysk naszemu przyszłemu pracodawcy.