Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

paszport umożliwia podróże poza strefę schengen

Świat się kurczy, a wszystko przez możliwość łatwego przemieszczania się w dość krótkim czasie drogą powietrzną. I o ile w Unii Europejskiej wystarczy okazanie dowodu by przekroczyć granicę, to już poza nią jesteśmy zobligowani posługiwać się paszportem. Zatem jak wyrabia się paszport i ile to kosztuje? Przeczytajcie.

Paszport – najważniejsze informacje o dokumencie.

Paszport jest dokumentem, który okazywany za każdym razem, gdy wymaga tego prawo, ma potwierdzać naszą tożsamość. Dodatkowo potwierdza obywatelstwo danego kraju. Zatem spełnia dwojaką, bardzo ważną rolę. W paszporcie znajdziemy wiele danych, które w zakresie potwierdzenia tożsamości czy obywatelstwa spełniają podstawową rolę. A wśród nich, w dokumencie znajdziemy m.in.:

  1. Dane osobowe- imię i nazwisko
  2. Obywatelstwo
  3. Wiek i płeć
  4. PESEL
  5. Zdjęcie
  6. Numer dokumentu, datę jego ważności oraz organ, który go wydał
  7. Podpis ( z ustawowymi wyłączeniami )

Wyrobienie paszportu nie jest trudną procedurą( o czym będziemy mogli przeczytać niżej), ale wymaga spełnienia kilku warunków. Dokument, jakim jest paszport, podobnie jak dowód osobisty, ma swój okres ważności. Jest to 10 lat od dnia wydania oraz 5 lat, w przypadku dzieci do lat 13stu.

egzotyczne wakacje na dalekim wchodzie tylko z paszportem

Dlaczego nadal potrzebujemy paszportu?

Poruszanie się po Europie jest bardzo proste i nie wymaga od nas okazywania paszportu przy przekraczaniu granic, z uwagi na strefę swobodnego przepływu obywateli, na mocy układu z Schengen. Jednak wybierając się poza Europę, paszport jest podstawowym dokumentem ( często obok wizy), który pozwoli nam wjechać do wybranego kraju zgodnie z obowiązującym prawem. Niestety nie ma od tej zasady wyjątków. A wyrobienie paszportu ( jeśli go nie mamy) przed podróżą, stanowi warunek sine qua non. Bez tego dokumentu, pomimo posiadanych biletów lotniczych, rezerwacji noclegów itd. nie będziemy mieli możliwości wjechać do państw poza Unią Europejską. Jeśli ktoś podróżuje biznesowo, powinien skrupulatnie przyglądać się dacie ważności, by nie stracić z oczu okresu, który upływa. Oczekiwanie na nowy paszport, to minimum kilkanaście dni. Zaś w przypadku wyjazdów wakacyjnych, poza okresami ważności, powinniśmy również zwracać uwagę na wzajemne akceptacje krajów, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Gdyż pojawienie się wpisu/stempla jednego kraju, może nam uniemożliwić wjazd do drugiego, z uwagi na brak stosunków dyplomatycznych pomiędzy nimi. Nie straćmy takich okoliczności z oczu, by mieć spokojne i pełne miłych wrażeń wyprawy.

Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać polski paszport i kiedy go wymieniać?

Aby móc wyrobić polski paszport, należy spełnić kilka warunków, regulowanych wprost przez ustawodawcę. Najważniejszy z nich, to posiadanie polskiego obywatelstwa. Bez niego nie mamy szansy na otrzymanie dokumentu. W kolejnym kroku składamy wniosek, w którym podajemy niezbędne dane oraz opłacamy wniosek paszportowy. Jego koszt to 140 złotych dla osoby dorosłej i połowę mniej dla dzieci powyżej 13 lat oraz studentów. Najmniej zapłacimy za dzieci poniżej 13 lat, bo tylko 30 złotych. Następnie dołączamy zdjęcia, wyrobione wcześniej w wymaganym formacie paszportowym i to wszystko składamy we właściwym urzędzie paszportowym. Następnie czeka nas okres do 30 dni oczekiwania, chyba, że wniosek składamy w konsulacie za granicą- wówczas ten czas może się wydłużyć.

paszport to przepustka do dalekich podróży

Jakie są koszty wyrobienia paszportu w urzędzie?

Jak już wspomnieliśmy o podstawowych kosztach wyrobienia paszportu, do którego należy doliczyć również koszt zdjęć, pamiętajmy po co się o niego staramy. Zwykle jesteśmy w planach podróżniczych i paszport jest dla nas przepustką do ciekawych wakacji na świecie. Nie zawsze mamy na nie budżet, a wówczas warto skorzystać z prostego i wygodnego wsparcia finansowego, jakim jest pożyczka na wakacje. To bezpieczny produkt finansowy, którego różne opcje możemy dopasować do swoich potrzeb, wypełniając szybki i wygodny formularz pożyczkowy. Do tego odpada nam czas, jaki trzeba poświęcić na oczekiwanie w kolejkach do banku, gdyż możemy wnioskować przez smartfon lub tablet prosto z domu, całkowicie online.

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Mając już wyrobiony paszport, pamiętajmy by będąc za granicą pilnować go jak najwyższe dobro. Jest on bowiem cenny dużo bardziej niż jakiekolwiek środki finansowe, które ze sobą zabieramy. Utrata paszportu powoduje brak możliwości powrotu do kraju, aż do czasu wyjaśnienia sprawy i wyrobienia dokumentów zastępczych przy pomocy konsulatów dostępnych w miejscu, do którego podróżujemy. Jeszcze większe trudności pojawiają się, gdy w danym państwie nie utrzymuje się stosunków dyplomatycznych z Polską. Paszport to poważna sprawa. Jeśli tylko zadbamy o podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowamy czujność, to wakacje w każdym miejscu na świecie będą ogromną przyjemnością.