Ile kosztuje utrzymanie w Holandii?

krajobraz w Holandii

Wyjazdy sezonowe lub na stałe do Holandii w celach zarobkowych są dość popularne. Jest to bardzo przyjazny i otwarty kraj, w którym żyje i pracuje się bezpieczne. Dodatkowym atutem jest bliskość Polski i strefa UE, czyli ruch bez większych trudności w tzw. strefie Schengen. A czy wszystkich stać na utrzymanie w Holandii? Przeczytajmy.

Czy Polacy chętnie wyjeżdżają do Holandii?

Pomimo niskiego poziomu bezrobocia w Polsce, nadal chętnie wyjeżdżamy za granicę w celach zarobkowych. Jednym z takich popularnych i dość stabilnych kierunków jest Holandia. Od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Plusy, jakie wskazują rodacy udający się tam w celach zarobkowych, to stosunkowo bliska odległość od Polski, bezproblemowe poruszanie się między granicami z uwagi na strefę Schengen a także pewność pracy, którą tam znajdziemy. W Polsce istnieje wiele agencji pośrednictwa, które chętnie pomagają w wyszukiwaniu pracowników na polskim rynku. Zwykle są to sprawdzone oferty prac sezonowych/dorywczych np. w rolnictwie i sadownictwie lub stałych, które pozwalają na utrzymanie w Holandii. Generalnie ta stosunkowo niewielka odległość do Polski i lepsze zarobki stanowią największą pokusę w poszukiwaniu pracy na terenie Holandii. Wśród wielu głosów, jakie się słyszy, w większości przeważają pozytywne opinie i pochwały warunków pracy i płacy. Czy faktycznie tak jest, trzeba przekonać się samodzielnie.

rowery w Holandii

Co składa się na koszty życia w Holandii?

Jeśli zamierzamy pracować na stale w Holandii, będziemy musieli liczyć się z wszystkim kosztami, które ponosiliśmy w Polsce. Utrzymanie w Holandii jest trochę droższe niż u nas w kraju, jednakże zarobki są również większe, co pozwala na zupełnie inny poziom życia, przy zachowaniu optymalnych wydatków. Zatem, jakie to wydatki:

  1. Największe koszty poniesiemy za wynajem mieszkania. Ceny kształtują się od kilkuset euro aż do nawet 1,5 tysiąca euro za małe mieszkanko.
  2. Koszty wyżywienia- nieznacznie wyższe a często porównywalne do polskich cen żywności
  3. Koszty dojazdów w Holandii są dość drogie, jeśli poruszamy się samochodem. Może dlatego większość wybiera rower a zimą transport miejski, dużo tańszy od paliwa do auta.
  4. Życie rozrywkowe i kulturalne w Holandii również ma się dobrze, jednak słono kosztuje.
  5. Jeśli pracujemy na stałe, dobrze jest mieć ubezpieczenie zdrowotne- opieka zdrowotna na własną rękę, to olbrzymie koszty w Holandii
praca sezonowa w Holandii

Czy lepiej pracować w Holandii sezonowo czy na stałe?

Wszystko zależy od punktu widzenia i potrzeb, jakie wykazujemy. Nie mając zobowiązań  w Polsce lub chcąc całkowicie zmienić swoje życie- można to zrobić, przeprowadzając się na stałe. W przypadku trudności z utrzymaniem w Holandii, można przecież zawsze wrócić, jeśli jest do czego. Warto na początek spróbować i poznać życie w tym kraju, przyjeżdżając do prac sezonowych. Pobyt trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy a to wystarczający okres, by przekonać się czy chcielibyśmy w tym kraju zamieszkać na stałe.  Poza tym zwróćmy uwagę, że praca sezonowa ma swoje plusy i nie musimy się od razu przeprowadzać i zmieniać swojego życia tak radykalnie.

Jakie są koszty życia w Holandii?

Wspominaliśmy już wyżej, że koszty utrzymania w Holandii nie należą do najtańszych. Zwłaszcza, gdy całkowicie chcemy zmienić swoje życie i pobyć tam dłużej. Dlatego w przypadku ograniczonego budżetu, możemy skorzystać z dodatkowego finansowania, które będzie stanowiło dla nas swoisty zastrzyk środków na założone cele. Wystarczy wybrać jeden z bezpiecznych produktów finansowych, jakim jest kredyt ratalny – rozwiązanie idealne, w sytuacji gdy potrzebujemy wsparcia   na utrzymanie się w obcym dla nas kraju. Ponadto kredyt będzie dla nas wygodny i komfortowy, bo możemy z niego skorzystać online, bez oczekiwania w kolejkach, wypełniając taki krótki formularz kredytowy. Proste i bezpieczne rozwiązanie, z którego każdy może skorzystać przy użyciu smartfona lub tabletu.

Gdzie szukać dobrych ofert pracy w Holandii?

Holandia, jako niewielki kraj wydaje nam się prosta i bezpieczna do poszukiwania pracy na własną rękę. Oczywiście możemy próbować, jadąc na miejsce i szukając samodzielnie metodą prób i błędów. Jednak, gdy zależy nam na czasie i nie chcemy zmarnować ani dnia na miejscu, to warto podejść do tematu z rozsądnym planem działania. Jest wiele serwisów, które oferują różne prace w Holandii. Najwięcej jest sezonowych, jednakże te nie pozwolą nam na godne utrzymanie w Holandii, gdybyśmy chcieli zostać tam na dłużej. Wówczas przydaje się praca stała a o taką możemy zabiegać przy pomocy wyspecjalizowanych firm, zajmujących się poszukiwaniem pracowników na holenderski rynek. Wszystko odbywa się  zgodnie z prawem i co najważniejsze jest dla nas bezpieczne. Życie w obcym kraju jest dość złożone, dlatego pamiętajmy by do poszukiwania pracy w Holandii podejść zachowaniem rozsądku, mając na względzie własną przyszłość.