Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

z posiadaniem samochodu wiąże się wiele kosztów i opłat

Zakup samochodu, to zawsze wydarzenie. Jednakże trzeba mieć świadomość, że zakup auta to nie jedyny koszt. Będziemy przecież musieli dbać o jego serwis, cykliczne ubezpieczenie czy jakość wlewanego paliwa aby posłużył nam przez długie lata. Zatem jakie są koszty utrzymania samochodu? Przeczytajcie niżej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Przymierzając się do zakupu auta, pamiętajmy, żeby zrobić dokładne rozeznanie rynku. Rozejrzyjmy się również wśród rodziny i przyjaciół czy znajomych by poznać opinie o ich samochodach. Z pewnością w jakiś sposób pozwoli nam to zmniejszyć spektrum wyboru wśród modeli. Zastanówmy się czy chcemy kupić nowy samochód, czy używany. Koszty utrzymania samochodu i tak będziemy ponosić przy każdym z nich. Dlatego najważniejsze by rozsądnie podjąć decyzję, ponieważ za nią będą szły konsekwencje naszego wyboru.

Auto nowe czy używane, które łatwiej utrzymać?

Zwolenników obydwu koncepcji jest wiele i każdy będzie przekonywał do swojej racji. Niemniej, warto wskazać podstawowe atuty obydwu rozwiązań. Przy zakupie nowego modelu, utrzymanie samochodu będzie się sprowadzało do:

  1. Wykupienia ubezpieczenia
  2. Przeglądu gwarancyjnego ( podczas obowiązywania gwarancji) w autoryzowanym salonie
  3. Kosztów paliwa i myjni w ciągu roku

W przypadku samochodów używanych, spośród których nabędziemy nasz wymarzony model, będziemy ponosić koszt:

  1. Ubezpieczenia- podobnie jak przy nowym- koszty z uwagi na rocznik mogą być jednak niższe
  2. Obowiązującego przeglądu serwisowego- cyklicznie
  3. Naprawy usterek- przy każdorazowym ich powstawaniu
  4. Koszty dodatkowych opon- zwykle nie otrzymamy ich kupując auto używane
  5. Koszty wymiany płynów i niezbędnych podzespołów- cyklicznie
  6. Koszty paliwa i myjni w ciągu roku
zakup używanego auta to ryzyko dodatkowych kosztów

Jak dbać o auto, żeby jego utrzymanie było relatywnie tanie

Wyżej przytoczyliśmy podstawowe informacje dotyczące utrzymania samochodu zarówno nowego jak i używanego. Już na pierwszy rzut oka widać, że przy samochodzie używanym, będziemy mieli dużo więcej kosztów utrzymania, gdyż poza stałymi kosztami, mogą pojawić się nieprzewidziane usterki, które trzeba będzie naprawiać i wymieniać na bieżąco a to kosztuje. Zaś w sytuacji, gdy coś takiego zadzieje się w nowym samochodzie, jeszcze w okresie gwarancji- nie ma najmniejszego problemu, by serwis wymienił nam to bezpłatnie. Jest to niewątpliwa zaleta nowych samochodów. Chociaż na starcie, trzeba za nie zapłacić dużo więcej niż za używane. W przypadku tych drugich, rzecz jasna, nie musimy  ponosić kosztów jak przy zakupie nowego auta, ale nie wiemy jakie usterki wkrótce nas czekają- za co będziemy musieli zapłacić sami. Jednakże dbając o samochód, robiąc cyklicznie przeglądy i wymiany podstawowych płynów i podzespołów a także pielęgnując części nadwozia, możemy być pewni, że poniesiemy mniejsze nakłady niż w przypadku tych osób, które reagują na problem dopiero w sytuacji, gdy samochód „zaprotestuje”. Poza tym, korzystanie z dobrej jakości paliwa i olejów, z pewnością pozytywnie wpłynie na stan silnika każdego samochodu, pomimo, że za paliwo zapłacimy o kilka groszy więcej. Na pewno warto również zadbać o szerokie ubezpieczenie samochodu, to pozwoli nam w razie wypadku czy innych zdarzeń losowych, skorzystać ze środków ubezpieczenia do naprawienia szkody.

Gdzie znajdziemy najlepsze i sprawdzone samochody?

W przypadku nowych samochodów, nie ma problemu. Wybieramy autoryzowany salon marki, która nas interesuje. Kupujemy i przynajmniej w okresie gwarancyjnym nie powinniśmy martwić się o nadmierne koszty utrzymania samochodu. Natomiast aby kupić dobry samochód używany, będziemy musieli się trochę bardziej postarać. Nie wystarczy podjechać do przypadkowego komisu samochodowego. Trzeba zrobić wcześniejsze rozeznanie na rynku samochodów używanych, przeglądając chociażby popularne serwisy sprzedające samochody. Warto zorientować się także, czy ktoś wśród naszych znajomych akurat nie sprzedaje auta, którym moglibyśmy być zainteresowani. A w przypadku osób, które są otwarte na samochody zza granicy, warto sprawdzić skąd i jak możemy sprowadzić interesujący nas model.

wymiana oleju w ramach corocznych czynności eksploatacyjnych

Jakie są koszty utrzymania samochodu w ciągu roku?

Jeśli chodzi o nowy samochód, nadmiernym kosztem może być przegląd gwarancyjny oraz ubezpieczenie, które musimy nabyć. Zaś w przypadku używanych aut, największym kosztem utrzymania oczywiście  będą wszelkie nieprzewidziane remonty, naprawy jak również ubezpieczenie. Aby nie ucierpiał nasz budżet domowy, warto skorzystać z dodatkowego finansowania w postaci  kredytu ratalnego. Produkt jest bezpieczny i wygodny, ponieważ można po niego sięgnąć, wypełniając taki formularz kredytowy, pozwalający uzyskać finansowanie bez wychodzenia z domu, całkowicie online, przy użyciu smartfona lub tabletu z internetem.