Ile kosztuje utrzymanie motoru?

motocykl to spełnienie marzeń

Z zakupem motoru wiążą się często duże emocje. Pasjonaci szybkiej jazdy, stoją przed wyborem szerokiego wachlarza możliwości. Na obecnym rynku jest dostępnych tak wiele marek i modeli, że czasami bardzo trudno podjąć decyzję. Pamiętajmy by mieć na względzie również koszty utrzymania motoru. Piszemy o tym  niżej.

Motory używane czy nowe? Jakie trendy panują?

Miłośników dwóch kółek jest wielu i wiele jest upodobań. Każdy ma inne gusta, inny zasób portfela i inne potrzeby. Pod uwagę należy wziąć również okoliczności, w jakich ma nam służyć motocykl. Niektórzy jeżdżą nimi z powodu pasji, inni przemieszczają się do pracy, chcąc ominąć korki. Jeszcze inni lubią adrenalinę i kochają tzw. ścigacze, którymi jazda podnosi maksymalnie poziom adrenaliny. Przeznaczenie  sprzętu ma również wpływ na utrzymanie motoru. W tym zakresie wiele zależy również od tego, czy kupimy nowy motocykl czy też używany. Plusów zakupu jednych bądź drugich jest wiele a będziemy o nich pisać niżej.

mężczyzna wybiera model motocykla

Jakie są plusy zakupu i utrzymania nowego motoru?

Podejmując decyzję o zakupie nowego sprzętu, możemy wyróżnić kilka atutów tego wyboru:

  1. Płacimy więcej na początku, ale mamy okres gwarancji, w którym bezpłatnie naprawiamy wszelkie usterki.
  2. W okresie gwarancyjnym, wszystko co niesprawne, autoryzowany serwis naprawia we własnym zakresie
  3. Kupując nowy motocykl, warto zakupić pełne ubezpieczenie z jak najszerszymi ryzykami. Jest to większy koszt ale mamy pewność, że w razie kolizji czy wypadku lub zdarzenia losowego, ubezpieczyciel wypłaci nam pełne odszkodowanie
  4. Mając nowy pojazd, chętniej dbamy o utrzymanie motoru- kupujemy dobrej jakości paliwo, dbamy o wymianę płynów i podzespołów, ponieważ chcemy by nowy sprzęt służył nam wiele lat.

Jakie są plusy zakupu motoru używanego?

Kupując używany motocykl, trzeba się liczyć z jego ewentualnymi wadami, czy usterkami, które prędzej czy później ujrzą światło dzienne. Natomiast pomimo tego, jest kilka plusów, jakie warto wymienić:

  1. Nie musimy od razu wykładać tak dużej sumy środków pieniężnych jak przy zakupie nowego motocykla
  2. Zwykle nie musimy ponosić dużych kosztów corocznych kosztów przeglądów gwarancyjnych.
  3. Możemy dokonywać napraw technicznych w zakresie usterek w dowolnym serwisie, niekoniecznie autoryzowanym.
  4. Przy używanym pojeździe, koszt ubezpieczenia jest również mniejszy( wyliczany na podstawie rocznika i ceny rynkowej) a to również wpływa na całościowe koszty utrzymania motoru.

To czy wybieramy sprzęt nowy czy też używany jak widać zależy od wielu przesłanek. Każdy kieruje się sumą własnych potrzeb, oczekiwań ale i możliwości.

mężczyzna naprawia motocykl

Koszty utrzymania motoru przez cały rok

Pokazując atuty zakupu motocykla ( nowego czy używanego), jednocześnie w jakiś sposób rysowały nam się już minusy. Głównie są one związane z kosztami utrzymania motoru w zakresie np. jednorazowego, sporego kosztu ubezpieczenia czy też nagłego remontu, z powodu awarii czy usterki. Jeśli nie chcemy by nadmierne koszty spędzały nam sen z powiek, można skorzystać z prostego i wygodnego rozwiązania. Mamy tu na myśli kredyt gotówkowy przez internet, który jest produktem finansowym dostępnym jak sama nazwa wskazuje –online tzn. z każdego miejsca. Wystarczy wypełnić prosty formularz kredytowy tutaj, posługując się smartfonem lub tabletem z dostępem do internetu. Po krótkiej weryfikacji podstawowych informacji, otrzymamy dostęp do wielu ofert kredytu, z których wybierzemy tę, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i możliwościom. Nie musimy zatem stać w żadnych kolejkach do banków ani zbierać wielu dokumentów by móc wypełnić wniosek kredytowy. Oszczędzamy czas i pieniądze, które możemy przeznaczyć na dodatkowe sprzęty do naszego motoru, który zakupimy przy pomocy wspomnianego finansowania.

Na co zwracać uwagę przy eksploatacji motoru?

Żeby utrzymanie motoru nie przyprawiło nas o ból głowy, warto zadbać o właściwą eksploatację pojazdu. Chociaż to oczywista sprawa, to jednak nie każdy o tym pamięta, zwłaszcza przy motocyklach używanych. Nie powinniśmy zapominać o cyklicznym serwisie podzespołów, o dbałości o jakość płynów, w tym oleju, który używamy do naszego motocykla. Nie bez znaczenia jest również jakość używanego paliwa. Jeśli możemy, mamy w zasięgu, to powinniśmy korzystać ze znanych sieci stacji paliw by mieć pewność, że nasz silnik jest bezpieczny. W końcu pojazd ma nam posłużyć przez dłuższy czas i warto mieć kontrolę nad kosztami  utrzymania motoru. Jeśli zadbamy o właściwą wymianę wszelkich filtrów, klocków oraz będziemy mieć na uwadze stan opon, to z pewnością odczujemy oszczędność w portfelu. Jest jeszcze jeden aspekt, zwłaszcza przy zakupie motoru używanego- źródło, z którego kupujemy. Sprawdzajmy sprzedawców, jakość pojazdów, dokumenty i wszystko to, co możliwe- przed zakupem. Wystarczy udać się do dobrego serwisu z motorem, który planujemy kupić by został dokładnie sprawdzony.