Ile kosztuje utrzymanie kota?

Podejmując decyzję o chęci posiadania kota, pewnie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że oprócz obowiązków związanych z odpowiedzialnością za zwierzę, trzeba wziąć pod uwagę, że może nas to sporo kosztować. Kot wymaga szczególnej uwagi. Zatem ile kosztuje utrzymanie kota? Przeczytajcie w najnowszym artykule.

Czy warto mieć kota?

Z pewnością wszyscy miłośnicy kotów, potwierdzą wartość życia z kotem u boku. Ale co tak naprawdę daje obecność kota? Mawia się, że koty są wyniosłe i chodzą własnymi ścieżkami. Bywają humorzaste i obrażają się, gdy coś im się nie podoba. Mimo to, nadal chcemy i lubimy utrzymywać koty w domach. Może wynika to z faktu, że pomimo wielu wad kociego charakteru mają cechy, które często ciężko wyegzekwować u drugiego człowieka. Potrafią się przywiązać i obdarzyć zaufaniem. Bywają nawet do tego stopnia oddane, że bardziej liczy się dla nich człowiek niż przedstawiciel kociego gatunku. Ponadto należy wspomnieć, że koty są charakterne, co pozytywnie potrafi wpłynąć na ich właścicieli, gdyż czasami to one wychowują swoich panów czy panie- paradoksalnie. Zauważmy, że poza tym potrafią się odwdzięczyć za każdą poświęconą im chwilę, wdrapując się nam na kolana by z wdzięcznością pomruczeć. Dla niektórych, kocia obecność jest wspaniałym wyzwaniem, by uczyć się serdeczności czy czułości, jakiej te zwierzęta oczekują.

Jak przygotować się do przyjęcia czworonożnego członka rodziny do domu?

Zanim przywieziemy kota do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów, by przygotować zarówno dom jak i domowników na jego obecność. Zastanówmy się, jak włączyć czworonoga w naszą codzienność, by proces dostosowania przebiegał w miarę możliwości płynnie, a utrzymanie kota było dla nas przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Pamiętajmy, że powinniśmy przygotować sprzęty i miejsce dla kota w zależności od tego, jakie ma cechy oraz skąd pochodzi? Zatem co trzeba wziąć pod uwagę, kompletując wyposażenie dla przyszłego domownika:

  1. Czy przynosimy kota ze schroniska, czy też kupujemy z hodowli, a może znaleźliśmy na ulicy lub kociaka podarował nam sąsiad- to bardzo ważny element
  2. Czy kot jest rasowy, czy to tzw. szary mruczek- zwróćmy uwagę na cechy charakteru, jakimi odznaczają się konkretne rasy- łatwiej nam będzie zrozumieć jego zachowanie
  3. Wiek kota- młody kociak będzie układany przez nas od początku, zaś dorosły kot ma już swoje upodobania i charakter, z którym ciężko będzie dyskutować.

Co należy kupić, zanim kot pojawi się w mieszkaniu?

Najważniejsze, by zorganizować kotu miejsce, które konsekwentnie będziemy mu wskazywać jako jego posłanie. Kojec, legowisko lub wygodna poducha, zawsze położone w tym samym miejscu, pozwoli kotu poczuć, że ma swoją przestrzeń. Utrzymanie kota, to spory wydatek na samym początku- musimy zadbać o kuwetę, żwirki oraz kosmetyki do pielęgnacji kota. Warto również pomyśleć od razu na początku o szczepieniach i zbadaniu jego kondycji zdrowotnej( chyba, ze przejęliśmy kota od kogoś, kto wcześniej o to zadbał). Zabawki i karma, to kolejne elementy na liście zakupowej, które musimy nabyć. Jeśli zadbamy o właściwą jakość pokarmu, to kocie życie będzie długie i przyjemne dla wszystkich.

kot wymaga opieki jedzenia i zabawek

Jakie są koszty utrzymania kota?

Jak wspomnieliśmy wyżej, wszystko co musimy nabyć przed przybyciem czworonoga do domu, to jednak nie koniec wydatków. Utrzymanie kota nie kończy się po zakupie zabawek czy sprzętów, z których będzie korzystał. Tak samo jak dbamy o siebie, tak w mniejszym stopniu, ale jednak- musimy zadbać o naszego kociego towarzysza. Niekiedy potrzeby, mogą wykraczać poza nasz budżet i możliwości, zwłaszcza w przypadku kłopotów ze zdrowiem lub kondycją zwierzęcia. Wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowe wsparcie finansowe w postaci kredytu gotówkowego bez zaświadczeń. Jest to idealne rozwiązanie w takich sytuacjach. A na środki finansowe nie będziemy oczekiwać tak długo jak w banku, wprost przeciwnie. Wystarczy wypełnić ten krótki formularz i po chwili otrzymamy dostęp do atrakcyjnych ofert, z których wybierzemy najlepszą.

Na co zwracać uwagę, decydując się na kota?

Pierwszą, najważniejszą kwestią jest fakt, czy któreś z domowników nie ma uczulenia na kocią sierść. Jeśli zbagatelizujemy tą okoliczność, mieszkanie z kotem pod jednym dachem będzie bardzo trudne do zniesienia, co w konsekwencji przełoży się na decyzję o oddaniu kota do schroniska. Utrzymanie kota, to stałe koszty, dlatego pamiętajmy by dochować wszelkiej uwagi i sprawdzić przed przywiezieniem go do domu, czy jest zdrowy i w dobrej formie. To dotyczy zarówno kociąt jak i kotów dorosłych. Jeśli w domu są dzieci, pamiętajmy by uczulić je i przygotować wcześniej na przybycie nowego domownika. Dla dzieci, zwłaszcza małych- nowe, nieznane dotąd stworzenie może budzić różne emocje.