Ile kosztuje utrzymanie domu?

Ilustracja kosztu budowy domu

Decydując się na zakup, albo budowę domu, musimy liczyć się nie tylko z kosztami, jakie poniesiemy na początku, ale również te związane z późniejszym utrzymaniem domu. A jakie to koszty i na co należy zwrócić uwagę, by je ograniczyć w trakcie użytkowania? O tym wszystkim dowiemy się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Dom czy mieszkanie, co wybrać?

Jest to wybór tak różny, jak oczekiwania, które każdy z nas ma wobec miejsca, w którym chce spędzić swoje życie, albo przynajmniej jego część. Osoby wybierające mieszkanie z pewnością cenią sobie wygodę związaną z łatwiejszym użytkowaniem i kosztami dużo mniejszymi niż przy utrzymaniu domu. Jednakże muszą liczyć się z ograniczeniami związanymi z bezpośrednim sąsiedztwem i niedogodnościami jakie z tego wynikają. Natomiast wszyscy, decydujący się na zakup lub budowę domu, powinni zdawać sobie sprawę z faktu, iż pomimo szeregu atutów wynikających z życia w nim, będą musieli nastawić się na ciągłą dbałość o szczegóły i prace wokół domu, aby zawsze spełniał swoją rolę. Zwolenników obydwu rozwiązań jest wiele, jednakże nikt nie zaprzeczy, ze życie w domu daje pełną niezależność i wolność. O tym mogą zapewnić zwłaszcza Ci, którzy już są w jego posiadaniu.

Nowoczesny dom z ogrodem

Jakie są atuty mieszkania we własnym domu?

Wybierając dom, wiemy, że czeka nas sporo pracy, ale również satysfakcji z użytkowania miejsca, którego nie musimy dzielić z nikim innym, poza rodziną. A jakie są realne atuty z posiadania domu?

  1. Możemy wybrać projekt, wg którego zbudujemy swój wymarzony dom.
  2. Mamy nieograniczoną przestrzeń, którą możemy zagospodarować jak chcemy
  3. W wielu przypadkach jest dostęp do sporego ogrodu lub działki, którą możemy zagospodarować wg własnego uznania
  4. Znajdziemy miejsce na bezpieczne garażowanie, za które dodatkowo nie płacimy.
  5. Brak uciążliwego sąsiedztwa tuż za ścianą
  6. Możemy zaoszczędzić na utrzymaniu domu, prowadząc go z poszanowaniem środowiska

Kupić gotowy czy wybudować? Oto jest pytanie!

Jeśli nie mamy czasu i zdolności by nadzorować ekipę budowlaną, która miałaby nam wybudować dom, to lepiej zdać się na dewelopera, który zajmuje się profesjonalnym budownictwem. To zapewni nam nie tylko najwyższą jakość wykonania, która ma spełniać określone warunki, ale również przełoży się w późniejszym czasie na utrzymanie domu. Poza tym wybudowanie domu pochłania ogromne środki, a chyba ostatnią rzeczą, której byśmy oczekiwali po ekipie budowlanej są poprawki i niedociągnięcia. Kwestia ocieplenia, odpowiednich fundamentów, zastosowania rozwiązań hydrologicznych i technologii związanej z elektryką w domu, bezpośrednio przekłada się na właściwe funkcjonowanie domu i tym samym koszty, które trzeba ponosić przy jego użytkowaniu. Pamiętajmy by podjąć właściwą decyzję, ona bowiem uruchomi lawinę kolejnych, jakie będą na nas czekały.

Dekarz wykonuje niezbędne pracy na dachu domu

Jakie są koszty utrzymania domu?

Podejmując decyzję, że budujemy dom lub wprowadzamy się do gotowego, nie zawsze pamiętamy, że koszt samego domu, to nie jedyny koszt. Należy liczyć się z wieloma comiesięcznymi wydatkami, jakie trzeba ponosić, żeby komfortowo i bezpiecznie mieszkać- to tzw. koszty utrzymania domu. Na nie wpływa m.in. właściwe ogrzewanie domu, dbałość o jakość poszycia dachowego, cykliczny serwis instalacji wodno- kanalizacyjnej, a gdy jej nie mamy, to dochodzą koszty rozwiązań zastępczych. Tych wydatków można mnożyć wiele, dlatego świetnym rozwiązaniem, doskonale wspierającym funkcjonowanie gospodarstwa domowego jest w tym przypadku pożyczka dla młodych, z której skorzystamy wypełniając ten prosty formularz na serwisie ePortfel24.pl, gdzie otrzymamy dostęp do wielu różnych ofert. Zaletą jest indywidualny dobór rozwiązań do naszych oczekiwań i możliwości spłaty. A poza tym nie musimy w ogóle ruszać się z domu, gdyż wystarczy dostęp do internetu za pomocą smartfona lub tabletu. To bardzo proste i bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia komfort i oszczędność czasu. A to są podstawowe atuty, których nie znajdziemy oczekując w kolejkach do banków.

Na co zwrócić uwagę przy użytkowaniu domu?

W dzisiejszym świecie ogromne znaczenie ma życie w zgodzie z naturą, a przynajmniej proekologiczne, które pozwoli dołożyć małą cegiełkę do wkładu w dbałość o środowisko naturalne. Być może nie wszyscy są tego świadomi, ale proekologiczne podejście ma również wpływ na koszty utrzymania domu.  Jeśli zadbamy o segregację śmieci, o właściwe podejście do zakupów i opakowań, które wyrzucamy, albo rozsądne korzystanie i właściwy dobór ogrzewania naszego domu, możemy liczyć się z oszczędnościami, które nie tylko wpłyną na nasz portfel, ale także na otaczające środowisko. Dbałość o właściwe korzystanie z ujęcia wody, czy elektryczności również odczujemy przy comiesięcznych kosztach. Zwróćmy więc uwagę na to jak planujemy użytkować wszelkie dogodności, jakie stwarza nam przestrzeń domu. Dzięki dobrym nawykom, będziemy mieć mały wkład w dbałość o otaczającą  nas naturę.