Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ilustracja ubezpieczenia OC samochodu

Kiedy kupujemy samochód, musimy liczyć się z tym, że dla bezpieczeństwa własnego i innych będziemy zobowiązani wykupić ubezpieczenie samochodu. To zabezpieczenie zapewni nam spokój i pewność, że w razie wypadku czy stłuczki, będzie można z niego skorzystać. A ile kosztuje i gdzie szukać najlepszych ofert? O tym niżej.

Czy warto ubezpieczać samochód?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup nowego auta, to zwykle mogliśmy otrzymać atrakcyjne warunki ubezpieczenia ( przynajmniej w pierwszym roku) od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które obsługuje dany salon samochodowy. Jeśli zaś kupiliśmy auto używane, to ubezpieczenie samochodu również nas nie ominie. Pamiętajmy by zwrócić uwagę na to, jakie ryzyka wchodzą w skład ubezpieczenia, a które z nich są wyłączone. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy warto kupić ubezpieczenie, to najlepiej wyobrazić sobie scenariusz, gdy ulegamy kolizji lub wypadkowi i oprócz tego, że czeka nas potężna naprawa auta lub kasacja, to mamy dodatkowo uszczerbek na zdrowiu. A nie odłożyliśmy wcześniej środków na taką nieprzewidzianą sytuację. Właśnie po to nabywamy ubezpieczenie. I chyba wątpliwości w tym momencie mijają. Powinniśmy dbać o to by chronić siebie i innych, którzy nawet z naszej winy ( może się tak przecież zdarzyć) mogą ulec wypadkowi, a dodatkowo uszkodzimy auto. Nie oszczędzajmy na tym, co dla nas cenne.

Ubezpieczenie samochodu zwalnia z odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody

Ubezpieczenie OC – co to jest?

Jest to po prostu ubezpieczenie od naszej odpowiedzialności cywilnej. Spróbujmy sobie wyobrazić, ile by nas kosztowało zadośćuczynienie za wyrządzone szkody komunikacyjne na czyimś samochodzie i na osobie, gdybyśmy nie mieli ubezpieczenia samochodu OC. Jest to dramatyczne wyobrażenie, chyba że mamy odłożone środki na takie cele. Przy czym, akurat przy tego rodzaju ubezpieczeniu istnieje obowiązek nabywania. Co innego w przypadku ubezpieczenia AC, o czym będziemy pisać poniżej. Na wysokość składki ma wpływ wiele przesłanek. A wśród nich m.in. wiek kierowcy, który wpływa bezpośrednio na wysokość składki ubezpieczeniowej. Ale również gromadzone latami zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Lokalizacja, w której mieszkamy, czy pojemność silnika naszego auta, również nie pozostaje bez znaczenia. Najważniejsze , co musimy brać pod uwagę, to fakt obowiązku ubezpieczenia auta, od którego nie uciekniemy, nawet jeśli auto eksploatujemy sporadycznie, raz w tygodniu.

Ubezpieczenie AC – jak to wygląda?

Zdarzają się osoby, które wykupują jedynie to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, jakim jest OC. Zaś  ubezpieczenie AC- autokasko, traktują jako nieobowiązkowe i ryzykując szkodą, którą będą musieli pokryć z własnych środków ( gdy wydarzy się wypadek czy kolizja drogowa), nie opłacają składki. Biorąc pod uwagę, że na drogach jest z roku na rok coraz więcej wypadków,  również w miastach ( z powodu zwiększającej się liczby rowerzystów czy osób, które poruszają się hulajnogami), to zwiększa się ryzyko, że kolejna kolizja może dotknąć również nas, czy tego chcemy czy nie. Jednakże chęć zaoszczędzenia środków, które trzeba przeznaczyć na tą składkę( a jest ona zdecydowanie większa niż przy ubezpieczeniu OC) jest silniejsza niż święty spokój, jaki możemy sobie zapewnić przez wykupienie pełnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenia autocasco zapewnia ochronę w przypadku kolizji

Jaki jest koszt ubezpieczenia auta?

                Nie ma chyba nic bardziej naiwnego przy zakupie auta, jak nadzieja, że wystarczy najniższa możliwa składka na ubezpieczenie samochodu i problem mamy z głowy. Jeśli chcemy mieć pełną ochronę, to powinniśmy dokładnie pochylić się nad Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które są nieodłącznym elementem ofert, spośród których mamy wybrać najlepszą dla siebie. A jeśli mamy wybrać, to musimy się jednak liczyć z kosztem, który jest wyliczany na podstawie wielu elementów składowych, w tym % wartości rynkowej auta. Kiedy okaże się, że koszt ubezpieczenia jest dla nas jednak sporym ograniczeniem, nie powinniśmy się od razu martwić, gdyż możemy skorzystać idealnego rozwiązania, jakim jest pożyczka gotówkowa przez internet. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić czas i zminimalizować formalności, gdyż możemy wnioskować o ten produkt poprzez ten prosty i intuicyjny formularz na platformie ePortfel24.pl, całkowicie online przy użyciu smartfona lub tabletu.

Jak wybrać najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zabierając się za poszukiwanie najlepszej oferty ubezpieczenia samochodu, powinniśmy przeanalizować wiele ofert, które są dostępne na rynku, aby porównać warunki i wybrać takie, które zabezpieczy nas maksymalnie jak to tylko możliwe. Jeśli mamy sporą wiedzę w tym zakresie, możemy sami dokonać konfiguracji ubezpieczenia w jednym z wielu popularnych serwisów, które oferują dostęp do wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych. A jeśli nie jesteśmy przekonani o tym, czy sami sobie poradzimy, to najlepiej udać się do stacjonarnego punktu, gdzie doradca ubezpieczeniowy przedstawi nam wszystkie warunki i przeprowadzi przez proces zawierania umowy.