Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

ilustracja ubezpieczenia domu

Wciąż kwitnie budownictwo jednorodzinne, zwłaszcza gdy rynek mieszkaniowy drożeje tak, że bardziej opłaca się wybudować dom niż kupić mieszkanie. Decydując się na dom, miejmy jednak świadomość by zadbać o święty spokój. A to może zapewnić nam między innymi ubezpieczenie domu. Gdzie znaleźć najlepsze? Przeczytajcie.

Po co ubezpieczać dom?

Jeśli nigdy nie zastanawialiście nad tym, dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu, to jest to doskonały moment by się nad tym pochylić. Jest wiele ryzyk, za które odpowiedzialność możemy przerzucić na towarzystwo ubezpieczeniowe, dzięki temu możemy zachować spokój i pewność, że w razie wystąpienia któregokolwiek z nich, nie musimy martwić się o koszty napraw, serwisu czy nawet odbudowy. W jakim celu zatem warto ubezpieczyć dom? Przed czym się możemy uchronić?:

  1. Pożar lub powódź/podmycie fundamentów
  2. Włamanie/kradzież
  3. Zerwanie poszyć dachowych
  4. Inne okoliczności, które wskazuje nam ubezpieczyciel w OWU( ogólnych warunkach ubezpieczenia domu).

Dodatkowo, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, w ogóle nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do potrzeby ubezpieczenia domu. Możemy utracić zasoby, środki trwałe etc., które przechowujemy czy magazynujemy w domu, który stanowi dla nas również miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

pożar ubezpieczonego domu

Jak znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela?

Poszukując oferty ubezpieczenia domu, bierzemy pod uwagę zwykle koszt, jaki musimy ponieść, decydując się na jego zakup. Tak, oczywiście to bardzo ważny element, ale nie jedyny, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze. Jest tak wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych na obecnym rynku, że właściwie nie dziwi, dlaczego tak trudno jest wybrać właściwego. Opinie o ubezpieczycielu, to coś, na co musimy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jak zachowuje się wobec klientów, ile czasu trzeba czekać na zrealizowanie należnego świadczenie. Jak zautomatyzowane są procedury, proces obsługi klienta, dostęp do pomocy. To wszystko tak naprawdę są w stanie powiedzieć klienci, którzy skorzystali z usług konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Nie kierujmy się wyłącznie ceną, gdyż często za atrakcyjną stawką składki na ubezpieczenie domu, może się kryć ograniczenie naszych uprawnień do skorzystania ze świadczeń w razie wystąpienia ryzyka, od którego wydawało nam się, że jesteśmy chronieni. Sprawdzajmy wszystko dwa razy i uważnie czytajmy OWU.

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu domu?

Bywa, że przez lata mieszkamy w domu i nigdy nic złego się nie przytrafiło. Ale to nie oznacza, że tak musi być zawsze. Możemy mieć bowiem doskonałe zabezpieczenia przed włamaniami, przed kradzieżą, ale nie mamy wpływu na zmiany klimatyczne, które już w Polsce są wyraźnie odczuwalne. I o ile nie sprawi nam kłopotu złodziej, przed którym się zabezpieczyliśmy, to już silny wiatr, który uszkodzi nam dach lub drzewo, które wybije okno- zdecydowanie sprawi nam nie tylko kłopot, ale i wygeneruje spore koszty, które sami będziemy musieli ponieść, nie mając ubezpieczenia domu, które świetnie by nas przed takim ryzykiem ochroniło. Decydując się na ubezpieczenie, przeanalizujmy sytuacje kryzysowe i zagrożenia, które w oczywisty sposób mogą dotknąć naszego domostwa. Prześledźmy, czy ubezpieczyciel zapewni nam w tych zakresach ochronę, abyśmy mogli czuć się w pełni spokojni i bezpieczni.

agent ubezpieczeniowy z umową ubezpieczenia

Jakie są koszty ubezpieczenia domu?

Powinniśmy sprostować jedno wrażenie. To nie jest tak, że ubezpieczenia domu nie bierzemy pod uwagę kupując, czy budując dom. Czasami po prostu nie jesteśmy w stanie ponieść dodatkowych kosztów, jakie stanowi takie ubezpieczenie. A w przypadku domu, w którym mieszkamy już wiele lat, wydaje nam się, że skoro nic się nie wydarzyło, żadne zagrożenie nie wystąpiło, to po co narażać się na koszty. Zarówno jedni jak i drudzy zapominają, że ubezpieczenie daje spokój i pewność, że nawet gdy nie przebywamy w domu, nie musimy martwić się o jego stan, bo mamy swoistą gwarancję bezpieczeństwa. A jeśli koszty nas przerastają, bo niejednokrotnie tak się właśnie dzieje, to można skorzystać z innego, trafnego rozwiązania, jakim jest pożyczka gotówkowa przez internet. Możemy po nią sięgnąć bez wychodzenia z domu, całkowicie online, przy pomocy smartfona lub tabletu z dostępem do internetu. Wystarczy, że uzupełnimy taki prosty formularz i po krótkiej weryfikacji możemy wybrać wersję produktu finansowego, który najbardziej nam odpowiada.

Czy każdy dom da się ubezpieczyć?

Abyśmy mogli mówić o ubezpieczeniu domu, musimy pamiętać, że nie każdy dom będzie mógł podlegać ubezpieczeniu. Oczywiście z nowymi budynkami nie ma problemu, podobnie jak z nowymi samochodami. Jednakże, jeśli nasz dom przechodził już jakieś zdarzenia losowe lub jest porządnie nadgryziony przez czas, musimy liczyć się z tym, że agent ubezpieczeniowy może odmówić nam podpisania umowy, z uwagi na wysokie ryzyko.