Ile kosztuje rozbiórka domu?

stary, zniszczony dom w trakcie rozbiórki

Wiele osób boryka się z dylematem- mam działkę, a na niej stary dom, co z nim zrobić? Czasami łatwiej jest podjąć się rozebrania i zbudowania od nowa tego, o czym marzymy, według projektu, jaki zaplanowaliśmy. Tylko czy to takie proste? Jakie są plusy i minusy oraz ile kosztuje rozbiórka domu, tak naprawdę?

Masz dom do rozbiórki – jak się za to zabrać?

Warto najpierw zastanowić się jak po kolei zabrać się za projekt: „ rozbiórka domu”. Jest to przedsięwzięcie zorganizowane i wymaga zarówno nakładów pracy jak i środków pieniężnych. Dobrze by było przemyśleć, ile rąk do pracy mamy we własnym zakresie, a ile trzeba będzie zaangażować z zewnątrz. To da nam punkt wyjścia, by już w zarysie określić, ile będzie nas kosztowało rozebranie domu.

Dobrze jest przygotować plan działania oraz przewidzieć, ile mniej więcej godzin planujemy działać z podziałem na dni. Ważna jest również aura, dlatego trzeba założyć jakiś margines dodatkowego czasu. Jeśli myślimy o rozbiórce domu od dłuższego czasu, dobrze jest podjąć decyzję tak, aby tego dokonać w sezonie letnim, gdzie dni są długie i ciepłe

Firma rozbiórkowa – najważniejsze, to sprawna ekipa.

Z pewnością nie raz zdarzyło nam się szukać profesjonalistów w swojej branży. Zwykle zakładamy wówczas, że nie ma mowy o fuszerce. Fachowcy zawsze przecież zrobią wszystko dobrze, w końcu tym się zajmują. Otóż nie. Zachowajmy zimny realizm. Podobnie jak z firmą, która urządza, wykańcza mieszkania czy domy, tak i przy rozbiórce trzeba wykonać solidną pracę poszukiwawczą, aby oddzielić prawdziwych fachowców od pseudo profesjonalistów. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że to przedsięwzięcie, które podlega prawu budowlanemu i muszą być spełnione określone wymagania nakładane przez ustawodawcę. Dlatego być może poszukiwania rzetelnych wykonawców potrwają dłużej, ale z pewnością się opłacą. Solidny sprzęt, doświadczenie w pracy oraz przygotowani pracownicy, to dla nas spokój i pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone sprawnie i bezpiecznie. A weźmy pod uwagę, o ile więcej by nas mogła kosztować rozbiórka domu, gdyby z przypadkowymi „profesjonalistami” doszło do katastrofy budowlanej

Jakie są etapy rozbiórki i na co przeznaczyć materiały?

Gdy już zaplanowaliśmy, jak będzie wyglądał cały projekt, wiemy kiedy zaczniemy oraz mamy wybraną firmę, która zajmie się rozbiórką domu, trzeba zająć się etapami, na jakie podzielimy prace.

  • zabezpieczenie bezpośredniego sąsiedztwa nieruchomości
  • przygotowanie ( zamówionych wcześniej) kontenerów
  • przygotowanie sprzętów niezbędnych do prac oraz maszyn- jeśli takowe są niezbędne
  • przystąpienie do prac rozbiórkowych ( rozebranie dachu, rozebranie poszczególnych ścian wewnątrz, wymontowanie instalacji)
  • przystąpienie do burzenia ścian nośnych
  • segregowanie materiałów tj. niezniszczone stropy, belki, cegły
  • wywóz gruzu i pozostałych materiałów nieprzydatnych
  • uprzątnięcie terenu po rozbiórce

Koszty rozbiórki domu bywają różne, to zależy od metrażu, materiałów, z których był zbudowany oraz od poziomu skomplikowania dachu, który był na nim położony. Ale zawsze będą to spore koszty wobec tego warto zwrócić uwagę na „ocalałe” materiały, które będzie można ponownie wykorzystać. Jeśli rozbiórki podjęła się firma z prawdziwego zdarzenia, zawsze uda się ocalić niektóre elementy domu, z których korzyść będzie wymierna.

materiały budowlane pochodzące z rozbórki domu

Lepiej rozbierać dom czy remontować?

Oto jest pytanie. Zwolenników jednego jak i drugiego rozwiązania znajdziemy wielu, w zależności od punktu widzenia i środków, jakie trzeba przeznaczyć na jedno lub drugie rozwiązanie.

Niemniej jednak skłaniamy się ku rozbiórce domów, zwłaszcza takich w które trzeba by było zainwestować ogromne środki, aby doprowadzić je do względnego stanu używalności. Wobec takiego argumentu właśnie, zdecydowanie lepiej podjąć decyzję o rozbiórce i przyjąć szybki plan działania, aby rozpocząć od razu prace związane z przygotowaniem terenu pod nowy dom

Ile kosztuje rozbiórka domu?

maszyna w trakcie rozbiorki sciany domu mieszkalnego

Podejmując się rozbiórki domu, należy wziąć pod uwagę zasadniczą kwestię: ile to będzie kosztować? Nie zawsze w przypadku rozbiórki jesteśmy przygotowani na to, by wyłożyć od razu spore środki finansowe na realizację czegoś, z czego tak naprawdę nie będzie pożytku. Po prostu trzeba to zrobić, aby można było zacząć coś nowego.

Jeśli przy domku wielkości 60 metrów trzeba przeznaczyć +/- 9000 zł na rozbiórkę, to ile będzie kosztowała rozbiórka każdego większego domu, budynku gospodarczego, etc.? Dużo!

Nie oznacza to jednak, że jest to nierealne, ponieważ można wejść na serwis ePortfel24.pl i skorzystać z kredytu gotówkowego przez internet.

Znajdziemy tam prosty formularz, w którym zostawiamy podstawowe dane i otrzymamy różne oferty do wyboru. A wszystko w kilka chwil i to bez ruszania się z domu.