Ile kosztuje rozbiórka domu?

Wyzwanie, jakie stanowi rozbiórka domu, to temat rzeka. Jest wiele elementów, które wpływają na koszt rozbiórki i czas rozbiórki. Ale efekt musi być zawsze taki sam. To znaczy, działka po rozbiórce powinna zostać uprzątnięta i wyczyszczona, aby nie został ślad po dawnym budynku. Jak się za to zabrać i czy na pewno samodzielnie? O tym niżej.

Projekt rozbiórka – jak się do tego zabrać?

Planując przedsięwzięcie, jakim jest rozbiórka domu, powinniśmy solidnie przygotować się do tego projektu. Wszystko zależy od tego, czy działka na której stoi wspomniany dom, będzie nam potrzebna szybko, czy chcemy po prostu wyburzyć stary budynek, aby przygotować działkę do sprzedaży lub pod inną inwestycję, którą planujemy w przyszłości. Niemniej każde budowlane wyzwanie, generuje spore koszty i nakłady pracy. I tego musimy być świadomi. Natomiast zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, warto przemyśleć i zorientować się, jak i co mamy przeprowadzić. Wśród tych działań są m.in:

  1. Ustalenie, ile metrów ścian jest do wyburzenia.
  2. Jeśli dom jest piętrowy, to trzeba przemyśleć sposób wyburzania
  3. Jakie sprzęty ciężkie będą potrzebne
  4. Ilu ludzi będzie potrzebnych do przeprowadzenia prac
  5. Jak długo przewidujemy prace rozbiórkowe
  6. Ile potrwa uprzątanie i oczyszczanie działki

Samodzielnie czy z firmą, oto jest pytanie?

Nie od dziś wiadomo, że wszystko co możemy zrobić samodzielnie, naturalnie będzie tańsze, bo wykorzystamy tylko własny czas i siły. Ale warto się zastanowić, czy tak naprawdę warto podejmować się rozbiórki domu samodzielnie? Jest to projekt o tyle rozległy, ze bez ciężkiego sprzętu ( który można wynająć) i dodatkowych rąk do pracy, nie będziemy w stanie sami nic zrobić. Jest to jednak spore wyzwanie. Chyba, ze mamy dużo czasu, by „bawić” się w rozbiórkę po kawałku, bez ograniczeń. Wtedy warto.

Ile kosztuje rozbiórka domu?

Jeśli podejmujemy się rozbiórki domu, to po to, by zrobić coś z nieruchomością, na której on stał. Czyli mamy w planie zyskać w przyszłości na działce, w którą inwestujemy, prowadząc prace wyburzeniowe. Jest to projekt, który można szybko przeprowadzić, przy współpracy z profesjonalną firmą, zajmującą się takimi zleceniami. Nie zawsze jednak mamy wystarczające środki, które na ten cel możemy zabezpieczyć. Wtedy warto skorzystać z rozwiązania, którym jest kredyt ratalny. Tego rodzaju produkt finansowy, w swojej strukturze, jest już specjalnie przygotowany na ten cel. Najlepiej jest sprawdzić wygodne i zoptymalizowane oferty, wypełniając taki formularz kredytowy, na bezpiecznym serwisie ePortfel24.pl, gdzie całkowicie przez internet, dopełnimy w kilku krokach formalności, przy pomocy telefonu lub tableta. Poza wygodą, doświadczamy zwyczajnej prostoty i nie musimy się obawiać, że będziemy czekać wiele dni na uzyskanie kredytu czy pożyczki, jak w banku.

Co zrobić z gruzem po rozbiórce?

Kiedy już zakończymy prace związane z rozbiórką domu, pojawia się pytanie- jak pozbyć się takiego gruzu porozbiórkowego? Można sobie z nim poradzić na kilka sposobów. Wśród nich, najczęściej wykorzystywany, to wystąpienie ze swoistą ofertą- bezpłatnego oddania gruzu. Często do różnych prac budowlanych, by wyrównać lub utwardzić teren, inwestorzy szukają takiego rozwiązania, przyjmując gruz, który ktoś chce oddać. Jest to o tyle pożyteczne rozwiązanie, że materiał jest dalej wykorzystywany, a nie wywożony na składowiska. Na takich składowiskach, które są drugim sposobem radzenia sobie z materiałem po wyburzeniu, gruz ląduje wprost z kontenerów, za których wynajęcie i transport płacimy. Także tutaj dochodzą dodatkowe koszty, wspomniane wyżej. Niestety czasami nie ma wyjścia, zwłaszcza jeśli potrzebujemy szybko oczyścić teren, jak tylko zamówienie kontenera, który zabierze od nas gruz z działki. Niekiedy zdarza się ( i to jest trzeci sposób), że chcąc oszczędzić, niektórzy wywożą części po rozebranym budynku, na własną rękę, na nielegalne składowiska, lub sami je tworzą. Jest to proceder, który może nasz kosztować nie tylko mandat, dlatego warto się dobrze zastanowić, by wybrać najlepsze rozwiązanie, by nie stać w sprzeczności z prawem.

Procedury prawne związane z rozbiórką domu

Prawdopodobnie większość z nas jest przekonana, że wszystko to, co znajduje się na naszej nieruchomości i możemy tym swobodnie dysponować, to mamy również prawo m.in. do rozbiórki domu, który się tam znajduje. W dodatku, w taki sposób, jaki sobie wymyślimy. Nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać o uwarunkowaniach prawnych, które przy tego typu działaniach nas obowiązują. Tutaj należy wziąć pod uwagę prawo budowlane, nakładające obowiązek uzyskania m.in. pozwolenia na rozbiórkę domu. A nawet jeśli przystąpimy do prac wcześniej, przed wydaniem takiego pozwolenia, to tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia. Niemniej jednak trzeba będzie uzyskać w trakcie taki dokument.