Ile kosztuje quad?

Kobieta na quadzie na bezdrożach

Z pewnością nie raz byliśmy świadkami przejazdów czy rajdów, niezwykle głośno warczących pojazdów, które od lat zdobywają serca miłośników jazdy terenowej i nie tylko. Quady, bo o nich mowa, to dziś jeden z popularniejszych sprzętów do tzw. offroadu, ale nie tylko. Dla kogo są przeznaczone i jak je używać bezpiecznie? Zapoznajcie się z materiałem poniżej.

Quad, dobry pomysł na prezent – dla kogo?

Jeśli ktoś nigdy nie miał przyjemności przejażdżki na quadzie, nie zrozumie jaka to adrenalina i poczucie wolności. Wiele osób marzy, by móc mieć taki sprzęt na własność. Jest wiele miejsc, w których możemy je wypożyczyć i pod okiem instruktora nauczyć się obsługi i każdy po bezpiecznym terenie. Zakup quada, to świetny pomysł na prezent np. na komunię- oczywiście odpowiednio dostosowany do wzrostu dziecka. Są już na rynku dostępne dziecięce quady. Ale nie zapominajmy, że taki prezent może sprawić dużo frajdy również „ dużym” dzieciom, zarówno panom jak i paniom, lubiącym sporty ekstremalne. Jeśli znamy gusta naszych najbliższych i możemy sobie pozwolić na taki prezent, to z pewnością będzie on długo zapamiętany i posłuży do niejednej terenowej wyprawy. Pamiętajmy jedynie, by zadbać o instruktora dla naszego obdarowanego. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, a samodzielna nauka jazdy, nie zawsze pozwoli nam poznać wszystkie niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać podczas użytkowania. I dla przykładu, by jeździć tzw. czterokołowcem ( do max. 350 kg, i max. 45 km/h), wystarczy mieć prawo jazdy w kategorii AM ( może o nie zabiegać każdy, kto ukończył 14 lat).

Mężczyźni na quadach na leśnej drodze

Jak wybrać dobry sprzęt, by nie przepłacać?

Na rynku istnieje coraz więcej miejsc, w których można zakupić profesjonalny sprzęt. Tylko jak wybrać ten właściwy, a raczej jaki quad będzie odpowiedni dla konkretnej osoby? I co najważniejsze, do jakiego przeznaczenia będzie dedykowany? Quad, to tzw. wszędołaz lub czterokołowiec. Jest kilka rodzajów tych pojazdów:

  • Sportowe
  • Rekreacyjne
  • Wyczynowe

Quady świetnie sprawdzają się w ratownictwie a także w wojsku- w tych przypadkach są doposażone w odpowiednie, niezbędne sprzęty, charakterystyczne dla danej grupy zawodowej. Zatem jeśli nie jesteśmy zdani na użytkowanie tychże pojazdów w pracy i nie mieliśmy z nimi nigdy do czynienia, powinniśmy zastanowić się w pierwszej kolejności, w jaki sposób będziemy go używać. Wówczas łatwiej nam będzie zawęzić pole wyboru. Jeśli nie mamy możliwości, by poradzić się, który sprzęt będzie dla nas właściwy, najlepiej udać się na początku do autoryzowanego dealera quadów, który w sposób jasny i rzetelny podpowie, który byłby dla nas właściwy.

Gdzie szukać sprawdzonych modeli?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, pierwsze kroki w poszukiwaniu quada powinniśmy skierować do autoryzowanych sklepów, które sprowadzają sprzęty bezpośrednio od producenta. Jeżeli nie mamy takowych w pobliżu, warto również wziąć pod uwagę drugi wyznacznik do poszukiwań, mianowicie markę, która gwarantuje jakość. A wśród znanych marek są m.in. Yamaha, Kawasaki, Honda, czy Kymco. Każdy quad poruszający się po polskich drogach musi mieć homologację, zwróćmy na to uwagę przy zakupie. Jeśli nie mamy w pobliżu dobrych salonów autoryzowanych, można zrobić rozeznanie na popularnych serwisach motoryzacyjnych w internecie, gdzie znajdziemy mnóstwo ofert, również bezpośrednio od dealerów quadów w Polsce.

Quad na leśnej błotnistej drodze

Ile kosztuje quad?

Jeśli nosimy się z zamiarem kupna takiego sprzętu dla kogoś, to warto zrobić wcześniejsze rozeznanie, gdyż rozpiętość cenowa, może nas na początku zaskoczyć. Kłady dla dzieciaków, zaczynają się od kilkuset złotych w górę. Natomiast quady, które mają konkretne przeznaczenie, o którym wspominaliśmy wcześniej, również charakteryzują się różnorodnością cenową. Z niższej półki uda się znaleźć quada już za 3-4 tysiące złotych, a co ciekawsze modele z dodatkowymi funkcjami oraz indywidualnymi dodatkami mogą kosztować nawet 40-50 tysięcy złotych. Ale przecież marzenia są po to, by móc je realizować. I tutaj z pomocą przychodzi świetne rozwiązanie jakim jest szybka pożyczka przez internet. W tym przypadku, to doskonale dobrany produkt finansowy, który pozwoli na realizację celu i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu poprzez tablet lub telefon komórkowy. A następnie wypełnić krótki formularz, by po kilku chwilach, móc cieszyć się dostępem do gotówki na zakup wybranego sprzętu.

Grupa na quadach na wiejskich bezdrożach

Zasady użytkowania quadów – co musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz

Aby móc bezpiecznie poruszać się tym pojazdem po drogach publicznych, trzeba przestrzegać następujących zasad, jakie wymaga od nas prawo:

  • posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC
  • ważny przegląd techniczny pojazdu
  • tablica rejestracyjna pozwalająca na identyfikację
  • sygnalizacja oraz oświetlenie, które poprzez nadaną homologację umożliwiają jazdę quadem w ruchu ulicznym.

Nie polecamy poruszania się pojazdem, bez posiadania wymienionych wyżej, wymaganych dokumentów i sprzętów.