Ile kosztuje przepisanie domu na dziecko u notariusza?

Pojawia się taki moment w życiu, kiedy przychodzi refleksja, by dobrze zabezpieczyć swoją rodzinę, dać jej zabezpieczenie na przyszłość. Jedną z takich możliwości jest przepisanie domu na dziecko. Jakie są formalności oraz ile kosztuje taka formalność? Wszystkie informacje, znajdziecie w artykule poniżej.

Jak można przenieść własność domu na dziecko?

W Polskim stanie prawnym istnieją aż trzy możliwości przeniesienia własności domu lub innej nieruchomości na dziecko ( i nie tylko):

  1. Darowizna
  2. Dożywocie
  3. Testament

Wśród trendów, które potwierdzają statystyki prowadzone przez notariuszy, dominuje umowa darowizny, która przenosi własność domu na wskazaną osobę. I ten sposób przepisania domu na dziecko, jest wg dostępnych danych najpopularniejszy. W jej przypadku ( podobnie w formie Dożywocia), obdarowany syn lub córka, staje się właścicielem domu, który jest przekazany w umowie, we wskazanym terminie. Testament rodzi konsekwencje dopiero po śmierci spadkodawcy, jak wiemy. Stąd konsumpcja umowy jest odsunięta w czasie.

W jakich okolicznościach podejmujemy decyzję o przepisaniu domu?

Kiedy nosimy się z zamiarem przepisania domu na dziecko, powinniśmy podjąć szereg kroków i przemyśleć kilka technicznych kwestii, by po przejściu prawa własności na nasze dziecko, umowa przeniesienia, mogła być skonsumowana w sposób właściwy. Postarajmy się dopełnić wszelkich formalności, aby móc przekazać dom w jednej z wyżej wymienionych form, bez dodatkowych trudności czy warunków, które dziecko musiałoby dochować po przekazaniu domu. Rodzi się jeszcze pytanie o moment podjęcia decyzji o przepisaniu domu. Zwykle jest to związane ze stanem zdrowia rodzica, który myśli o przekazaniu, albo sytuacja życiowa, która go do tego zmusza albo umożliwia mu wyjazd i całkowitą zmianę życia. Jeszcze innym przypadkiem jest przepisanie domu, aby móc kupić mniejsze mieszkanie, które na dany moment spełni wszystkie potrzeby rodzica.

Ile kosztuje przepisanie domu na dziecko u notariusza?

Mając inne potrzeby, chociażby podróżowania, dom w życiu rodziców na pewnym etapie może przestać pełnić pierwotną rolę. Dlatego pojawiają się pomysły, by przekazać go dzieciom. Aby dokonać takiej darowizny i mieć pewność, że będzie wiążąca, należy dokonać tej czynności prawnej w formie aktu notarialnego. Taka czynność prawna niesie za sobą pewne koszty. Wśród nich jest m.in. przygotowanie dokumentu u notariusza. Jakie to będą koszty? O tym stanowi wysokość taksy notarialnej, której maksymalną wartość ustala Minister Sprawiedliwości. Będzie ona uzależniona oczywiście od wartości nieruchomości, którą chcemy podarować naszemu dziecku. Do tej opłaty należy jeszcze doliczyć podatek VAT, a oprócz tego mamy obowiązek opłaty sądowej związanej z wpisem do Księgi Wieczystej. To tylko część kosztów związanych z darowizną. Dla niektórych rodziców czy dziadków, szereg opłat dotyczących przepisania domu na dziecko, może być dotkliwa. Dlatego z pomocą przychodzi rozwiązanie, dostępne w tym prostym formularzu, na serwisie ePortfel24.pl, gdzie znajdziemy pożyczkę ratalną, jako indywidualny, doskonale dopasowany produkt, przeznaczony właśnie w tym celu, aby w sposób elastyczny dopasować się do oczekiwań klientów, którzy potrzebują dodatkowych środków finansowych.

Co będzie niezbędne do aktu notarialnego?

Żeby w sposób właściwy przygotować się do aktu notarialnego związanego z przepisaniem domu na dziecko, należy zebrać szereg dokumentów niezbędnych w tym celu. A wśród nich m.in.:

  1. Numer księgi wieczystej
  2. Podstawa, na jakiej został nabyty dom
  3. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, które stwierdza, że podatek od spadków i darowizn został uiszczony, lub że jest zwolnienie z tego podatku
  4. Dane osobowe stron, które przystępują do aktu
  5. Jaka jest wartość rynkowa domu
  6. Jakie będą warunki i termin wydania przedmiotu umowy

Mając zebrane te dane podstawowe i dokumentację, możemy śmiało zgłosić się do notariusza, który przygotuje umowę darowizny domu dla dziecka, jako obdarowanego (w formie aktu notarialnego).

Ceny domów – czy warto podarować dom, jako inwestycję ?

Z uwagi na fakt, że ceny nieruchomości ciągle idą w górę, dom zawsze będzie dobrą inwestycją, która może również na nas zarabiać. Jeśli rodzic uzna, że chce przepisać dom na dziecko, niekoniecznie do zamieszkania, ale właśnie po to, by można było uzyskać z niego dochód pasywn, to świetna perspektywa by podjąć to wyzwanie. Ponieważ dzisiaj posiadanie domu nadal stanowi wymiar luksusu, to już wynajem będzie o wiele dostępniejszą formą. I tutaj pole manewru mają dzieci, na które został przepisany dom przez rodziców. Jeśli dodatkowo nieruchomość położona jest w dobrej, dogodnej lokalizacji, to można mieć pewność, że uda się go wynająć na atrakcyjnych warunkach.