Ile kosztuje przegląd samochodu?

przegląd samochodu zapewnia bezpieczeństwo jazdy

Decydując się na zakup auta, musimy liczyć się z faktem, że do cyklicznych kosztów włączymy również koszt przeglądu samochodu. O ile przy autach pogwarancyjnych te koszty będą spadać, to przy samochodach nowych czeka nas spory wydatek. A ile dokładnie kosztuje przegląd? Dowiemy się z artykułu niżej.

Na co zwracać uwagę przy użytkowaniu auta?

Kiedy nabędziemy nasze wymarzone auto, bez względu na to, czy będzie ono nowe, prosto z salonu czy też używane, zwracajmy uwagę na to, by dbać o jego stan. Dla większości z nas wszystko wydaje się oczywiste, ale przy takiej usłudze jak przegląd samochodu, okazuje się o co zadbaliśmy dostatecznie a o co niewystarczająco. Poziom oleju, czystość filtrów paliwa i powietrza, czy jakość płynu hamulcowego, nie tylko stanowi o wartości auta, które używamy na co dzień, ale przede wszystkim zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo jazdy. A przecież zdrowie i życie jest najważniejsze. Pamiętajmy by dbać o okresową wymianę opon i sprawdzać ich jakość nie tylko przed sezonem, w którym wymieniamy ogumienie, ale w ogóle. Innym elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest silnik. Możemy o niego zadbać w prosty sposób, korzystając z dobrej jakości paliwa. Czyli wystarczy napełniać bak na sprawdzonych stacjach benzynowych i samochód odwdzięczy się dobrą kondycją silnika przez wiele lat.

Kiedy powinniśmy zrobić przegląd samochodu?

Z reguły są dwa czasookresy, w których musimy pamiętać o tym by odstawić samochód na przegląd:

  1.  Okres gwarancji, gdy kupujemy auto nowe, prosto z salonu. To nas obliguje do corocznego przeglądu samochodu, aby zachować pełną gwarancję na zakupiony pojazd.
  2. A także okres pogwarancyjny, kiedy średnio co dwa lata jesteśmy zobowiązani oddać auto do wybranego ( już niekoniecznie serwisu autoryzowanego) warsztatu, celem wykonania badań okresowych.

Zasadniczo częściej przeglądów się nie wykonuje, chyba że zaistnieje nagła potrzeba, gdy zauważymy, że w samochodzie coś pracuje nieprawidłowo. Wówczas nie bagatelizujmy problemu i udajmy się do najbliższego serwisu. W innym przypadku, w najmniej oczekiwanej chwili może nam być potrzebna laweta.

okresowa kontrola stanu auta to obowiązek właściciela

Dlaczego należy pamiętać o przeglądzie?

Z samochodem jest jak z człowiekiem, kiedy wszystko jest w porządku, nic nam nie dolega, to nie reagujemy zazwyczaj profilaktycznie i zasadniczo unikamy lekarzy. Podobnie z autem. Można nie reagować, ale jeśli zadzieje się coś, czego można było uniknąć, dbając o jego stan cyklicznie, to koszty znacznie przewyższą okresowy przegląd samochodu. Wystarczy, że w oczekiwanych okresach dokonamy kontroli i pozwolimy w aucie wymienić niezbędne podzespoły oraz uzupełnić lub wymienić konieczne płyny, aby móc spokojnie poruszać się po drogach. Pamiętajmy by szczególnie zwracać na to uwagę, gdy planujemy dłuższy wyjazd i będziemy mieć do pokonania spory kawałek drogi. O ile łatwiej na miejscu zareagować wcześniej i zadbać o wszystko, o tyle awaria samochodu w drodze nie dostarcza pozytywnych wrażeń.

Jakie są koszty przeglądu auta?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, podejmując zakup auta musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak chociażby coroczne ubezpieczenie czy właśnie cykliczny przegląd samochodu. Mając na uwadze, by auto służyło nam latami, lepiej jest o nie zadbać, pamiętając o przeglądach. Koszt takiej usługi może być dla nas pewną niedogodnością, ale nie należy traktować tego jako problem. Istnieje bowiem rozwiązanie, które w prosty sposób może pomóc zrealizować nam cel. Wystarczy skorzystać z produktu, jakim jest kredyt na dowód, który zostanie odpowiednio dobrany do naszych oczekiwań. Najbezpieczniej będzie wybrać odpowiedni na sprawdzonym serwisie, gdzie wszystkie formalności ( a jest ich niewiele) załatwimy online, z dowolnego miejsca, przy użyciu telefonu lub tabletu. A jedynym krokiem, jakiego należy dokonać jest wypełnienie tego intuicyjnego formularza kredytowego, w którym umieścimy minimum informacji, które są potrzebne do wygenerowania odpowiednich ofert, dopasowanych indywidualnie do naszych możliwości spłaty.

najlepiej wykonać przegląd w sprawdzonym serwisie

Na co zwracać uwagę wybierając firmę do przeglądu auta?

W przypadku aut salonowych, zwykle w okresie gwarancji nie mamy większego wyboru, jak udać się na przegląd samochodu do serwisu autoryzowanego, zlokalizowanego zwykle przy salonie. Ale już po okresie gwarancyjnym, nie mamy takiego przymusu. Możemy wybierać dowolnie. Zwróćmy uwagę, szukając serwisu, by miał dobre opinie, sprawdzonych fachowców i dopytajmy czy możemy liczyć na dobrej jakości podzespoły i płyny. To stanowi nie tylko o jakości danego serwisu, ale przede wszystkim o kondycji auta, które poddawane przeglądom, powinny nam służyć długie lata. Będzie to możliwe nie tylko dzięki właściwej eksploatacji ale również podejściem i jakością usług oferowanych w serwisach odpowiedzialnych za przeglądy.