Ile kosztuje ocieplenie domu?

Dom w trakcie montażu ocieplenia

Jeśli stoimy przed decyzją o ociepleniu domu- niezależnie od tego, czy będziemy to wykonywać samodzielnie czy z firmą wykonawczą, powinniśmy wiedzieć, że tak jak fundamenty, podobnie i ocieplenie musi być solidne. Ile to kosztuje i jak wybrać dobrego wykonawcę? O wszystkim dowiemy się z artykułu poniżej.

Dlaczego ocieplenie domu jest tak ważne?

Kiedy budujemy dom lub poddajemy go całościowemu remontowi, każdy element jest ważny.  Jest to spore przedsięwzięcie a etap ocieplenia domu, to praktycznie końcówka prac, przed położeniem elewacji. Zaletą dobrze wykonanego ocieplenia jest właściwa izolacja domu, zarówno przed zimnem w okresach jesienno- zimowych oraz przed upałem w okresie lata. Jeśli pominiemy właściwie wykonanie ocieplenia, to nawet nowo wybudowany dom, może przestać funkcjonować prawidłowo, a ściany zaczną chłonąc wilgoć, co wpłynie zarówno na jakość samego domu, jego wartość oraz przede wszystkim na zdrowie domowników. Dlatego najlepsze materiały i właściwa wiedza w zakresie wykonania tego etapu prac, zapewni nam spokój i najwyższą jakość użytkowania, na której nie powinniśmy oszczędzać w tym przypadku.

Pracownik nakłada warstwę zaprawy na ocieplenie

W jaki sposób szukać i wybrać dobrego wykonawcę?

Jest to pytanie fundamentalne, zanim przystąpimy do realizacji ocieplenia domu. Czasem bywają przypadki, że ktoś potrafi i podejmie się samodzielnie wykonania takiej pracy. Generalnie, jednak w większości są Ci, którzy będą musieli zdać się na innych i ponieść pełne koszty, zarówno materiałów, transportu jak i robocizny. Ale dzięki temu można liczyć na pełen profesjonalizm. W końcu powierzamy w czyjeś ręce naszą najważniejszą inwestycję, jaką jest dom. W pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się wśród naszych znajomych, rodziny i wszystkich tych, których znamy i wiemy, że wykonywali już ocieplenia swoich domów. Dzisiejszy rynek wykonawców takich prac jest dość wąski i dobre opinie rozchodzą się szybko. Dlatego polecenie i opinia w kręgu naszych znajomych będzie bardzo pomocna. Jeżeli nie uda nam się w ten sposób niczego ustalić, pozostaje zgłębienie informacji w internecie wśród osób zainteresowane tym tematem. To po części pozwoli nam zweryfikować firmę wykonawcy a tym samym ułatwi wybór.

Jakie są koszty ocieplenia domu?

Planując ocieplenie domu, powinniśmy nastawić się na koszty, jakie będziemy musieli ponieść i to niezależnie czy wykonamy to własnym sumptem, czy zrobi to za nas fachowy wykonawca. Należy zabezpieczyć odpowiednie środki zarówno na materiały, wynajem sprzętów, rusztowań oraz ludzi, którzy fachowo to przeprowadzą. Niekiedy może się okazać, że te koszty przekraczają budżet jaki zaplanowaliśmy. Wówczas dobrze jest skorzystać z bezpiecznego i szybkiego rozwiązania, jakim jest kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Jest to wygodne rozwiązanie ponieważ możemy je podjąć bez wychodzenia z domu, korzystając z takiego prostego formularza na serwisie ePortfel24.pl, gdzie w błyskawicznym tempie wypełnimy wniosek używając smartfona lub tabletu z dostępem do internetu. Unikniemy kolejek, oczekiwania i długiego procesowania wniosku. A przecież zależy nam na czasie i szybkim dostępie do środków finansowych.

Ekipa ociepla dom piętrowy

Zakres prac przy ocieplaniu domu

Do ocieplania domu należy się zabrać jak do odrębnego projektu, dzielimy je na etapy. A wśród nich są w szczególności:

  1. Mocowanie, przyklejanie i łączenie płyt
  2. Uzbrojenie w siatki ochronne
  3. Nakładanie zaprawy tynkarskiej i malowanie

Jak widać, nie jest to  prosta sprawa, gdyż mogą dojść trudności przy szczelinach czy krawędziach, a także w obrębie cokołu.  To są dość precyzyjne prace specjalistyczne. Wyzwaniem są również strefy wokół okien i drzwi.  Ale angażując odpowiednie środki, liczymy na to, że będzie to wykonane profesjonalnie, przy zachowaniu należytej staranności. Postarajmy się znaleźć właściwego wykonawcę i upewnijmy się, że zajmie się pracami przy ocieplaniu domu fachowo.

Domy bez ocieplenia – czy to dobry pomysł?

Czasami, zwykle z oszczędności pojawiają się pomysły, by pominąć ocieplenie domu. Przecież dobre pół roku, a nawet więcej mamy pogodne i suche, a zimy nie są już aż tak mroźne jak kiedyś- niektórzy wychodzą z takiego założenia. Ale z drugiej strony, właśnie z uwagi na to, że klimat w Polsce nie jest jednorodny, to dość ryzykowne by mury naszego domu pokrywać jedynie tynkiem. Jednakże chęć zbudowania domu w relatywnie szybkim czasie, niekiedy jest głównym przyczynkiem do takiej decyzji. Gdyby w Polsce panowały jedynie upały, wówczas zmienił by się cały system budowania domów. Zbędne było by nie tylko ocieplenie. Ostatecznie jednak odpowiedź na to pytanie, każdy musi odnaleźć samodzielnie. Pamiętajmy, że dom budujemy, czy remontujemy generalnie na lata, a nie na rok. Dlatego ocieplenie, które jest częścią całego projektu, jak dach czy fundamenty, również musi być wykonane i to solidnie.