Ile kosztuje komunikacja miejska?

Kobieta podróżuje komunikacją miejską

Dzisiejsze miasta, to wieczne korki, w których przychodzi stać wielu kierowcom, poruszającym się  własnymi samochodami. Ale duża część mieszkańców, jeśli tylko ma możliwość świadomie wybiera komunikację miejską, jako lepszą alternatywę. A ile ona kosztuje i kto najczęściej korzysta? O tym piszemy niżej.

Dlaczego warto poruszać się po mieście komunikacją miejską?

Większość z nas codziennie przemieszcza się do pracy i liczy się wówczas każda minuta. Jeśli nie jesteśmy skazani na samochód i niekończące się korki, możemy przecież wygodnie docierać do pracy na czas komunikacją miejską. Jest to świetne rozwiązanie, które nie tylko oszczędza nasz czas, ale również umożliwia wykonać inne rzeczy po drodze np. poczytać ulubioną książkę lub zaległą gazetę, przejrzeć wiadomości w internecie czy po prostu pooglądać na spokojnie wszystko, co mijamy. Wówczas możemy dostrzec, jak zmienia się otoczenie a także co nowego powstało na trasie do naszej pracy. Poza tym należy dostrzec fakt, iż zmniejszają się koszty, które ponosimy z tytułu poruszania się komunikacją. Ilość paliwa spalana podczas stania w korkach odczuwa nie tylko środowisko, ale również nasz portfel. Dlatego nawet Ci, którzy są w posiadaniu aut powinni poczynić refleksje, czy nie warto przesiąść się do transportu publicznego, który charakteryzuje się tyloma atutami.

Komunikacja miejska w Warszawie

Jakim transportem miejskim najlepiej poruszać się po mieście?

Jest to pytanie, na które podróżny, poruszający się komunikacją miejską musi odpowiedzieć sam, gdyż dla każdego, najdogodniejszym może się okazać zupełnie inny środek transportu a ponadto trzeba brać pod uwagę uwarunkowania komunikacyjne, jakie zapewnia miasto. W jednej części miasta może być dostępna solidna siatka  połączeń autobusowych, a w innej tramwajowych. Najprzyjemniej zapewne podróżują Ci, którzy mają dostęp do metra czy kolejki miejskiej. Jednak póki co, te ostatnie w Polsce są wyjątkiem. Mimo to, wszyscy, którzy porzucają auta na rzecz transportu miejskiego z pewnością doceniają zalety przemieszczania się do pracy. Mają wolne ręce i głowę a także oszczędzają czas i częściowo środki pieniężne. Są jeszcze Ci, którzy auta nie posiadają i od zawsze poruszają się transportem miejskim. To właśnie ta część pasażerów z pewnością najbardziej odczuwają podwyżki cen za karty miejskie, migawki i bilety okresowe. Jednakże z tym problemem można sobie również poradzić, o czym będziemy pisać niżej.

Jaki jest koszt korzystania z komunikacji miejskiej?

Poruszając się po mieście codziennie do pracy, szkoły czy na uczelnie, naturalnym jest, że wygodniej i bezpieczniej jest posiadać bilet okresowy, który pozwoli zapomnieć o codziennym kasowaniu biletu, gdy wsiadamy do autobusu czy metra albo tramwaju. Jednakże gdy korzystamy  z takiego biletu komunikacji miejskiej, musimy się liczyć z miesięcznym, kwartalnym, półrocznym lub rocznym sporym jednorazowym wydatkiem. Oczywiście jest to opłacalne, bo możemy korzystać  z linii bez ograniczeń, jednakże generuje koszt, który dla niektórych stanowi problem finansowy. Wówczas najlepiej skorzystać z produktu jakim jest pożyczka online i cieszyć się swobodą przemieszczania się po mieście. Najlepsze i najszybsze rozwiązania znajdziemy na prostym i bezpiecznym serwisie ePortfel24.pl, gdzie wypełniając krótki formularz pożyczkowy, od razu otrzymamy dostęp do wielu różnych ofert, spośród których wybierzemy najbardziej interesującą.

Ludzie podróżujący komunikacją miejską

Kto najczęściej korzysta z komunikacji miejskiej – trendy.

Jeśli do tej pory ktoś miał przekonanie, że z komunikacji miejskiej korzystają nieliczni, to jest w błędzie. Dzisiejsza jakość przewozów różnymi, publicznymi środkami transportu jest coraz lepsza i większość taboru każdego rodzaju jest już dawno po modernizacji lub jest po prostu nowa, dostosowana do dzisiejszych oczekiwań pasażerów.  A wśród nich są:

  1. Młodzież podróżująca do szkół
  2. Studenci zmierzający na uczelnie i do pracy
  3. Osoby codziennie zmierzający do pracy, w dużych aglomeracjach bardzo często pracownicy korporacji ceniący oszczędność czasu
  4. Osoby starsze przemieszczające się nawet kilka razy w tygodniu
  5. Urzędnicy niższego i średniego szczebla etc.

Zatem jak widać, komunikacja publiczna jest bardzo popularna i nie zanosi się na to, by spadł poziom korzystania z jej usług.

Gdzie najbardziej opłaca się poruszać komunikacją miejską?

Znajdziemy w Polsce wiele miast, gdzie po prostu utkniemy w permanentnym korku, jeśli nie wybierzemy alternatywy w postaci komunikacji miejskiej. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje od jakiegoś czasu Łódź, a dalej Kraków, Warszawa czy Wrocław. A jeśli do tego rankingu dołączają takie miasta jak Bydgoszcz, Szczecin czy Lublin, to w Polsce po prostu przestaje się opłacać jeździć autem po mieście.