Ile kosztuje funt?

funt szterling - waluta Wielkiej Brytanii

O funcie można by mówić godzinami, jest to bardzo dostojna- jeśli można tak to ująć- waluta, obowiązująca w Wielkiej Brytanii. Jednakże funtów jest kilka i odnajdziemy je również w innych państwach, o czym przeczytamy niżej w artykule. Podobnie o tym, ile kosztuje i jak wygląda funt. Zapraszamy do lektury.

O funcie słów kilka

Funt szterling, bo to pierwotna i właściwa nazwa waluty obowiązującej w Wielkiej Brytanii, z angielskiego to pound sterling. Jedynie potocznie utarło się by mówić o nim funt brytyjski. Poza Wielką Brytanią, obowiązuje również w szczególności na:

  1. Gibraltarze
  2. Wyspie Św. Heleny
  3. Falklandach
  4. Georgii Południowej czy Brytyjskim Terytorium Arktycznym.

Aby go zobrazować bardziej i odróżnić od jednostki miary, jaką jest funt, przeprowadzono zabieg dodania do nazwy słowa szterling, by odróżnić te dwa pojęcia. Historia funta jest długa i znacząca. Wprowadził go król Henryk II w 1158 r. i bez wielkich zmian przetrwał długie wieki w stanie niezmienionym. W późniejszym okresie wymieniano funta na srebro, by ostatecznie w 1926 roku, podjąć jego wymianę na złoto, a konkretnie na sztabki złota. Funt przechodził różne kryzysy w kolejnych latach, na których bogacili się wpływowi ludzie biznesu z całego świata. Jednakże przetrwał zawirowania i pomimo spadków, zachował swoją pozycję wśród istotnych walut.

Rodzaje funtów

Powinniśmy zwrócić uwagę, że nazwą funta mianuje się nie tylko wspomnianego wcześniej funta brytyjskiego, ale są również inne pastwa, w których obowiązuje lub obowiązywał funt. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku funta szkockiego czy irlandzkiego. Te waluty na kartach historii stanowiły odrębny środek płatniczy od funta brytyjskiego, by wreszcie scalić się w jedną walutę jako funt brytyjski. Zaś pozostałością jest do dziś utrzymywana odrębność szaty graficznej i sposobów zabezpieczeń, coraz bardziej zaawansowanych.

rewers funta szterlinga zdobi podobizna królowej

Jak wygląda funt brytyjski?

Wśród brytyjskich monet znajdują się :

  1. 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensowe oraz 1 i 2 funty. Każdy awers ozdabia zacny wizerunek królowej Elżbiety II, zaś na rewersie są elementy pochodzące z herbu Wielkiej Brytanii.
  2.  Mniej powszechne, ale wciąż znajdujące się w obiegu są monety 3, 4 i 25 pensowe.
  3.  W przypadku banknotów, rzadkością są 5 i 100 funtowe.
  4. Będąc przy banknotach, należy wspomnieć o obowiązujących, bo stale emitowanych nominałach 10, 20, 50 funtowych.
  5. A także rzadko używany banknot o nominale 1 funta.

 Co ciekawe banknoty są zaprojektowane różnorodnie, z uwagi na serię lub miejsce, w którym zostały wyemitowane tzn. w Anglii, Irlandii Północnej czy też Szkocji. Trzeba przyznać, że Brytyjczycy byli, są i będą przywiązani do swojej waluty- pomimo swojej bytności w Unii czy poza nią. Jedynie muszą cierpliwie przeczekać okres przejściowy by funt znów nabrał siły i umocnił się na swojej pozycji sprzed wielu lat.

Jak wahania na rynku wpływają na to ile kosztuje funt?

Z powodu procesu, potocznie nazwanego Brexitem, wahania kursu funta od dłuższego czasu wykazują tendencje spadkowe. Widać to wyraźnie i dodatkowo specjaliści od rynków walutowych, nie zamierzają przemilczać tego faktu. Realna szansa na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, bardzo silnie się do tego spadku przyłożyła. Jeśli chcielibyśmy dokonać transakcji lub inwestycji na rynku brytyjskim, to naturalnym jest, że czujemy obawę o wahania funta i niezbyt trwały kurs z uwagi na zmiany gospodarcze i polityczne. Dlatego warto skorzystać wcześniej z rozwiązania, które pozwoli osiągnąć cele przy pomocy dodatkowych środków w postaci bezpiecznego i wygodnego kredytu gotówkowego przez internet tzn. całkowicie online. To zapewni nam komfort zarówno przy wnioskowaniu- z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, gdyż wystarczy mieć dostęp do internetu. Przy pomocy smartfona, laptopa czy tabletu, będziemy w stanie wypełnić ten krótki formularz kredytowy, by po chwili weryfikacji naszych danych, wybrać jedną z dostępnych dla nas ofert kredytu.

perspektywa brexitu powoduje, że kurs funta spada

Na co zwrócić uwagę w przypadku funta?

Od 2016 r. funt wykonany z papieru zaczął być zastępowany przez polimerowe banknoty, ze względu na większą trwałość. Co ciekawe, wspominaliśmy już, że na banknotach widnieje wizerunek królowej Elżbiety II, który wraz z kolejnymi edycjami druku jest aktualizowany, aby mógł odpowiadać w miarę możliwości aktualnemu wizerunkowi królowej. Warto wspomnieć, że to właśnie funt jest najstarszą walutą na świecie. A w czasach gdy Wielka Brytania była imperium, funt był najważniejszą walutą. Zwróćmy uwagę, że funt brytyjski jest w Polsce jedną z podstawowych walut, którą mamy możliwość wszędzie wymienić. Jest to również efekt ogromnej Polonii, która żyje na wyspach brytyjskich i za pewno ten stan rzeczy jeszcze długo się nie zmieni. Polacy chętnie tam podróżują, pracują i żyją. Zaś po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, sytuacja może się stać trudna i niepewna, zarówno dla funta jak i dla wszystkich, którzy na niego pracują.