Ile kosztuje euro?

banknoty euro w różnych nominałach

Zapewne trudno sobie dziś wyobrazić, że euro nie istnieje. Chociaż zmieniająca się polityka państw członkowskich, w tym polska polityka, kładą nacisk na to by zachować wspólną walutę ( co się do tej pory udaje), to jednak waluta euro już 20 lat istnieje i świetnie sobie radzi. A ile kosztuje dzisiaj euro, przeczytamy niżej.

Krótka historia euro

Wprowadzenie do obiegu waluty euro, miało miejsce 1 stycznia 1999 roku. Był to efekt wieloletnich prac, którym przyświecał jeden cel, by móc łatwiej handlować na wspólnym, europejskim rynku. Dziś historia tej waluty, to już 20 lat doświadczeń i spostrzeżeń państw, które ją przyjęły. Głosy są podzielone, zwłaszcza wśród państw, którym euro przysporzyło kłopotów, np. w Grecji, czy Wielkiej Brytanii. Ale sięgnijmy do korzeni. W 1992 roku, podpisany w holenderskim Maastricht traktat, zawierał postanowienia, które były niezbędne by wprowadzić politykę gospodarczą i walutową. Zaś, już dwa lata później, we Frankfurcie, następstwem było utworzenie Europejskiego Instytutu Walutowego, który pewne kwestie uporządkował i nadał kierunek polityce monetarnej. Rok 1998, to powstanie Europejskiego Banku Centralnego, który scalał banki centralne państw członkowskich. By po 10 latach przygotowań, 11 krajów członkowskich mogło przyjąć wspólną walutę- euro.

Parlament Europejski

Jak wyglądają dostępne nominały waluty euro?

Zacznijmy od monet- euro posiada jednakowe rewersy, na których umieszczona jest mapa Europy oraz właściwy nominał. Zaś awersy prezentują przeróżne narodowe symbole krajów członkowskich.

  1. Dostępne monety, to 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 centów a następnie 1 i 2 euro.
  2. Natomiast przyglądając się banknotom, odnajdziemy dwa rodzaje nadruków, które różnią się od dużo nowszej wersji( 2013). Dostępne są nominały 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 euro.

Co ciekawe, na awersach banknotów znajdują się bramy i okna z różnych epok. Zaś na rewersach- mosty, które odpowiadają epokom z awersu. W roku 2016 miało miejsce swoiste odświeżenie barw i elementów graficznych, które były niezbędne do wprowadzenia nowocześniejszych zabezpieczeń. Dotyczyło to banknotów 5, 10 i 20 euro.

Jaki jest koszt waluty europejskiej?

Jest to arcyważne pytanie, zwłaszcza gdy chcemy prowadzić biznes w Europie lub mamy plany by podróżować po Europie.  Koszty euro kształtują się bardzo różnie, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z krajem członkowskim, który przyjął wspólną walutę, czy też z krajem takim jak Polska, która posiada własną walutę. Jednakże nie bez znaczenia ma wpływ euro na polską gospodarkę i każdego z nas, chociażby w momencie, gdy chcemy przeprowadzić transakcje finansową w euro lub korzystać z wyjazdu do kraju, w którym obowiązuje wspólna waluta.  Obecnie średni kurs euro w Polsce jest na poziomie znacznie powyżej 4 złotych, a to oznacza, że ta waluta się umacnia i każde  cele, które chcemy osiągnąć wykorzystując tą walutę niosą za sobą spory wysiłek. Możemy jednak wybrać rozwiązanie, które rozwiąże nasze problemy i obawy, mianowicie produkt finansowy, jakim jest pożyczka ratalna. Jest to doskonałe wsparcie dla osób, które planują skorzystać z waluty jaką jest euro, jednak jej poziom jest na tyle wysoki, że ich budżet na to nie pozwala. Z takiej pożyczki, którą dopasujemy do naszych możliwości, możemy skorzystać na bezpiecznym i wygodnym serwisie online, gdzie wystarczy wypełnić taki szybki formularz pożyczkowy, by otrzymać dostęp do wielu ofert, z których wybierzemy taką, która nam odpowiada najbardziej.

czy warto przyjąć euro jako walutę?

Plusy i minusy wprowadzenia euro

Jak wszędzie, tak i przy wspólnej walucie, naturalnym efektem ubocznym jest fakt, że ktoś skorzysta a ktoś straci. W przypadku państw, które przyjęły euro, a zwłaszcza w bogatych gospodarkach europejskich, takich jak Niemcy czy Francja, notuje się jeszcze szybszy przyrost kapitału, kosztem gospodarek mniejszych i takich, które wspólnej waluty nie przyjęły, a przecież muszą współdziałać na rynku europejskim w ramach chociażby wspólnoty, jaką jest Unia Europejska. Poszanowanie dla tej waluty w całej Europie, daje euro stabilność i zauważalny wzrost wartości- waluta się umacnia, a co za tym idzie, chociażby w Polsce- coraz więcej musimy za nią zapłacić.

Ciekawostki związane z euro

Powinniśmy mieć świadomość, że zaraz po dolarze amerykańskim, euro jest drugą  najpopularniejszą walutą w obrocie międzybankowym. Mówiąc szerzej, odpowiada za około 20% obrotu na rynku walutowym. Jej stabilna pozycja na rynku światowym wynika z faktu, że scala i reprezentuje ona interesy większej części Europy, dzięki czemu strefa wspólnoty euro, stanowi drugą, największą gospodarkę na świecie. Ten fakt odzwierciedla również kwestia, że euro jest honorowane praktycznie na całym świecie. A w samej Europie, państwa członkowskie, które euro do tej pory nie przyjęły, prowadząc interesy i tak rozliczane są w europejskiej, wspólnej walucie- co stanowi o jej pozycji i sile.