Ile kosztuje drukarka 3D? Czy warto z niej korzystać?

litery wydrukowane na drukarce 3d

Postęp technologiczny daje nam dziś tak szerokie możliwości, że jesteśmy w punkcie, gdzie wiele przedmiotów, rzeczy, elementów składowych możemy wyprodukować przy użyciu drukarki 3D – nawet dom. Czy zatem taki sprzęt zastąpi pracę człowieka w przyszłości i jakie są koszty dobrej drukarki 3D? Spróbujemy odpowiedzieć w artykule.

Skąd się wzięły drukarki 3D?

Większość ludzi nie ma pojęcia, że drukowanie w formule 3D jest technologią znaną od bardzo dawna. Oczywiście rozgłos przynoszą tej formie wszystkie produkty, których byśmy sobie nie wyobrażali do wydrukowania na drukarce, w takim wydaniu. Są to na przykład elementy kostne człowieka, które świetnie sprawdzają się w medycynie, biżuteria, części samochodowe czy…dom. Rozgłos wziął się z faktu, iż technologia, w którą zainwestowano ogromne pieniądze, miała możliwość się rozwinąć do stopnia, którego do tej pory świat nie widział. Dlatego tak spektakularne efekty możemy podziwiać co jakiś czas w doniesieniach medialnych. Obecnie drukarki 3D nie są już tak drogie jak były kiedyś, dzięki temu zostały spopularyzowane nawet do postaci, którą każdy z nas może mieć w domu. Jej zastosowanie, przygotowane pod daną branżę powoduje, że wiele firm może realnie zmniejszyć koszty produkcji i zredukować czas realizacji. Również młode pokolenie chętnie korzysta z tego cudu technologicznego i to niekoniecznie do nauki.

Jakie są zalety drukarek 3D?

Wiemy już skąd wzięły się drukarki 3D. Warto wspomnieć o atutach ich istnienia:

  1. Bardzo szybko i stosunkowo tanio można wykonać zaplanowany model
  2. Przy produktach limitowanych w danej edycji, koszt wyprodukowania krótkiej serii jest porównywalny do stałej produkcji.
  3. Łatwo jest zrealizować indywidualne zamówienia i nanosić zmiany na projekt
  4. Możliwość tworzenia zaawansowanych i skomplikowanych projektów

Należy jednak pamiętać, że jakość wykonania na drukarce 3D nigdy nie będzie tak idealna jak tradycyjne metody wytwórcze dla danych produktów. W przypadku zaś przygotowania stałej produkcji materiałów przy użyciu tej technologii, trzeba się liczyć z wydłużonym okresem realizacji.

wazon wydrukowany za pomocą technologii 3d

Jakie są drukarki 3D i do czego się przydają?

Zastosowanie drukarek 3D jest wszechobecne. Idealnie sprawdza się tak jak wspominaliśmy już wcześniej w przypadku celów przemysłowych, ale także w edukacji dzieci i młodzieży a także do realizowania potrzeb zupełnie indywidualnie. To daje tej technologii przewagę nam innymi maszynami, które nie są tak uniwersalne. Zwolenników takich drukarek jest cała masa. Ale trzeba pamiętać o ich ograniczeniach i jakości wykonania. Obecnie drukarki te są najpopularniejsze w branży fashion, gdzie firmy projektujące i szyjące ubrania, upraszczają sobie pracę na pewnych etapach właśnie dzięki tejże technologii. Wspominaliśmy również o medycynie, gdzie drukarka 3D wprowadziła swoistą rewolucję. Dzięki wykorzystaniu różnych materiałów do druku, ta technika prowadza innowacyjność do wielu branży np. motoryzacyjnej, czy meblowej ale także tak drobiazgowej jak biżuteryjna. Warto choć raz bliżej przyjrzeć się pracy takiego urządzenia by się przekonać jak upraszcza szereg procesów.

Jakie są koszty drukarki 3D?

Decydując się na zakup urządzenia, jakim jest drukarka 3D, powinniśmy spojrzeć na ten sprzęt jak na inwestycję, która usprawni naszą pracę lub pozwoli na rozwój firmy. Jeśli brakuje nam odpowiednio dużego budżetu, to nie rezygnujmy. Możemy bowiem skorzystać z alternatywnego rozwiązania w postaci szybkiej pożyczki bez zaświadczeń. To produkt finansowy, który jest skonstruowany tak, byśmy mogli sięgnąć po dodatkowe wsparcie finansowe przy minimalnych formalnościach. Wystarczy wypełnić taki prosty formularz pożyczkowy na serwisie eportfel24.pl, wskazać oczekiwane środki oraz czas, w którym chcemy spłacić zobowiązanie. Po krótkiej weryfikacji, otrzymamy dostęp do wielu ofert, abyśmy mogli porównać warunki i wybrać najlepszą dla nas.

projektant obserwuje proces druku na drukarce 3d

Czy drukarki 3D mogą zastąpić niektóre maszyny w przyszłości?

Wiele branż zastanawia się dziś jak szybko rozwiną się zaawansowane technologie, które są rozbudowywane w drukarkach 3D by mogły zastąpić pracę wielu maszyn a nawet ludzi. Trudno to określić w czasie, wszystko tak szybko się przecież rozwija, że nie można przesądzić czy musi minąć tylko kilka czy też kilkanaście lat by wyeliminować niektóre parki maszynowe. Ale jest to możliwe i firmy produkcyjne licząc się z tym, powoli przygotowują się do takich procesów. Pilnie te zmiany śledzą zwłaszcza firmy, którym zależy na konkurencyjności na rynku i pozycji lidera. Trzeba wiedzieć, że przecież nie wszystkie firmy będą w stanie taką technologie u siebie wprowadzić a jeszcze inne po prostu nie będą w ogóle brały tego pod uwagę. Jednakże nie można nie zauważyć ogromnego potencjału jaki tkwi w drukarkach 3D i technologiach je wspierających.