Ile kosztuje dolar?

Brakujący załącznik

100 dolarów

Dolara – waluty znanej na całym świecie, nie trzeba nikomu przedstawiać. Zdobył swoją siłę dzięki  rosnącej potędze Stanów Zjednoczonych i od tamtej pory jest najważniejszą walutą na świecie. Jaką ma historię i ile kosztuje dolar oraz dlaczego tak chętnie po niego sięgamy, opowiemy w poniższym artykule.

Jakie znaczenie ma dolar na świecie?

Oficjalna nazwa dolara amerykańskiego, której skrót znamy powszechnie- USD, to United States Dollar jest walutą nie tylko Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale również szeregu innych państw, w szczególności, m.in.:

  1. Portoryko
  2. Ekwadoru
  3. Salwadoru
  4. Panamy czy Zimbabwe

Dolar jest emitowany przez odpowiednik Narodowego Banku Polskiego, czyli System Rezerwy Federalnej. O jego znaczeniu nie trzeba nikogo przekonywać. Jak wspominaliśmy we wstępie, jest najsilniejszą walutą, w dodatku znaną na całym świecie, tak jak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Na wahania jego kursu, reaguje cały świat i światowa gospodarka. To chyba najlepszy dowód na wskazanie, jak silna jest jego pozycja.

Historia dolara.

Skąd się w ogóle wziął dolar? Wartość tej waluty była oparta na parytecie złota. A jego nazwa związana była z talarem, jako srebrnej monety, która w XVI wieku szybko się upowszechniła z uwagi na dokładność wykonania i czystość materiału, z jakiego była zrobiona- srebra. Jak wspomnieliśmy, wartość dolara oparta była na złocie. Wymienialność dolara na złoto zniesiono w roku 1933, ale tylko dla obywateli amerykańskich. Zaś w latach siedemdziesiątych, parytet złota w Stanach całkowicie zniesiono. Rok 1973 był ważną datą na karcie historii Stanów Zjednoczonych, gdyż dolar amerykański stał się wówczas płynną walutą. Trzeba zwrócić uwagę, że Amerykański Bank Centralny stał się jedną z najpotężniejszych instytucji na świecie. Giełdy, rynki towarowe i wszelkie instytucje są bardzo wrażliwe na każde działanie tegoż banku. To potwierdza potęgę dolara na świecie nie tylko jako waluty amerykańskiej, ale pieniądza, jako środka płatniczego w ogóle.

dolary w banknotach i monety

Jak wygląda waluta, jaką jest dolar?

Zacznijmy od monet- dolarówki mają nominały 1, 5, 10 i 25 centów a także 1 dolara. Zaś banknoty odnajdziemy w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 100 dolarów. W powszechnym obiegu natomiast nie występują( choć istnieją) nominały 500 i 1000, 5 tysięcy,10 tysięcy oraz 100 tysięcy dolarów. Na banknotach widnieją wizerunki najważniejszych osób w państwie, w tym m.in. Grover Cleveland, James Madison  czy Woodrow Wilson. Interesujący jest fakt, że w powszechnym obiegu są również wyemitowane monety i banknoty z 1861 r. Bardzo rzadko można je spotkać, ale stanowią nie lada gratkę dla tych, którzy na nie trafią.

Jaki jest koszt dolara?

O wartości tej waluty już sporo wspomnieliśmy wcześniej. Potęga dolara i jego zasięg przemawia za tym, by z szacunkiem podejść do tej waluty. Zauważmy, że podejmując się jakiejkolwiek działalności gospodarczej, w której będziemy korzystać z przepływu dolara, musimy brać pod uwagę jego wahania. Od tego zależy sukces lub porażka naszego biznesu. Ale nie tylko o biznes tutaj chodzi. Każde transakcje, które będziemy podejmować korzystając z dolara niosą za sobą pewne ryzyko, czy wystarczy nam dziś budżetu by zakupić produkt, usługę czy podjąć inwestycję, czy może wczoraj albo jutro dolar będzie droższy i może  to zachwiać naszymi planami i celami. Aby móc spokojnie dokonywać transakcji, najlepiej jest skorzystać z bezpiecznego i wygodnego produktu, skrojonego na miarę, jakim jest kredyt ratalny. To rozwiązanie pozwoli nam na swobodną realizację celu, bez względu na wahanie waluty, z którą przecież musimy się liczyć. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że po ten kredyt nie musimy ustawiać się w kolejce do banku z szeregiem dokumentów. Wystarczy wypełnić prosty formularz kredytowy i po kilku chwilach weryfikacji ( całkowicie online, bez wychodzenia z domu) otrzymamy dostęp do wielu ofert dopasowanych do naszych możliwości.

na kurs dolara wpływa wiele czynników

Co warto wiedzieć o dolarze?

Jedną z istotnych kwestii jest pytanie, co wpływa na cenę dolara? Od czego ona zależy? Otóż najważniejsze dwa elementy, które wprost rzutują na cenę tej waluty, to złoto i ropa, ale w bardzo nieoczywistej konfiguracji. Otóż w momencie, kiedy cena ropy i złota spada, to wartość dolara rośnie. I na odwrót- gdy cena złota i ropy rośnie, to wartość dolara spada. Przedziwna zależność, ale bardzo znacząca. Oczywiście na wartość waluty ma wpływ także sytuacja gospodarcza i polityczna Stanów Zjednoczonych, a także wszystkie najważniejsze wydarzenia gospodarcze i polityczne na świecie. Co ciekawe, wszelkie zagraniczne zadłużenia krajów, nawet tych, które nie posługują się dolarem, jako własną walutą- jest pokazywane właśnie w dolarach. Jest to odzwierciedlenie uplasowania się tej waluty na najwyższym poziomie pośród innych walut na świecie. I raczej nic nie wskazuje by coś mogło się w tym zakresie zmienić.