Ile kosztuje budowa domu?

Brakujący załącznik

budowa domu to wyzwanie, któremu warto sprostać

Wiele osób rozważa budowę domu, ale nie jest to łatwa decyzja. Trzeba liczyć się z wieloma wyzwaniami, zanim rozpocznie się faktyczna budowa. Jednakże satysfakcję przynosi efekt, gdy możemy się wprowadzić do własnego domu. Gdzie szukać finansowania i jak się zabrać za budowę domu? Przeczytajcie w artykule.

Dlaczego dom a nie mieszkanie?

Zapewne zwolennicy mieszkań znajdą mnóstwo argumentów za zakupem gotowego mieszkania, które jest bezobsługowe, jak mówi większość. Ale pamiętajmy, że budując dom, możemy liczyć na wiele atutów, których próżno szukać w mieszkaniu. Zaczynając od bezpośredniego braku sąsiadów za ścianą, po nieograniczoną przestrzeń, jaką sobie wymarzymy. I ogród, jeśli budujemy dom, to z pewnością kawałek własnego ogródka będzie naturalnym atutem. Z pewnością ktoś powie, że przy nowopowstałych osiedlach, nawet w blokach, czy szeregowcach pojawiają się na parterach ogródki. To wszystko prawda, ale te ogródki nadal sąsiadują bezpośrednio z innymi, tak jak mieszkańcy w bloku. Zatem, pomimo wyzwania jakim jest projekt dom, wiele plusów przemawia właśnie za jego budową. Wystarczy podejść do tematu ekonomicznie a wówczas zobaczymy, że budowa po prostu się opłaca, bo obecny rynek nieruchomości praktycznie zrównał ceny mieszkań i domów.

wybór firmy budowlanej to ważna decyzja

Jak zabrać się za projekt DOM?

Zanim przyjdzie dzień, w którym budowa domu rozpocznie się na dobre, czeka nas pewna droga, którą musimy przemierzyć. Jest to związane z procedurami, których musimy dochować, zgłoszenia, jakie należy wykonać i troszkę papierkowej roboty. Ale przecież jest to do zrobienia, o czym świadczy każdy, nowopowstały dom. Wystarczy podejść do tego jak do projektu, a wówczas krok po kroku wszystko jesteśmy w stanie zrealizować. Podstawowe etapy przed rozpoczęciem budowy to:

  1. Zaplanowanie, jaki budżet będziemy w stanie przeznaczyć na dom
  2. Wybranie projektu wymarzonego domu
  3. Decyzja o tym, gdzie będziemy poszukiwać finansowania
  4. Podjęcie wszystkich procedur i formalności związanych z pozwoleniami
  5. Decyzja, czy budujemy samodzielnie, czy z firmą budowlaną
  6. Wybór materiałów niezbędnych do pierwszego etapu budowy

Jakie są koszty budowy domu?

Koszty zawsze są pojęciem względnym, a przy budowie domu albo trzymamy się jasno określonego budżetu bez marginesu rezerwy, albo pozwalamy sobie na otwarty budżet.  Obecny rynek i wzrost cen zarówno materiałów budowlanych jak i wykonawstwa, generuje potrzebę trzymania naszego budżetu w ryzach. Nie zawsze mamy odpowiednie środki, by móc sobie pozwolić na spokojne, etapowe wykonawstwo, które często wykazuje potrzebę większych środków pieniężnych, gdyż zawsze może się pojawić coś nieprzewidzianego. Bank jeśli w ogóle udzieli kredytu, to już niestety nie będzie w stanie w trakcie zmienić warunków i dorzucić dodatkowych środków. Musielibyśmy starać się o kolejny. Wówczas najlepiej mieć zaplecze w postaci dodatkowego finansowania produktem, który jest idealnie stworzony do takich celów. A mówimy tutaj o pożyczce pozabankowej, której warunki są indywidualnie dopasowane właśnie do potrzeb osób, które budują dom. Zwróćmy uwagę, że projekt DOM, to koszt kilkuset tysięcy, zatem konkretne wsparcie finansowe, które ułatwi nam realizację, będzie zawsze mile widziane.

dom w trakcie budowy

Gdzie najlepiej finansować budowę domu?

Jak wspomnieliśmy wyżej, mając do dyspozycji rozwiązanie w postaci pożyczki pozabankowej, będziemy mogli spokojnie realizować poszczególne etapy budowy domu. Najbardziej optymalną możemy znaleźć na wygodnym i co najważniejsze bezpiecznym serwisie pożyczkowym, w którym wystarczy wypełnić taki formularz pożyczkowy, który pozwoli w kilka chwil dopasować  odpowiednie oferty do naszych potrzeb i możliwości spłaty. Warto zapoznać się z warunkami, których jest niewiele w porównaniu z wnioskowaniem o finansowanie do banku, co znacznie upraszcza całą procedurę i skraca czas, który dla nas jest przecież najcenniejszy.

Samodzielnie czy z firmą budowlaną? Zdecyduj.

Decydując się na budowę domu, mało kto w pierwszej chwili myśli o wykonawstwie. Liczy się fakt podjęcia najważniejszej decyzji, że budujemy. Teraz rodzi się pytanie, kto ma to zrobić? Jest grono osób, które zawsze będą popierały samodzielną budowę, która wskazuje na ekonomiczne atuty. Jest po prostu taniej. Ale czy taniej zawsze oznacza lepiej? Z pewnością są osoby, które znają się na pracach budowlanych, nawet tych konstrukcyjnych, czyli trudniejszych. Ale czy jedna, dwie pary rąk do pracy wystarczą, by sprawnie postawić dom? Tutaj już pojawiają się wątpliwości. Dlatego warto wcześniej  podjąć temat, komu powierzymy wybudowanie naszego domu. Jest wiele firm na rynku, które cieszą się doskonałą opinią, ale pamiętajmy, że na takich solidnych fachowców przyjdzie nam trochę poczekać.  Powinniśmy to uwzględnić w harmonogramie prac przy planowaniu budowy. Wówczas oszczędzimy sobie nerwów na poszukiwanie innych, zastępczych ekip budowlanych, które będą dostępne dla nas od ręki.