Ile kosztują fundamenty?

Każdy, kto stoi przed decyzją o budowie domu- niezależnie od tego, czy będzie go budował samodzielnie czy z firmą wykonawczą, powinien wiedzieć, że dom musi stać na solidnych fundamentach. Wprawdzie jest to oczywiste, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Ile kosztują i jak wybrać dobrego wykonawcę? Zapraszamy do lektury artykułu.

Dlaczego fundamenty są tak ważne?

Budując dom, pewnie robimy to raz w życiu. Jest to dość istotna decyzja, która wprowadza do codziennych obowiązków tak dużą rewolucję, że tylko dobrze poukładany plan działania- projekt, może zabezpieczyć jego właściwy przebieg. Bez profesjonalnie wylanych fundamentów, osadzony dom, w dość krótkim czasie, może przestać funkcjonować prawidłowo, a ściany nośne- pracując- mogą ulec trwałym pęknięciom, które będą groziły katastrofą budowlaną. Dodatkowo, możemy się narazić na brak zgody do wybudowania domu na nietrwałych, lub źle przygotowanych fundamentach, gdyż firma, która ma zrealizować projekt, nie będzie chciała wziąć później odpowiedzialności za wszelkie wady, które się ujawnią w wyniku użytkowania domu. Dlatego podstawa domu jest tak ważna i powinniśmy pamiętać zarówno o doskonałej jakości materiałów, jak i wykonaniu, by nie obawiać się następstw wynikających z oszczędności przy budowie domu.

Jak szukać i wybrać dobrego wykonawcę?

Jest to najważniejsze pytanie, zanim przystąpimy do realizacji, w przypadku gdy nie budujemy domu własnym sumptem. Zdarzają się bowiem osoby, które same potrafią wylać i zadbać o właściwy kształt fundamentów pod swój nowy dom. Ale Ci są w mniejszości. Generalnie zdajemy się na innych i liczymy na profesjonalizm. W końcu powierzamy w czyjeś ręce naszą najważniejszą inwestycję. Pierwsze kroki poszukiwawcze powinniśmy skierować do naszych znajomych, do rodziny, do kogoś, kto już budował dom- najlepiej całkiem niedawno. Dzisiejszy rynek wykonawców robót budowlanych jest dość mały i pojawiają się również małe firmy, ale często jakość ich pracy pozostawia wiele do życzenia. Dlatego polecenie i opinia w kręgu naszych znajomych będzie bardzo pomocna. Jeżeli nie uda nam się w ten sposób nic ustalić, pozostają fora internetowe oraz grupy zainteresowane tym tematem- znajdujące się na portalach społecznościowych. W jakiś sposób pozwoli nam to zweryfikować jakość pracy firm, które znajdziemy w internecie z opiniami na ich temat.

Ile kosztują fundamenty?

Generalnie podejmując się budowy domu, nastawiamy się od początku na koszty, które musimy ponieść. Ale zanim dom zacznie „ rosnąć”, muszą powstać fundamenty, które tez kosztują. Należy zabezpieczyć odpowiednie środki zarówno na materiały, wynajem sprzętów, które to obsłużą oraz ewentualnie pracę ludzi, którzy fachowo to przeprowadzą. Niekiedy może się okazać, że te koszty zaczynające się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, po prostu nas przerosną w fazie początkowej. Wówczas dobrze jest skorzystać z bezpiecznego i szybkiego rozwiązania, jakim jest kredyt na dowód. Jest to o tyle sprawne i wygodne rozwiązanie, że możemy je podjąć bez wychodzenia z domu, korzystając z prostego formularza, na serwisie ePortfel24.pl, gdzie w błyskawicznym tempie wypełnimy wniosek przez telefon lub na tablecie, korzystając z internetu. Unikniemy kolejek, oczekiwania i długiego procesowania wniosku. A przecież przy wylewaniu fundamentów, liczy się czas.

Zakres prac przy fundamentach

Przygotowując się do prac związanych z wylewaniem fundamentów, dzielimy je na kolejne etapy. A wśród nich są w szczególności:

  1. Wytyczanie budynku
  2. Układanie szalunków
  3. Układanie prętów zbrojeniowych
  4. Wylewka betonowej mieszanki
  5. Zabezpieczenie betonu przed zawilgotnieniem
  6. Na końcu stawianie ścian fundamentowych

Jak widać, nie jest to taka prosta sprawa i angażując odpowiednie środki, liczymy na to, że każdy z etapów będzie wykonany w 100% fachowo, z dochowaniem należytej staranności i solidności. Na takich wykonawcach nam zależy, bo w końcu koszty nie są małe. A poprawki, gdyby miały się pojawić, rodzą niemałe problemy. Postarajmy się znaleźć właściwego wykonawcę i upewnijmy się, że zajmie się fundamentami kompleksowo.

Domy bez fundamentów – czy to dobry pomysł?

Pojawiają się niekiedy pokusy, by dom budować bez fundamentów. Jest to dość ryzykowne, gdyż póki co, klimat w Polsce nie jest jednolity i niestety większość roku w gruntach panuje wilgoć, co przekłada się na stabilność podłoża pod domy, które budujemy. Jednakże chęć zbudowania domu w relatywnie szybkim czasie, niekiedy jest głównym przyczynkiem do takiej decyzji. Innym powodem może być działka, której położenie jest dość trudne, co uniemożliwia zrobienie takich fundamentów, jak robić się powinno. Wówczas rozwiązaniem, które stosują niektórzy są płyty fundamentowe, które montuje się zamiast tradycyjnych wylewek. Odpowiedź na pytanie, każdy musi znaleźć sam. Miejmy na uwadze również nasze bezpieczeństwo i poniesione koszty.