Czym najtaniej ogrzać mieszkanie?

ilustracja wysokiej ceny wegla

Sezon, zwłaszcza zimowy, pomimo cieplejszych temperatur z uwagi na zmiany klimatyczne, dla wielu osób pozostaje utrapieniem, ponieważ koszty ogrzewania domu bywają nieznośnie wysokie, co stanowi nie lada problem. W poniższym artykule podpowiadamy jak zoptymalizować koszty ogrzewania. Zapraszamy do lektury.

Na co zwracać uwagę przy ogrzewaniu mieszkania?

Należy pochylić się na kilkoma kwestiami. W zależności od tego, czy mamy nowy dom czy chcemy usprawnić proces ogrzewania mieszkania, w którym jesteśmy od lat, należy przeprowadzić odpowiednią analizę postępowania. W nowych mieszkaniach czy domach mamy świadomość, że możemy tylko postępować wg pewnych zasad by racjonalnie korzystać z ogrzewania, ponieważ nie mamy zbyt dużego wpływu na zastosowaną technikę grzewczą. W przypadku leciwych domów czy mieszkań, ogrzewanie nierzadko stanowi problem zarówno techniczny jak i organizacyjny ( w zależności czym ogrzewamy dom). Aby w takich miejscach w sposób właściwy poprawić sytuację związaną z ogrzewaniem domu, należy przeanalizować i racjonalnie ocenić stan techniczny naszych pieców czy technik grzewczych. Dopiero wnikliwa ocena pozwoli w sposób właściwy dobrać rozwiązanie, włącznie ze zmianą sposobu i materiału do ogrzewania.

przed wyjściem z domu zakręcamy kaloryfery

Czy można zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania lub domu?

Zagadnienie oszczędzania na ogrzewaniu domu jest dość ciekawe. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób żyjemy w domu, mieszkaniu- jaki mamy styl życia.  Wystarczy kilka prostych zasad, którymi można się kierować by zobaczyć różnicę w rachunkach za ogrzewanie. Jeśli jeszcze nie próbowaliście ich wprowadzić do swojego domu lub mieszkania, to sprawdźcie.

  1. Wychodząc z domu/mieszkania zakręcamy dokładnie wszystkie pokrętła na kaloryferach.
  2. W okresie zimowym warto uszczelniać okna, których nie otwieramy o tej porze.
  3. Domykamy dokładnie wszystkie okna, które mamy zwyczaj uchylać, nawet zimą.
  4. Jeśli ogrzewamy opałem np. węgiel, eko groszek etc. warto uruchamiać piec o świcie i późnym popołudniem, kiedy przebywamy w domu i korzystamy z ogrzewania. Nie warto przepalać energii w ciągu dnia, gdy nas nie ma w domu.

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnię domu czy mieszkania mamy do ogrzania. Jednakże jak wspominaliśmy już wyżej, spory wpływ na koszty ogrzewania domu mają również nasze nawyki.  Ale wracając do powierzchni- im większa, tym wyższe rachunki, rzecz jasna. Nie zawsze nasz budżet pozwoli na to, by móc dostatecznie dogrzać nasz dom czy mieszkanie. Kredyt gotówkowy przez internet, to rozwiązanie, które idealnie wpasowuje się w potrzebę naszego dodatkowego finansowania na ogrzewanie domu. Jak nazwa wskazuje, jest wygodny i bezpieczny, w 100% online a to oznacza, że nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy mieć smartfon lub tablet z dostępem do internetu, dzięki temu w kilka chwil wypełnimy taki formularz kredytowy. A potem błyskawiczna weryfikacja i możemy wybrać z indywidualnie przygotowanych ofert tę, która wg nas będzie najbardziej optymalna.

W jaki sposób najtaniej ogrzać mieszkanie?

Techniki grzewcze są dziś bardzo rozwinięte, podobnie jak technologie ogrzewania. Nie koniecznie musimy truć środowisko i wszystkich wokół, używając do starego pieca węgla kamiennego lub brunatnego. Można trochę zmodyfikować technikę lub poczynić niedużą inwestycję i zamienić węgiel na tańszy i bardziej ekologiczny eko groszek. Właściciele domów mają duże pole do popisu, gdyż mają do wyboru również poza centralnym ogrzewaniem często kominki, w których mogą palić dodatkowo drewnem. Ciepło pochodzące z kominka zupełnie inaczej wypełnia dom a ponadto uzupełnianie ogrzewania domu drewnem kominkowym, znacznie zmniejsza koszty ogrzewania centralnego. Rezygnacja z ogrzewania centralnego, zwłaszcza tego podtrzymywanego energią elektryczną jest możliwe, trzeba się tylko odważyć i poczynić odrobinę wysiłku by móc zamienić ją na coś zdrowszego, na przykład na energię skumulowaną dzięki panelom fotowoltaicznym. Rozwiązań jest wiele, wszystko zależy czego oczekujemy i jakie oszczędności nas interesują.

mężczyzna napełnia piec pelletem

Gdzie szukać rozwiązań grzewczych odpowiednich dla naszego mieszkania?

Jeśli chcemy odpowiedzialnie podejść do tematu ogrzewania domu, warto sięgnąć po pomoc i poradę u specjalistów z dziedziny technik grzewczych. To oni mogą nam pomóc we właściwym zaprojektowaniu ogrzewania dla naszego domu lub mieszkania bądź podpowiedzą jak zaplanować lifting dotychczasowej instalacji i techniki grzewczej. Właściwe przygotowanie odpowiedniej instalacji i sposobu ogrzewania może wpłynąć bezpośrednio na koszty ogrzewania naszego mieszkania. Zatem jeśli liczymy na oszczędności w przyszłych sezonach grzewczych, powinniśmy od samego początku podejść do tego tematu z pomocą profesjonalistów.