Czy warto korzystać z paneli słonecznych?

dom z panelami słonecznymi na dachu

Korzystanie z paneli słonecznych przestało być luksusem a stało się inwestycją w przyszłość. Montowanie ich w nowopowstałych a także dotychczasowych domach zaczęło się opłacać a może zawsze było, tylko brakowało wiedzy na ten temat? Niżej podpowiadamy, dlaczego warto skorzystać z tego dobrodziejstwa.

Dlaczego panele słoneczne zrobiły się tak popularne?

Jeszcze kilka lat temu, panowało przeświadczenie, że zdobycz technologiczna jaką są panele słoneczne- prosta w swojej formie, jest dostępna jedynie dla niezwykle zamożnych osób, które na lub przy swoich domach, instalowały je by pokazać jak są nowoczesne i że mogą sobie na nie pozwolić. Z jednej strony trochę tak było, ale z drugiej wynikało z faktu braku bliższych informacji na temat tej technologii. A ponadto koszty faktycznie były dość spore, jednakże w chwili obecnej tylko nieznacznie spadły a jednak ludzie przy budowie domu, naturalnie się na nie decydują. Skąd ta zmiana? Otóż, mamy więcej informacji, coraz więcej firm dysponuje szeroką wiedza na temat paneli a ponadto bardzo szeroko, na różnych stronach i serwisach promuje się ten rodzaj pozyskiwania energii. Stąd głownie bierze się popularność, podsycana życiem eko, które jest modne i wręcz zaczyna być dominującą tendencją. Zatem jak temu nie ulec? Poza tym pamiętajmy, że póki co, decyzję o zakupie i montażu tejże technologii wspiera nawet Państwo, refundując część kosztów. Ma to bowiem wpływać na przyspieszenie decyzji o zakupie i instalowania ich na własnych domach lub działkach.

zasada działania paneli słonecznych

Jak dobierać panele słoneczne do domu?

Zastanówmy się, jakie informacje będą potrzebne przy analizie i doborze odpowiednich parametrów paneli słonecznych do naszego domu?

  1. Wielkość domu- PUM w metrach kwadratowych
  2. Ilość zużywanej energii elektrycznej przez mieszkańców w ciągu roku
  3. Do czego zużywamy w domu najwięcej energii elektrycznej
  4. Z której strony domu najlepiej będzie zamontować panele
  5. Ewentualnie, która część działki posłuży do montażu paneli słonecznych

Znając podstawowe dane, specjaliście który przygotowuje dla nas indywidualną wycenę i projekt montażu, łatwiej będzie wszystko zaplanować i wyliczyć. Pamiętajmy, że przy nowym domu, warto poczekać około roku, by zaobserwować zużycie energii elektrycznej, gdyż w innym przypadku szacunkowe wyliczenia mogą być chybione, a zamontowane panele wcale nie muszą wówczas przynosić nam oczekiwanych oszczędności.

Ile kosztują panele słoneczne?

Koszt paneli słonecznych, to rząd minimum kilkunastu tysięcy złotych, ale nie traktujmy tego jako ciężaru. Spójrzmy na to jak na inwestycję, która się zwróci i zaczniemy odczuwać realne oszczędności na zużywanej energii. Planując zakup, powinniśmy zdecydować się na sprawdzoną firmę, która doskonale przeprowadzi analizę i przygotuje projekt a potem wykona montaż tejże instalacji na naszym domu. Jeśli martwimy się o budżet, możemy skorzystać z dodatkowego finansowania w tym celu, które pozwoli nam przy minimum formalności uzyskać wygodnie dodatkowe środki na  tą inwestycję. Jednym ze sprawdzonych produktów finansowych będzie kredyt na dowód. To prosta formuła kredytowa, o którą możemy zawnioskować wypełniając ten formularz kredytowy. Wystarczy określić potrzebę i czas, w jakim możemy spłacić zobowiązanie by po chwili weryfikacji otrzymać dostęp do wielu ofert. Naszą rolą jest wybrać najlepszą z nich, która spełni nasze oczekiwania i pozwoli zrealizować cel.

montaż paneli słonecznych

Plusy korzystania z paneli słonecznych

Już trochę powiedzieliśmy o zaletach paneli słonecznych. Zwróćmy uwagę, że działają one dzięki gromadzeniu energii słonecznej, którą zamieniają w energię, jaką możemy wykorzystać w naszym domu do wszystkiego, identycznie jak w przypadku korzystania z energii elektrycznej. Ale mamy świadomość, że jest to nieinwazyjne, możemy dzięki temu świadomie chronić środowisko, biorąc z niego naturalną energię, potrzebną nam do codziennego życia. Ponadto, oczywiście oszczędzamy i to w relatywnie niedługim czasie. Inwestycja, w którą wkładamy spore środki pieniężne, zwraca się nam z nawiązką. Te dane potwierdzają wszyscy, którzy już od lat korzystają z tejże technologii.

Na co zwracać uwagę przy montażu paneli słonecznych?

Przede wszystkim połóżmy duży nacisk na wybranie odpowiedniej firmy, która ma specjalistów znających się na profesjonalnym montażu paneli słonecznych na naszym domu lub działce. Odpowiedni montaż jest kluczem do właściwego gromadzenia energii a tym samym do celu, na który liczymy- zgromadzeniu zapasów energii i oszczędności na zużyciu tradycyjnej energii elektrycznej. Warto również zorientować się wcześniej, dopytać o szczegóły wśród osób, które już korzystają z tej technologii, co jest ważne, czego nie pominąć. Istotne jest także właściwe złożenie wniosku, w odpowiednim czasie i miejscu by uzyskać refundację części kosztów poniesionych na inwestycję. Zróbmy to dobrze a pozytywne efekty będą nas cieszyć przez lata.