Z jakich bankomatów opłaca się wypłacać gotówkę?

Bankowość elektroniczna postępuje a jednak część społeczeństwa w codziennym obrocie, korzysta z gotówki wypłacanej z bankomatu. Wielu przytacza argument, że dzięki temu mają kontrolę nad swoimi wydatkami. Jeśli tak jest, to które bankomaty trzeba omijać, by nie zapłacić dużej prowizji? Podpowiadamy niżej.

Czy nadal obrót gotówką jest popularny czy wolimy pieniądz elektroniczny?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, pomimo tego, iż w dzisiejszym świecie o wiele łatwiej jest korzystać z bankowości elektronicznej, by dokonywać transakcji finansowych oraz płatności mobilnych przy użyciu np. kart płatniczych, to jednak część z nas woli korzystać z gotówki. Dlaczego? Wypłacanie gotówki z bankomatów wciąż sporej części społeczeństwa po prostu odpowiada. Lubią znać poziom swojego portfela i kontrolować wydatki. Stąd również tyle nowych lokacji, w których powstają kolejne bankomaty. Niezależnie od tego jak zasobne konto w banku posiadamy, niektórzy z nas po prostu zawsze będą wypłacać gotówkę. I to nie jest nic złego, nie oznacza przecież, że jesteśmy przez to mniej nowocześni. W końcu pieniądz realny musi również istnieć w obrocie. Poza tym nadal są miejsca, w których nie da się zapłacić kartą i honorowana jest wyłącznie gotówka. Chyba na pełny obrót elektroniczny pieniądza, pomimo wkraczania nowoczesnych technologii w nasze życie, nie ma co liczyć.

Na co zwracać uwagę przy wypłacaniu gotówki z bankomatu?

Obracając środkami pieniężnymi, pamiętajmy by zastosować się do kilku podstawowych zasad przy wypłacaniu gotówki z bankomatu. Wśród nich są m.in.:

  1. Dbając o swoje bezpieczeństwo, starajmy się korzystać z bankomatu za dnia. A jeśli musimy korzystać po zmroku, wybierajmy takie punkty, w których są większe skupiska ludzi.
  2. Jeśli zauważymy, że przy bankomacie cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, co wskazywałoby na ingerencję osób trzecich w urządzenie, nie podejmujmy gotówki.
  3. Nawet jeśli bankomat na pierwszy rzut oka jest sprawny, może się okazać, że „połknie” naszą kartę. Nie panikujmy. Zawsze na urządzeniu znajduje się informacja z telefonem, pod który można dzwonić w razie awarii, błędnie wypłaconych środków itd.
  4. Starajmy się dbać o to, byśmy znajdowali się przy bankomacie sami. Jeśli za nami ustawiła się długa kolejka oczekujących, zwracajmy uwagę, czy pierwsza z osób zachowuje należytą odległość.
  5. Po wypłaceniu środków z bankomatu, zawsze sprawdzajmy, czy kwota zgadza się z dyspozycją, którą poczyniliśmy.

Jak wygląda polityka dostępności bankomatów?

Zwracamy na to uwagę zwłaszcza w czasie, gdy musimy skorzystać z bankomatu poza miejscem naszego zamieszkania. Część bankomatów jest ogólnodostępna, gdyż stanowią urządzenia umieszczone na zewnątrz budynków. Niektóre banki dają klientom możliwość wypłacenia gotówki z bankomatu wewnątrz budynków, w specjalnie wyodrębnionej strefie budynku banku lub w centrach handlowych. Czasami wiąże się to z dodatkowymi zabezpieczeniami. Aby wejść do takiego pomieszczenia, należy zwykle przyłożyć swoją kartę do czytnika znajdującego się przy drzwiach. To zapewnia nam również dodatkowe bezpieczeństwo, gdyż w środku przebywamy sami.

Które bankomaty pobierają najmniejsze prowizje od wypłat- gdzie się opłaca?

Jeśli korzystamy z wypłaty gotówki z bankomatu, to najbardziej zależy nam na tym, by nie płacić prowizji albo żeby płacić jak najmniej. Mogą nam to zapewnić bankomaty własne tzn. urządzenia należące do banku, którym mamy rachunek. Ale pamiętajmy, że przy pewnych kwotach, nawet nasz bank może pobrać prowizję, dlatego dbajmy o to by wypłacać chociaż wymaganą minimalną kwotę. Bezprowizyjne bankomaty znajdziemy zaś także poza dostępnymi urządzeniami w sieci naszego banku. Należy do nich siatka bankomatów Euronetu, znana znakomitej większości z nas z uwagi na rozpoznawalną markę. Klienci chętnie z nich korzystają właśnie dlatego, że nie pobierają prowizji, wystarczy wypłacić minimum 100 złotych. Ale ciekawym rozwiązaniem są banki, które w ogóle nie posiadają bankomatów własnych, zaś zapewniają swoim klientom w zamian dostęp do wszystkich bankomatów za darmo. Oferty bez problemu znajdziemy w internecie. A są też i takie placówki, które oferują atrakcyjną ofertę dla młodych do 26 roku życia i zapewniają im bezpłatne wypłaty w każdym bankomacie. Różnorodność rozwiązań daje nam duże pole manewru. Wystarczy dobrze wybrać ofertę na rynku, tak by opłacało nam się wypłacać gotówkę z bankomatu.

A co z wpłatomatami?

Poznaliśmy już mechanizmy działające przy wypłacaniu gotówki z bankomatu. Zaś podobne warunki panują w przypadku wpłatomatów. Tzn. zwykle wpłacając środki na konto we wpłatomacie naszego banku, nie poniesiemy żadnej opłaty.  Jednak już korzystając z „obcego”  wpłatomatu, musimy liczyć się z drobnymi, jednak naliczanymi opłatami. Warto to wcześniej sprawdzić, nim skorzystamy.