Problem ze spłatą kredytu – jak postępować?

Kiedy  pojawia się problem ze spłatą kredytu, zwykle idziemy po pomoc do najbliższych, do przyjaciół. Ale przecież są także inne mechanizmy, które mogą nam pomóc uporać się z tym problemem. Jednak zanim wpadniemy w panikę, spróbujmy zastanowić się jak podołać temu wyzwaniu. Proste rozwiązania wskazujemy w poniższym materiale.

Kredyt – w jakich warunkach się o niego starać?

Ponieważ żyjemy w czasach ogromnego konsumpcjonizmu i co chwilę pojawia się jakaś nowa potrzeba, którą odkrywamy i chcemy zaspokoić, to warto również poczynić refleksję, co jest nam tak naprawdę potrzebne. Jeśli dojdziemy do wniosku, że zakup nowego sprzętu czy auta, albo wyjazd na koniec świata jest absolutnie konieczny, to  przeanalizujmy w drugiej kolejności, czy będziemy w stanie za to zapłacić samodzielnie. Czy też będzie nam potrzebne wsparcie finansowe, zupełnie zewnętrzne. I kiedy dojdziemy do wniosku, że będziemy na ten cel zaciągać zobowiązanie w postaci kredytu, zastanówmy się, jaka wysokość będzie potrzebna do sfinansowania naszej potrzeby. Oszacowanie właściwych kosztów pozwoli nam uniknąć problemu ze spłatą kredytu, gdyż jego wysokość dostosujemy do naszych możliwości finansowych.

Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać kredyt?

W pierwszej kolejności, gdy pojawi się myśl o kredycie, to wybór banku lub firmy pozabankowej takiej jak np. serwis ePortfel24.pl, gdzie należy wypełnić wniosek lub uzupełnić formularz  i czekać na weryfikację. I o ile przy firmach pozabankowych, formalności są maksymalnie uproszczone, gdyż wystarczy mieć ukończone 18 lat i wypełnić podstawowe dane do weryfikacji oraz oświadczyć, jakie są miesięczne koszty. To już w przypadku wniosków składanych w banku, należy uzbroić się w cierpliwość zarówno na etapie składania jak i rozpatrywania. Żeby taki wniosek w ogóle złożyć, należy wcześniej zebrać szereg dokumentów m.in. dokument poświadczający nasz status zawodowy i poziom zarobków- wydaje go zwykle pracodawca. Poza tym są konieczne dodatkowe informacje związane ze wspólnotą majątkową( jeśli ktoś pozostaje w związku małżeńskim) i inne dokumenty. Składając je, pamiętajmy że bank potrzebuje trochę czasu by sprawdzić naszą historię kredytową, naszą zdolność kredytową i wiarygodność, jako osoby, która chce zaciągnąć zobowiązanie. To wszystko ma na celu zabezpieczyć nie tylko interesy banku, ale również nas przed ewentualnym problemem ze spłatą kredytu, gdy okaże się, że jednak nasza zdolność lub wiarygodność kredytowa jest niewystarczająca.

Gdzie szukać najlepszych ofert kredytowych?

Rozpoczynając poszukiwania ofert kredytowych, pamiętajmy, że najpierw najlepiej jest zasięgnąć opinii w naszym najbliższym otoczeniu- wśród rodziny i znajomych, którzy mieli już takie doświadczenie i mogą coś podpowiedzieć w tym temacie. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, omijając miejsca, w których inni spotkali się z jakimiś niedogodnościami. Następnie możemy poszukać dodatkowych opinii w internecie. Wśród ciekawych rozwiązań wsparcia finansowego, które pozwolą nam uniknąć problemów ze spłatą kredytu są produkty finansowe dostępne na prostym i bezpiecznym serwisie ePortfel24.pl, gdzie możemy dopasować rozwiązanie do naszych możliwości i potrzeb, a wszystko zupełnie online, bez wychodzenia z domu.

Jak radzić sobie ze spłacaniem kredytu – krok po kroku

Aby nie znaleźć się na liście Biura Informacji Kredytowej, w skrócie nazywanej BIK czy Krajowy Rejestr Długów ( KRD) , warto wcześniej zrobić wszystko, co możliwe by uniknąć problemów ze spłatą kredytu. Jak  to zrobić? Otóż rozwiązań jest co najmniej kilka. My wskażemy te podstawowe, o których warto pamiętać.

  1. Skonsolidowanie kilku kredytów w jeden, co zmniejszy miesięczne zobowiązanie i spowoduje, ze zamiast trzech, zapłacimy jedną należność w niższej kwocie. Można to zrobić w innym banku, niż ten w którym mamy zobowiązania.
  2. Ponowne przeanalizowanie zobowiązania z naszym bankiem. Jeśli bank będzie wyrozumiały, może nam wstrzymać na miesiąc lub dwa spłatę zobowiązania, co pozwoli nam zachować równowagę lub przemyśleć dalszą sytuację, by nie postąpić pochopnie i np. nie zaciągnąć kolejnego zobowiązania.
  3. Można również bardzo dokładnie kontrolować wydatki, najlepiej płacąc gotówką za większość, by mieć poziom kosztów, jakie ponosimy co miesiąc pod kontrolą. Wówczas nieprzewidziane wydatki, czy chęci większych kosztowo zakupów, nie umkną nam.
  4. Nie zaciąganie kolejnych zobowiązań, by spłacać wcześniejsze.

Ile tak naprawdę kosztuje kredyt?

Jeśli jesteśmy zdecydowani by wybrać finansowanie jakiegoś celu kredytem, pamiętajmy, żeby poznać wszystkie koszty,  które wchodzą w jego skład, aby nie mieć później problemów ze spłatą kredytu. Kosztem nie jest tylko oprocentowanie. Musimy brać pod uwagę koszty obsługi, prowizję sprzedawcy, ubezpieczenie ( przy niektórych kredytach konieczne), marżę i jeszcze kilka składowych w zależności od rodzaju kredytu. Powinniśmy dokładnie się zorientować, jaka będzie ostateczna kwota zobowiązania, aby we właściwy sposób dopasować rozwiązanie do naszych możliwości i potrzeb.