Pożyczka pieniędzy w banku – na co zwracać uwagę?

Mogą się zdarzyć okoliczności losowe lub cel do zrealizowania, w którym będziemy chcieli sięgnąć po środki finansowe, na przykład w postaci pożyczki pieniędzy w banku. Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami na rynku, aby mieć pewność, że nic nie przeoczyliśmy. A na co zwrócić uwagę? – przeczytajcie poniżej.

Czym właściwie jest pożyczka w banku?

Pożyczka, to po prostu jeden z produktów finansowych, dostępnych na rynku, którym  określa się wszystkie te operacje, które zmierzają do jednego celu, a mianowicie by udzielić osobie zwanej pożyczkobiorcą, określonej kwoty środków pieniężnych. Zanim zgłosimy się do banku, jako instytucji, która udziela wsparcia finansowego, zróbmy solidne rozeznanie w ofertach dostępnych na rynku. Pożyczka pieniędzy w banku, jako produkt, ma dość jasną strukturę. A to bardzo ważne z punktu widzenia kogoś, kto ma samodzielnie podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania w takiej postaci i niekoniecznie jest fachowcem w tej dziedzinie. Ale powinniśmy być czujni i uważni na tzw. drobne druczki w umowie pożyczki, bo jeśli je przeoczymy, a nie poznamy wcześniej, to możemy być zaskoczeni niektórymi zapisami, zwłaszcza dotyczącymi kosztów.

Jak wygląda umowa pożyczki w banku?

Umowa na ten produkt finansowy, może być w różny sposób sformułowana, ale zasadnicze elementy, które są związane z pożyczką pieniędzy w banku, muszą się w niej znaleźć.  Wśród nich podstawę stanowią takie elementy, jak wskazanie niżej:

  1. Strony umowy- pożyczkodawca ( wskazany bank) i pożyczkobiorca
  2. Ilość środków pieniężnych, które bank przekazuje pożyczkobiorcy
  3. Okres na który są pożyczane środki
  4. Warunki na jakich pożyczkobiorca ma zwrócić środki pieniężne
  5. Koszty, jakie są wliczone do całkowitej kwoty pożyczki bankowej( prowizje, marże, oprocentowanie, odsetki, a także koszty operacyjne)
  6. Umowa pożyczki bankowej zawierana jest w formie pisemnej, ale może być również zawierana przez zaakceptowanie warunków drogą elektroniczną.

Kiedy dwie strony zgodnie zaakceptują warunki i podpiszą umowę lub zaakceptują warunki drogą elektroniczną ( dzięki rewolucji technologicznej również w sektorze bankowości), możliwe będzie korzystanie ze środków, które zostaną pożyczkobiorcy udostępnione.

Co jest istotne przy pożyczaniu pieniędzy z banku?

Podejmując decyzję, że chcemy skorzystać z dodatkowych środków w postaci pożyczki pieniędzy z banku, powinniśmy pochylić się nad warunkami umowy, które zostaną nam przedstawione przez bank. Zaczynając od poziomu oprocentowania, prowizji sprzedawcy, czy też innych dodatkowych kosztów. Oczywiście jesteśmy w lepszej sytuacji, bo przy pożyczce jest dużo mniej formalności aniżeli na przykład przy kredycie i to jest dla nas istotną informacją. Dzięki temu, procesowanie informacji trwa dość krótko i wszystko odbywa się dużo sprawniej.  Ale musimy pamiętać, że aby wniosek został sprawnie przeprocesowany, musimy zadbać o naszą zdolność i wiarygodność kredytową, aby bank nie miał wątpliwości, że może udzielić nam finansowania.

Gdzie szukać najlepszej pożyczki?

Kiedy zdecydowaliśmy się już skorzystać z pożyczki pieniędzy w banku, pierwszą najtrudniejszą decyzję mamy za sobą. Kolejny ważny krok, który należy poczynić, to wybór miejsca, w którym chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Dzisiejszy rynek bankowy jest pełen ofert i możliwości skorzystania z dodatkowego finansowania. Ma na to bezpośredni wpływ rozwój nowoczesnych technologii, które w dużej mierze ułatwiają rozwiązania, które oszczędzają czas i jednocześnie pieniądze klientów. Ponieważ dziś nie musimy korzystać tylko z tradycyjnej drogi, by udać się osobiście do placówki banku i wypełnić stos dokumentów, aby otrzymać środki finansowe. Możemy również skorzystać z bankowości elektronicznej, która jest ogromnym atutem wielu banków na polskim rynku. Praktycznie bez ruszania się z domu, możemy skorzystać z części produktów finansowych poprzez serwisy transakcyjne, które są do naszej dyspozycji przez całą dobę. Wystarczy mieć tylko dostęp do internetu. Takie ułatwienie pozwala wielu z nas oszczędzić czas, który musielibyśmy spędzić w kolejkach, nie mówiąc już o tym, że trzeba by było go poświęcić kosztem pracy czy czasu z rodziną. Oczywiście wciąż tradycyjne uruchamianie pożyczek w banku jest możliwe i nadal ma wielu zwolenników- tradycjonalistów.

Czy lubimy często pożyczać pieniądze z banku?

Dzisiejsze czasy, to czysta konsumpcja, dlatego potrzebujemy więcej i więcej. Codziennie jesteśmy zachęcani nowymi promocjami, czy okazjami zakupowymi, dlatego nie dziwi fakt, że nie na wszystko wystarcza nam budżetu. Niestety często się zapożyczamy i w końcu trafiamy do banku po pożyczkę, żeby jakoś unormować zaległości.  Warto jednak brać pod uwagę możliwości finansowe do spłaty zobowiązania i pożyczać, ale tylko tyle na ile nas stać i na tyle, ile to konieczne.