Podatek od wygranej – jak się go liczy?

Zdarzyło się pewnie wielu z nas, że w jakiejś loterii albo grze coś wygraliśmy. Ale czy pamiętamy, że od wygranej należy zapłacić podatek? Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy, kiedy należy zapłacić podatek od wygranej, w jaki sposób go liczyć i co jest przy tym istotne.

Jaka może być wysokość podatku od wygranej?

Ustawodawca postanowił nam ułatwić sprawę w razie wątpliwości i podpowiedział wprost w przepisach, kiedy płacimy podatek dochodowy od wygranej. Jak stanowi jeden z artykułów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek będzie pobierany zawsze z tytułu wygranej w grze i zakładach wzajemnych a także w konkursach. Do opodatkowania będą również nagrody związane ze sprzedażą premiową. Obowiązek podatkowy obejmuje nie tylko Polskę ale także cały tzw. Europejski Obszar Gospodarczy. Jeśli zaś chodzi o wysokość podatku, to jest on ujmowany ryczałtowo i wynosi 10%. Jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa wprost. Zwykle w praktyce wygląda to tak, że ten podatek w naszym imieniu niejako pobiera i opłaca w Urzędzie Skarbowym podmiot, który przekazuje nam wygraną. Jest to i wygodne i bezpieczne, ponieważ nie musimy w tej sytuacji pamiętać i dbać o wykonanie zobowiązania. W innym przypadku, musielibyśmy go odprowadzić w rocznym zeznaniu podatkowym z tytułu uzyskanego przychodu z wygranej.

W jakich sytuacjach nie mamy obowiązku podatkowego?

Bywają sytuacje, w których jest możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego w zakresie wygranej. Jakie to będą sytuacje:

  1. Nie musimy płacić podatku od wygranej w konkursie, który jest ogłaszany w środkach masowego przekazu.
  2. Konkursy specjalne o tematyce m.in.. naukowej, sportowej, kulturalnej
  3. Konkursy, które dotyczą sprzedaży premiowej

W tych przypadkach nie musimy uiszczać podatku od wygranej, pamiętając, że wygrana lub wartość prezentu, jaki otrzymamy nie przekroczy 2000 złotych. Zwróćmy uwagę jeszcze na jeden warunek. To zwolnienie dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i przedsiębiorców prowadzących działalność rolnicza. Co ważne, nie musimy również płacić podatku, jeśli wygrana pochodzi z losowych gier liczbowych, a jej wartość nie przekracza 2280 złotych.

Co z podatkiem w przypadku nagrody rzeczowej?

Może się zdarzyć, że wygrana będzie miała postać rzeczową. Ustawodawca w takiej sytuacji również nakłada na nas obowiązek uiszczenia podatku od wygranej. Pamiętajmy jednak, że tylko wówczas, gdy wartość nagrody rzeczowej będzie przekraczała tę, o której wspominaliśmy wcześniej- 2000 złotych. I podobnie jak w przypadku środków pieniężnych, to na nas ciąży obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od wygranej, ale rozliczeniem tego podatku zwykle zajmuje się organizator konkursu czy loterii, w której braliśmy udział. To zwykle ten podmiot, pomniejsza wygraną o 10% i rozlicza się z Urzędem Skarbowym. Co ważne, będziemy mogli odebrać naszą wygraną dopiero, gdy podatek będzie opłacony.

A co w przypadku, gdy chcemy sprzedać nagrodę pochodzącą z konkursu?

Może się zdarzyć sytuacja, że nagrody rzeczowe, które wygrywamy w konkursach nie zawsze przypadną nam do gustu. Wówczas pierwszą myślą jest możliwość obdarowania kogoś nam bliskiego. Jednak i tutaj warto się zastanowić, czy to co wygraliśmy, komuś z bliskich czy przyjaciół się przyda. Jeśli uznamy, że bezcelowym jest przekazywanie tych przedmiotów, to można jeszcze pomyśleć nad sprzedażą naszej wygranej. Ale weźmy pod uwagę istotny fakt, że w związku ze sprzedażą będziemy musieli zapłacić podatek od wygranej, ale w inny sposób. Mianowicie powstanie obowiązek podatkowy w związku ze wzbogaceniem i powinniśmy osiągnięty przychód zaznaczyć i wykazać w rocznej deklaracji podatkowej. Chyba, że zaczekamy 6 miesięcy od przekazania wygranej, wówczas obowiązek podatkowy już nas nie obejmie.

Jeśli wygram za granicą, to nie płacę podatku od wygranej?

Nie powinniśmy zakładać takiego rozwiązania z góry. Jeśli braliśmy udział w konkursie poza granicami Polski, to również mamy obowiązek zapłacenia podatku od wygranej. Normalnie będziemy go wykazywać w zeznaniu rocznym. A ponadto musimy osobiście zapłacić ten podatek i to bez względu na kwotę, na jaką opiewa wygrana. Powinniśmy również uważać na zapisy w regulaminach konkursów, w których bierzemy udział poza terytorium Polski. Może się okazać, że będziemy musieli zapłacić podatek w kraju, w którym konkurs był organizowany. Zwróćmy uwagę na te zapisy, aby nie mieć później wątpliwości lub aby nie okazało się, że podwójnie zapłacimy podatek od wygranej. W chwili obecnej tak łatwo jest przemieszczać się po świecie i doświadczać nie tylko uroków podróżowania ale również rozrywki, chociażby w postaci gier losowych, czy loterii, które spotkamy po drodze. Aby wygrana była nie tylko miłym wspomnieniem podróży ale również przyjemnością, zapoznajmy się z obowiązkami podatkowymi.