Płatność kartą za granicą – Czy jest opłacalne?

Wyjeżdżając za granicę, będziemy zmuszeni płacić w obcej walucie. Jest to o tyle uciążliwe, kiedy podróżujemy przez kilka krajów, w których obowiązują różne waluty. Wówczas warto dokonywać płatności kartą za granicą, co  pozwoli cieszyć się wyjazdem, bez potrzeby szukania kantoru. Ale czy to jest opłacalne? Przeczytacie niżej.

Gotówka za granicą, czy to lepszy pomysł niż karta płatnicza?

Płatność gotówką za granicą ma swoje plusy, ale często zapominamy o minusach, z którymi trzeba się przecież liczyć. Jeśli zabierzemy zaplanowaną wcześniej gotówkę, a na miejscu okaże się, że mamy ochotę na dodatkowe wydatki, to zostaniemy bez środków. Trzeba pamiętać, że nie w każdym miejscu są ogólnodostępne kantory, a co za tym idzie, możemy mieć po prostu problem z uregulowaniem należności. Wtedy, ratuje nas płatność kartą za granicą. Zwróćmy również uwagę, że jeśli zabieramy gotówkę, to musimy być bardzo czujni, płacąc nią za każdym razem. Złodziei nie brakuje na całym świecie a widząc nasz portfel z banknotami, na pewno jesteśmy bardziej narażeni na kradzież aniżeli przy używaniu karty płatniczej. Ponadto kartę można zablokować, jeśli zauważymy że zniknęła z naszego portfela lub kieszeni a gotówki nie odzyskamy. Pamiętajmy również, że wymieniając pieniądze na bieżąco w lokalnie spotkanych kantorach musimy liczyć się z mało korzystnym kursem wymiany. Niestety miejscowi właśnie na turystach zarabiają najwięcej.

Jaką kartą płacić za granicą by się opłacało?

Jeśli już zdecydujemy się na wygodne płatności kartą za granicą, to pamiętajmy, że odpada nam problem z poszukiwaniem kantorów. Jest to wygodne i bezpieczne. Poza tym spada ryzyko kradzieży. Musimy tylko wybrać, jaką kartą chcemy dysponować. Trzeba wziąć pod uwagę, że używając zwykłej karty, koszty przewalutowania będą wyższe i to nawet bardziej niż wymiana gotówki w kantorze. Dlatego odpowiedni dobór karty dedykowanej do transakcji w obcej walucie, znacznie ułatwi nam życie i w dodatku unikniemy dodatkowych kosztów. Możemy skorzystać z rozwiązania bardzo prostego i korzystnego, czyli podpięcia pod  kartę rachunku, na którym wymienimy środki w kantorze internetowym. Dzięki temu będziemy mogli bez ograniczeń posługiwać się walutą, która obowiązuje w kraju, do którego się udajemy. Nie musimy się martwić, że zostanie pobrana dodatkowa kwota za przewalutowanie. Wówczas płatność w restauracji czy za taksówkę, albo wejście do muzeum nie stanowi problemu, gdyż za każdym razem zostanie od nas pobrana kwota, którą płacimy za produkt czy usługę.

Skąd wziąć najlepszą kartę do płatności zagranicznych?

Podejmując decyzję, że będziemy dokonywać płatności kartą za granicą, powinniśmy dużo wcześniej zorganizować taką kartę. Aby to zrobić powinniśmy rozeznać się, w którym banku są najkorzystniejsze warunki do prowadzenia takich transakcji.  Możemy sprawdzić warunki w internecie albo udać się do swojego banku. Dla stałego klienta bank powinien mieć lepsze warunki. Przynajmniej powinniśmy spróbować iść tym tropem. Kiedy wybierzemy odpowiedni bank, musimy otworzyć konto walutowe, do którego zostanie podpięta owa karta. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  1. Czy w banku, w którym zakładamy konto walutowe są przewidziane opłaty za otwarcie tego rachunku. Aby zmniejszyć koszty, zwykle wystarczy spełnić kilka prostych warunków- każdy bank ma swoje. Pamiętajmy by dopytać.
  2.  Kiedy otworzymy konto, wpłacajmy tam tylko walutę, której dedykowany jest rachunek.
  3. Walutę obcą możemy wymieniać w internetowym kantorze, który zazwyczaj jest dostępny z poziomu obsługi serwisu transakcyjnego naszego rachunku walutowego.

Kto może otrzymać kartę?

Właściwie każdy, kto spełnia minimalne warunki, niezbędne do podejmowania takich działań jak zakładanie konta, będzie mógł otrzymać kartę do płatności za granicą.  Można taką kartę otrzymać, tak jak wspominaliśmy wcześniej- otwierając konto walutowe. Będzie to możliwe, jeśli złożymy wizytę w banku i wypełnimy stosowny wniosek o rachunek walutowy. Ale jest również opcja dla osób bardziej zajętych. Można takie konto również otworzyć dzięki dostępnej bankowości elektronicznej, czyli przez internet, bez wychodzenia z domu.

Na co warto zwracać uwagę przy płatnościach kartą za granicą?

Wykonując płatność kartą za granicą, powinniśmy zachować ostrożność. Pomimo wielu zabezpieczeń, jakie wciąż pojawiają się w kartach płatniczych dzięki rozwojowi technologicznemu, oszuści nie śpią i ciągle próbują dokonywać hakerskich rabunków na różne sposoby. Zatem, niezależnie gdzie przebywamy, czy to w dużym mieście, czy w odległym i cichym zakątku, to jeśli można tam dokonywać płatności kartą, powinniśmy zachować czujność. Dobrym pomysłem jest zabranie dwóch kart, na wszelki wypadek, aby w razie trudności nie zostać bez środków pieniężnych.