Na jaką emeryturę z ZUS mogę liczyć?

Każdy, kto pracuje zawodowo, zastanawia się czy jesień życia będzie spokojna i bezpieczna, również finansowo. Jaka emerytura z ZUS będzie nam przysługiwać i czy będą to wystarczające środki by w dzisiejszych czasach godnie przeżyć, bez wsparcia rodziny czy instytucji do tego stworzonych? Polecamy materiał poniżej.

Jak sprawdzić, ile środków emerytalnych będzie nam przysługiwało?

Aby zorientować się, na jaką emeryturę z ZUS możemy liczyć, najlepiej skorzystać z narzędzia, jakie stworzył KNF- czyli Komisja Nadzoru Finansowego. Jest to kalkulator emerytalny, który pozwoli wyliczyć świadczenie na dzień, w którym z niego korzystamy. Dlatego warto wykonać symulację, by orientacyjnie wiedzieć, na co możemy liczyć. Jedyne, co musimy zrobić, to wypełnić kilka pól, w których podajemy:

  1. Osiągane ostatnio zarobki w kwocie brutto
  2. Kiedy rozpoczęliśmy pracę ( dokładna data)
  3. Miesiąc i rok urodzenia ( nie musimy podawać numeru PESEL)
  4. Płeć

Narzędzie, zweryfikuje te dane i na ich podstawie wyliczy miesięczną emeryturę, którą prawdopodobnie będziemy otrzymywać z ZUS.

Którą wersję kalkulatora wybrać – uproszczoną czy zaawansowaną?

Możemy również skorzystać z dostępnych kalkulatorów, które są przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń społecznych. W chwili obecnej wszyscy zainteresowani, mogą wypróbować jeden z dwóch. Te dwie wersje zasadniczo się od siebie różnią. Trzeba wziąć poprawkę na ich miarodajność. Pierwszy z nich jest przygotowany w tzw. wersji uproszczonej, która zakłada, że nasze wynagrodzenie jest przez lata takie samo- co rodzi wątpliwości, jaki margines błędu należy przyjąć by doliczyć się właściwej, szacowanej emerytury z ZUS. Zaś druga wersja, to bardziej drobiazgowe narzędzie- kalkulator w wersji zaawansowanej, który będzie od nas oczekiwał podania dokładnych zarobków na przestrzeni lat lub ze wskazaniem wyłączenia wybranych lat z okresów tzw. składkowych. Chyba każdy z nas musi samodzielnie zdecydować w jaki sposób oszacuje potencjalną emeryturę, w zależności od wyboru narzędzia.

Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na emeryturę z ZUS?

Każdy, kto prowadzi firmę, wie ile czasu i środków trzeba poświęcić by rozwinąć własny biznes. Zaangażowanie, często kosztem najbliższych, nie zawsze musi przełożyć się na sukces w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Mamy cele, które chcemy osiągnąć, by móc żyć na godnym poziomie. Podobne cele zakładamy w przypadku jesieni życia. Jednak prowadząc działalność gospodarczą, nie mogą liczyć na godne emerytury z ZUS. Państwo zapewnia przedsiębiorcą najniższe świadczenia spośród wszystkich grup zawodowych. Jest to niezwykle irytujące dla wszystkich, którzy działają w biznesie, płacą pełne składki ZUS i podatki, czasami będąc na krawędzi opłacalności. A w rezultacie nie mogą liczyć na zwrot chociażby części zaangażowania w postaci przyzwoitego świadczenia na emeryturze. Jednym z kierunków, który może podwyższyć emeryturę jest zachęta do płacenia jeszcze wyższych składek.  Wg szacunków robi to jednak około 2% osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak widać, nikt nie jest chętny by dopłacać więcej niż konieczne do państwowego systemu emerytalnego. Dlatego, część przedsiębiorców wybiera rejestrację lub przerejestrowanie działalności do innego kraju, który przy ciągłości działalności gwarantuje wyższe świadczenie, które jest satysfakcjonujące. Zaś inni, biorą pod uwagę, że należy gromadzić środki na alternatywnych rachunkach oszczędnościowych z przeznaczeniem na emeryturę.

Czy szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na godną emeryturę?

Nadmieniliśmy odpowiedź na to pytanie już wyżej. Niestety emerytura z ZUS, żadnego przedsiębiorcy dziś nie jest w stanie zadowolić. Przy rosnących kosztach życia, zwłaszcza gdy potrzebujemy dobrej opieki zdrowotnej w podeszłym wieku, świadczenia oferowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa i spokoju finansowego. Dlatego część przedsiębiorców gromadzi środki, niezależnie od składek do ZUS ( jeśli sytuacja finansowa im na to pozwala) w postaci produktów dedykowanych w tym celu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje idealnie na ten cel skrojone produkty, mające na celu zabezpieczenie emerytury, w dodatku z zachowaniem prawa do dziedziczenia tychże zgromadzonych środków. Innym rozwiązaniem są oszczędności, gromadzone konsekwentnie przez całe życie na rachunkach bankowych i lokatach. Generalnie każdy pomysł na alternatywne gromadzenie środków jest dobry i warto zacząć od razu.

Na co zwracać uwagę w przypadku emerytur?

Niestety w Polsce system emerytur z ZUS, wymaga od świadczeniobiorcy udokumentowania wszystkich wypracowanych lat. Niestety głównym mankamentem tego systemu jest zaliczanie do emerytury tylko okresów składkowych tzn. takich w których pracodawca odprowadzał za nas składki. A to oznacza, że pod uwagę brane są wyłącznie umowy o pracę oraz umowy zlecenie, które w chwili obecnej podlegają obowiązkowemu regulowaniu składek na ZUS.