Kredyt pomostowy – co to jest?

Mając pomysł na wdrożenie inwestycji ze wsparciem funduszy unijnych, może się okazać, że zanim je otrzymamy, będzie konieczne duże wsparcie środków na poczet rozpoczęcia prac przy projekcie. Aby to umożliwić, została wprowadzona na nasz rynek oferta kredytów pomostowych. Jak je zaciągnąć? O tym piszemy niżej.

Czym jest kredyt pomostowy?

Jest to rozwiązanie, które stanowi pomoc w zrealizowaniu inwestycji, która ma zostać wdrożona przy pomocy dotacji unijnej.  Ten produkt pozwala wówczas na utrzymanie płynności finansowej do czasu zrealizowania projektu, aby otrzymać następnie refundację. Banki mają różne oferty na tego typu wsparcie finansowe. Niektóre wypłacają taki kredyt w całości, a inne w częściach tzw. transzach. Zaletą kredytu pomostowego jest fakt, że można go uzyskać w sposób dużo prostszy aniżeli przy kredytach typowo inwestycyjnych. Poza tym zabezpieczeniem będzie tutaj cesja praw z umowy o dofinansowanie, jednak trzeba do umowy załączyć weksel in blanco kredytobiorcy. Dla banku jest to zwykle bezpieczne rozwiązanie, bowiem zabezpieczone z góry, na którego pokrycie opiewa dotacja unijna. Także kredytobiorca jest w dość korzystnej sytuacji, bo tak naprawdę spłaca tylko odsetki.

Zalety kredytu pomostowego

Wśród wielu zalet kredytu pomostowego, wymienimy te najpowszechniejsze, które występują zawsze:

  1. Przy pomocy kredytu pomostowego istnieje możliwość zrealizowania projektu przy udziale nawet do 100% kosztów inwestycji.
  2. Mamy pewność, że część kredytu zostanie spłacona ze środków dotacji
  3. Niskie oprocentowanie to niewątpliwa zaleta
  4. Często brak jest prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu
  5. Istnieje możliwość karencji w spłacie kapitału nawet do 1 roku.

Warto przeanalizować różne oferty banków, a jest ich wiele, gdyż tego rodzaju wsparcie finansowe może być olbrzymią podporą w procesie realizowania inwestycji, którą mamy już dokładnie zaplanowaną. Zwykle tego rodzaju produkty, mają przejrzystą strukturę i jasne zasady w zakresie spłaty. Dlatego znając etapy realizacji naszego projektu pod względem finansowania, będziemy mogli w sposób bezpieczny zaplanować jego wykonanie dzięki korzystaniu ze środków pochodzących z kredytu pomostowego.

Jakie są warunki by otrzymać kredyt pomostowy?

O takie wsparcie finansowe może wystąpić nie tylko przedsiębiorca, ale każdy beneficjent dotacji unijnej, a może to być na przykład rolnik, ale również jednostka samorządu terytorialnego czy instytucja publiczna. Jeśli będzie to przedsiębiorca, to musi szczególnie zwrócić uwagę na swoją historię kredytową. Jeśli będzie zbyt niska, to mimo otrzymanej dotacji, na wcześniejsze finansowanie przy pomocy kredytu pomostowego, nie ma co liczyć. Natomiast wracając do procedur, z wnioskiem o kredyt pomostowy należy wystąpić wcześniej, najlepiej przed otrzymaniem dotacji. A najpóźniej po formalnym podpisaniu umowy z instytucją, która odpowiedzialna jest za przydzielanie środków unijnych. Aby w ogóle móc starać się o taki kredyt, należy przygotować i przedstawić skrupulatnie przygotowany biznesplan. Na jego podstawie bank będzie mógł rozpatrywać wniosek i procedować dostęp do kredytu pomostowego, którego zaciągnięcie w pewien sposób umożliwią lub zablokują analitycy bankowi, którzy będą szacować powodzenie inwestycji.

Ile kosztuje kredyt pomostowy?

Rozmowa o kosztach nigdy nie jest sprawą prostą i oczywistą. Ile banków i ofert, tyle propozycji kosztów, które wchodzą w ich wkład. Dobrą praktyką jest zaś fakt, że możemy indywidualnie negocjować warunki oprocentowania i pozostałych kosztów kredytu pomostowego, właśnie ze względu na bezpieczeństwo, którym objęty jest bank- z uwagi na to, że środki przyznane na inwestycję de facto trafią właśnie do niego. Do ustalenia pozostaje częstotliwość spłaty odsetek, jednakże z uwagi na spore kredyty, w większości wnioskowanych, oferty które uda nam się wynegocjować mogą być bardzo atrakcyjne. Zwróćmy szczególną uwagę na to, by bardzo dokładnie przygotować biznesplan i oszacować z pomocą fachowca wszystkie koszty, aby wystąpić z wnioskiem o finansowanie na takim poziomie, jakie jest konieczne, a nie ponad stan.

Na co zwracać uwagę przy kredycie pomostowym?

Jeśli będziemy się decydowali na realizację inwestycji ze wparciem kredytu pomostowego, bez uruchamiania środków własnych, pamiętajmy by dokładnie przeanalizować oferty na rynku i poznać drobiazgowo szczegóły zawarte w proponowanych umowach. Gdyż może się zdarzyć, że niektóre banki mogą wraz z kredytem pomostowym oferować kredyt inwestycyjny, który jest dużo droższy z uwagi na wysokie oprocentowanie, w pewien sposób powiązane z ryzykiem, jakie ponosi przy tym bank. Rzetelny biznes plan i dobra historia kredytowa, to podstawowe elementy, na które powinniśmy położyć nacisk przy planowaniu inwestycji. Oczywiście o historię kredytową możemy dbać na długo przed samym planowaniem inwestycji, ale o tym pisaliśmy w zupełnie innym materiale i zachęcamy by do niego sięgnąć.