Kredyt krótkoterminowy – Co to jest?

W życiu pojawiają się bardzo różne potrzeby, na które nie zawsze wystarcza nam budżetu. Dlatego popularną formą wsparcia realizacji założonych celów lub rozwiązania problemów jest zaciągnięcie zobowiązania w postaci różnych produktów finansowych np. kredytów krótkoterminowych. Jak wygląda ich struktura i czy są bezpieczne? Przeczytajcie.

Co to jest kredyt?

Kredyt, to swego rodzaju wsparcie finansowe.  Aby mógł mieć moc sprawczą, musi zostać zawarty w formie umowy pomiędzy dwiema stronami- kredytobiorcą a bankiem lub instytucją poza bankową. Kredyt ma swoją specyficzną strukturę i charakteryzuje się pewnymi elementami:

 1. Zwrotność- otrzymane środki finansowe od banku, musimy zwrócić
 2. Celowość- bank udostępnia nam określoną kwotę pieniędzy na z góry przeznaczony cel
 3. Odpłatność- decydując się na zobowiązanie w postaci kredytu, musimy liczyć się z faktem kosztów, jakie poniesiemy za to, że bank udostępnia nam środki na określone cele.

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, w postaci na przykład kredytu krótkoterminowego, jeśli będziemy znali wszystkie warunki, jakimi obarczony jest ten produkt finansowy, łatwiej nam będzie zaplanować okres spłaty i wysokość miesięcznego zobowiązania.

Rodzaje kredytów

Rynek finansowy jest dziś nasycony wieloma produktami finansowymi, które klienci dopasowują do swoich potrzeb, ale i możliwości. Produktów jest wiele i warto wskazać kilka podstawowych rodzajów, które tym rynkiem rządzą:

Osoby fizyczne korzystają z kilku podstawowych rodzajów kredytów:

 • kredyt hipoteczny
 • kredyt konsolidacyjny
 • kredyt konsumpcyjny
 • karta kredytowa
 • kredyt inwestycyjny

Inny podział obowiązuje, gdy wskazujemy okres spłaty kredytu:

 • kredyt krótkoterminowy
 • kredyt długoterminowy
 • kredyt średnioterminowy

A ze względu na przedmiot umowy kredytowej, podzielimy kredyty na:

 • mieszkaniowy
 • konsumpcyjny- z wyróżnieniem na k. gotówkowy, k. studencki, k. samochodowy a także wiele innych.

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Kredyt krótkoterminowy, jak sama nazwa wskazuje jest zobowiązaniem podejmowanym przez kredytobiorcę na dość krótki czas. Mianowicie jest udzielany na okres do 1 roku. Jego struktura jest z reguły prosta, bowiem jest udzielany kredytobiorcy w niewielkich kwotach. Dzięki temu banki lub instytucje poza bankowe, które ich nam udzielają, potrafią w większym stopniu oszacować swoje ryzyko. Najczęściej potrzebujemy takich kredytów na cele konsumpcyjne. Są skonstruowane tak by maksymalnie uprościć procedurę ubiegania się o nie. Mają zachęcać stałych klientów do wielokrotnego sięgania po te rozwiązania w przypadku celów, na które nie wystarcza budżetu domowego. A w przypadku nowych klientów, zwykle są proponowane z promocyjnymi stawkami kosztów, które zwykle, poza promocją są wyższe. Jeśli zatem mamy marzenie by zakupić np. nowy sprzęt RTV na święta lub zarezerwować wakacje w odległym zakątku świata, możemy śmiało korzystać w tym celu właśnie z kredytu krótkoterminowego.

Plusy i minusy kredytu krótkoterminowego

Jak każde zobowiązanie, tak i kredyt krótkoterminowy ma swoje zalety i wady. Wśród tych pierwszych niewątpliwie warto wskazać fakt, że w dość prosty sposób można go uzyskać, składając kilka podstawowych dokumentów, jakie wymaga bank lub wypełniając krótki formularz w jednym z serwisów kredytowych, dostępnych w internecie. Także jak widać, jego dostępność jest powszechna. Tym bardziej, że możemy go uzyskać na dowolny cel konsumpcyjny taki jak prezenty na święta lub nowy sprzęt albo wyjazd sylwestrowy lub wakacyjny. Minusem, jaki można tutaj dostrzec, będzie ograniczona kwota, o jaką można wnioskować. Jak wspominaliśmy wcześniej, bank chętnie tych kredytów udziela, ponieważ dotyczą one relatywnie niedużych kwot. Ponadto należy liczyć się z dość wysokimi kosztami udzielenia kredytu, w tym prowizje za udzielenie, obsługę a także wyższe oprocentowanie. Generalnie podsumowując będziemy mieli tutaj do czynienia z wyższym całkowitym kosztem kredytu.

Na co zwracać uwagę przy zaciąganiu kredytu?

W przypadku zaciągania zobowiązań, między innymi kredytów krótkoterminowych, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze powinniśmy przemyśleć, ile środków jest nam naprawdę potrzebne. Nie pożyczajmy więcej niż jest konieczne, gdyż niepotrzebne zadłużenie może się przerodzić w poważny problem, gdy pojawi się trudność w spłacie. Oczywiście każde środki będziemy w stanie wydać, ale czy udźwigniemy spłatę? Zaplanujmy mniej więcej, na jak długo chcemy sobie pozwolić spłacać zobowiązanie a także, ile środków- maksymalnie, będziemy w stanie spłacać miesięcznie. Kiedy pochylimy się i dokładnie przeanalizujemy nasz budżet i możliwości finansowe, łatwiej podejmiemy decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, które będzie dopasowane do naszych oczekiwań. I tym samym uchronimy się przed nadmiernym obciążeniem, którego budżet domowy mógłby nie unieść.