Jakie są powody nieprzyznania kredytu?

Wielokrotnie zdarzają się w życiu sytuacje, że potrzebujemy dodatkowej gotówki, aby zrealizować nowe cele, prywatne bądź biznesowe i wówczas jesteśmy skłonni udać się z wnioskiem o kredyt do banku. Czy zawsze go otrzymamy? Bo jeśli nie, to jakie są powody nieprzyznania kredytu? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Negatywna opinia wniosku kredytowego, jakie ma znaczenie?

Kiedy udajemy się do banku z kompletem dokumentów, jakie są od nas wymagane by starać się o kredyt, zwykle jesteśmy pełni nadziei i pozytywnego nastawienia, że z całą pewnością otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, za którą idzie przyznanie kredytu. Jednakże są takie sytuacje, że po długim okresie oczekiwania, dostajemy negatywną decyzję kredytową, z której bank nawet nie musi nam się tłumaczyć.

To dotyczy zarówno kredytów hipotecznych, gotówkowych, konsolidacyjnych i wszystkich innych. Taka oficjalna odmowa przyznania kredytu, naturalnie wzbudza w nas niepokój, gdyż nie mając pojęcia, co spowodowało negatywną decyzję, nie wiemy jak i co poprawić, by w innym czasie nie doszło do podobnej odmowy. Jednakże możemy zwrócić uwagę na niektóre przesłanki i zdarzenia, jakie wpływają na odmowę przyznania kredytu. Mając tego świadomość jesteśmy w stanie nad wieloma sytuacjami zapanować lub mieć nad nimi kontrolę.

Brak zdolności kredytowej i inne podstawowe przesłanki odmowy.

W przypadku zaistnienia podstawowej przesłanki, jaką jest brak zdolności kredytowej, o której pisaliśmy tutaj, bank zawsze odrzuci nasz wniosek.

Jeśli widniejemy w jakimkolwiek rejestrze dłużników, lub w bazie takiej jak Krajowy Rejestr Długów, albo Biurze Informacji Kredytowej, również należy przewidywać, że decyzja będzie raczej negatywna. W tych rejestrach znajdują się wyłącznie informacje negatywne, które stanowią podpowiedzi dla banków o stanie kondycji finansowej wnioskodawcy, starającego się o środki pieniężne w danym banku.

Inną podstawą do odmowy udzielenia kredytu może być nasza sytuacja zawodowa tzn. status umowy, która łączy nas z pracodawcą. Najbezpieczniejsze są oczywiście umowy o pracę na czas nieokreślony oraz stabilne umowy na określony czas, dające dobrą perspektywę na przyszłość. Niestety umowy cywilnoprawne, jakie łączą nas z firmą, raczej nie dają szans na pozytywną decyzję kredytową.

Fakt, iż ciąży nad naszym majątkiem komornik sądowy, również nie pozostaje bez znaczenia, jeśli szukamy dobrej oferty kredytowej.

Małżeństwo nie jest w stanie spłacac zobowiązań w terminie

Inne przyczyny nieprzyznania kredytu?

Wyżej wymieniliśmy takie przyczyny, w które zaingerować jest dość trudno, aby je zniwelować. Ale są również inne przyczyny, na których zaistnienie mamy pośredni wpływ.

Zacznijmy od osób, które wnioskują o zbyt wysoki kredyt. Wysoki tzn. niewspółmierny do możliwości spłaty, jakie mają te osoby w danym momencie. Jest to sytuacja, w której dla banku będziemy nieodpowiedzialni wobec chęci zaciągnięcia zobowiązania i otrzymamy odmowę dalszego procedowania wniosku kredytowego. Bowiem rata kredytu, o który się staramy nie powinna przekraczać 50% naszych dochodów.

Równie niebezpiecznym pomysłem jest składanie kilku wniosków jednocześnie, w różnych bankach. To może doprowadzić do wrażenia, że staraliśmy się już kredyt w innym banku i mogły być odrzucone, dlatego składamy wniosek ponownie, w innym banku. Trzeba być bardzo rozważnym w tym zakresie, gdyż ma to ogromny wpływ na naszą wiarygodność. Podobną sytuację stwarzamy wnioskując często, w niedługich odstępach czasowych w jednym banku. To może zaś doprowadzić do uruchomienia przez bank karencji, która automatycznie zablokuje nam możliwość starania się o kredyt.

Wiele zobowiązań na jednym koncie.

Być może nie brzmi to nadzwyczaj groźnie, jednakże posiadanie wielu zobowiązań kredytowych może stanowić samoistną blokadę do tego, aby kolejny bank zechciał nam udzielić kredytu, kolejnego. A jeśli dodatkowo spóźniamy się ze spłatami poszczególnych kredytów, możemy zapomnieć o kolejnej otwartej furtce do środków finansowych z kolejnego banku. Pamiętajmy, by dopasowywać ciężar zobowiązań do możliwości i realiów, w jakich żyjemy. Gdyż zbyt duży ciężar doprowadzić może do poważnych zadłużeń, z których bardzo trudno będzie wyjść, nawet ratując się konsolidacją zobowiązań.

Zaskakujące, ale oczywiste przyczyny odmowy udzielenia kredytu.

Istnieje również kilka zwyczajnych, życiowych sytuacji, które wydawać nam się mogą zaskakujące, ale są oczywistymi przeszkodami na drodze do zaciągnięcia zobowiązania kredytowego, a przynajmniej utrudniają proces.

Nie od dziś wiadomo, że we dwoje łatwiej nie tylko iść przez życie, ale również spłacać kredyty i jest to fakt, który naturalnie banki również biorą pod uwagę. Osobom pozostającym w związku małżeńskim, dużo łatwiej jest się starać i otrzymać pozytywną decyzję kredytową, aniżeli singlom. Ale co istotne, w związku małżeńskim, też liczy się głos każdego z osobna i na decyzje o kredycie muszą wyrazić zgodę obydwaj małżonkowie, inaczej będzie to podstawą do odmowy dalszego procesowania wniosku.

Mając tego wszystkiego świadomość, ważne jest by starając się spełnić wszystkie wymagania, zadbać jeszcze o tak prozaiczną kwestię, jak poprawne wypełnienie wniosku. To także jest oczywiste, jednak statystyki pokazują, że spora część wniosków kredytowych zawiera błędy, co stanowi podstawę do odrzucenia.