Jaki stosunek mają banki do singli?

Nie każdy zaciąga zobowiązanie będąc w związku, czy mając rodzinę. Przecież po kredyty czy pożyczki na różne cele sięgają również osoby prowadzące gospodarstwo domowe w pojedynkę, czyli tzw. single. Jaki stosunek mają banki do singli i czy łatwiej im uzyskać finansowanie swoich celów? O tym przeczytamy w materiale poniżej.

Czy każdy singiel może starać się o produkt finansowy pochodzący z banku?

Oczywiście, każdy ma prawo starać się o kredyt lub pożyczkę w banku. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że każdy bank ma swoją politykę i potrafi stawiać różne warunki klientom, którzy chcą zaciągnąć zobowiązanie. Należy pamiętać o ogólnych zasadach, które obowiązują wszystkich, również singli, którzy starają się o finansowanie w banku:

  1. Terminowa spłata zobowiązań, w tym opłacanie rachunków za media.
  2. Nie zaciąganie zobowiązań by spłacać inne zobowiązania
  3. Dbanie o dobrą historię w BIK
  4. Posiadanie stałych dochodów, które można udokumentować.

To tylko kilka z podstawowych wymogów, jakie są brane pod uwagę przez instytucje bankowe. Banki dla singli również mają odpowiednie oferty, jednakże należy spełnić szereg dodatkowych warunków, o których będziemy mogli przeczytać niżej.

Jak wygląda proces weryfikacji singla przez bank?

Proces weryfikowania wniosku o konkretny produkt finansowy dotyczy każdego. Wspominaliśmy o tym przy warunkach, które należy spełniać by móc sięgnąć po zobowiązanie. W przypadku singla, bank również będzie oczekiwał informacji o tym, czy i jakim wkładem własnym dysponuje taka osoba ( jeśli dany produkt finansowy wymaga takiegoż wkładu). Ponadto będzie bardzo szczegółowo badał historię kredytową, ponieważ udzielając finansowania dla singla, bank ponosi ryzyko- być może inne niż w przypadku, gdy o środki stara się małżeństwo, ale jednak takie ryzyko nadal  występuje.  Jeśli zaś chodzi o drobiazgowe podejście do singla w zakresie badania warunków dostępności kredytu, to bank będzie się tutaj szczególnie przyglądał sytuacji zawodowej takiej osoby. Oznacza to mniej więcej tyle, że im dłuższy staż pracy ma w swojej historii zawodowej singiel, tym lepsza jest jego pozycja w oczach banku. Dobrą sytuację mają osoby, które mogą się pochwalić długim okresem pracy w jednej firmie, najlepiej w tej, w której pracują w czasie, gdy starają się o finansowanie z banku. Ważnym elementem jest też odpowiedni poziom wkładu własnego. Jeśli osoba starająca się o kredyt dysponuje środkami poniżej wymaganych, to będzie to miało również istotny wpływ na decyzję kredytową.

Czy bank stawia dodatkowe, większe warunki singlom?

To pytanie, w którym odpowiedź będziemy zaczynali od zwrotu” to zależy”. Ponieważ singiel, który ma stałą pracę z dochodami na odpowiednim poziomie jest tak samo wartościowy dla banku jak małżeństwo. Zaś w przypadku, gdy singiel stara się o finansowanie, w którym jest potrzebne zabezpieczenie  lub wkład własny na odpowiednim poziomie i te wymogi zostają spełnione, to można uznać, że to nie są żadne wygórowane wymogi wobec singla. Bank dla singla przygotuje tak samo dobre warunki finansowania w postaci kredytu, jeśli tylko taka osoba może zapewnić p. 20% wkładu własnego do kredytu. Wówczas dla banku nie ma znaczenia, że o kredyt stara się singiel a nie małżeństwo. Czasami może się okazać, że singiel prowadzący działalność gospodarczą ze stałymi, stabilnymi dochodami jest o wiele bardziej atrakcyjny dla instytucji bankowych niż rodzina z dziećmi.

Na co powinien zwracać uwagę singiel, który chce otrzymać kredyt lub pożyczkę?

Najlepszy bank dla singla, to ten, który udzieli mu  finansowania, oczywistość. Aby tak się mogło stać, singiel powinien zwrócić uwagę na to w jaki sposób przygotować się do procesu wnioskowania o dodatkowe środki w postaci kredytu lub pożyczki.  Jeśli wcześniej będzie dbał o swoją historię kredytową i zadba o dobrą pracę by móc mieć stałe dochody oraz będzie starał się odkładać środki na wkład własny, jakiego oczekuje bank, to z pewnością otrzyma warunki kredytowe tak samo dobre jak para.

Dlaczego krąży mit o tym, że banki mają zły stosunek do singli?

Takie przekonanie wzięło się z utartych, społecznych przekonań, które pokutowały aż do dziś. Mit niosący ze sobą informacje, że banki nie chcą udzielać kredytów czy pożyczek singlom wziął się z myślenia poprzedniego systemu, panującego w Polsce. Jeśli ktoś kupował mieszkanie, to zawsze w małżeństwie, często z pomocą rodziny. Nie było mowy o tym, by singiel mógł wyprowadzić się od rodziny, jeśli nie był w małżeństwie i jeszcze starać się o kredyt samodzielnie. To nie uchodziło, po prostu. Teraz, gdy wszystko wygląda inaczej, nie ma przeszkód by banki mogły singlom udzielać kredytów, jeśli spełniają wszystkie warunki i są w stanie spłacać zobowiązanie.