Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Spłata zobowiązania w postaci kredytu, to spora odpowiedzialność dla jego posiadaczy. Jednakże terminowe regulowanie zobowiązań przynosi swoistą ulgę spłacającemu. Dodatkowo w trakcie spłaty, mamy możliwość sprawdzenia, ile rat kredytu jeszcze pozostało do uregulowania. Jak po takie informacje sięgać? Przeczytajcie.

Co to jest kredyt?

Istotą kredytu jest umowa pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą, w której ten pierwszy na uzgodnionych warunkach, decyduje się udostępnić określoną sumę środków pieniężnych z przeznaczeniem na konkretny cel. Zaś ten drugi, zobowiązuje się te środki odpowiednio wykorzystać i w terminie oraz na wcześniej wspomnianych, ustalonych warunkach zwrócić. Jest to dość skomplikowany produkt finansowy, ponieważ należy w pisemnej umowie zawrzeć szereg warunków. Wśród nich jest długość okresu spłaty, wysokość oprocentowania, ilość rat kredytu, koszty zaciągnięcia zobowiązania, możliwości odstąpienia lub wypowiedzenia umowy i wiele innych. Ważne, abyśmy dokładnie przeczytali warunki, pod którymi się podpiszemy. Zanim jednak otrzymamy do podpisania gotową umowę, musimy liczyć się z czasem, który trzeba poświęcić na zebranie szereg dokumentów i dopełnienie obowiązkowych formalności przy wnioskowaniu. Po weryfikacji i przeprocesowaniu wniosku, otrzymamy decyzję. Jeśli będzie pozytywna, przystąpimy do podpisania umowy kredytowej.

Kto może otrzymać kredyt?

Pamiętajmy, że nie każdy będzie mógł zaciągnąć kredyt. Aby kredytodawca- bank, zechciał udzielić nam dodatkowego finansowania, najpierw dokładnie nas sprawdzi. Jeśli terminowo regulujemy płatności za rachunki, czy spłacamy raty kredytu, nie posiadamy zadłużeń, nie widniejemy w systemach takich jak BIK czy KRD lub innych, to mamy już pierwszy krok za sobą- bank będzie nas odbierał, jako wiarygodnego partnera. Druga kwestia, to poziom naszych dochodów, który będzie bezpośrednio wpływał na naszą zdolność kredytową. Im większe dochody, tym większa szansa na dostęp do odpowiednio wysokiego kredytu. Zwróćmy jednak uwagę, że zarówno wiarygodność jak i zdolność kredytowa, to dwa istotne elementy, które kredytodawca będzie badał łącznie. Pomimo pozytywnej zdolności kredytowej, bank może nam odmówić finansowania, gdy nasza wiarygodność pozostawia wątpliwości. Dlatego warto o nią dbać przez cały czas.

Gdzie i jak szukać najlepszych kredytów?

Poszukiwanie dodatkowego finansowania nie jest proste. Warunki, jakie stawiają kredytodawcy bywają zaskakujące. Aby otrzymać dogodne finansowanie, z ratami kredytu, które będziemy mogli z łatwością co miesiąc spłacać, dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie w różnych ofertach, które proponują banki.

  1. Zbierzmy jak najwięcej informacji o dostępnych kredytach
  2. Zasięgnijmy opinii wśród rodziny, znajomych, przyjaciół- którzy korzystali z takiego finansowania
  3. Poszukajmy opinii w internecie o udzielanych kredytach przez konkretny bank
  4. Przygotujmy wcześniej podstawowe dokumenty, które umożliwią rozpoczęcie wnioskowania
  5. Sprawdźmy również alternatywne produkty, które będziemy mogli uzyskać na serwisach kredytowych/pożyczkowych.

Ile rat pozostało do spłaty – w jaki sposób to sprawdzić?

Aby sprawdzić ile rat kredytu mamy jeszcze do uregulowania, należy wybrać jeden z dostępnych sposobów by się tego dowiedzieć. Najprostszym jest sprawdzenie harmonogramu spłaty kredytu, który jest obowiązkowym załącznikiem do umowy kredytowej. Znajdziemy tam uporządkowane, kolejne raty, które mamy regulować w określonym czasie- zwykle w cyklu miesięcznym. Ponadto, możemy to sprawdzić również w potwierdzeniach przelewów zarówno w placówce banku jak i w serwisach transakcyjnych przygotowanych dla bankowości elektronicznej.  Jeszcze innym środkiem, służącym sprawdzaniu ilości rat, które pozostały do spłaty jest raport BIK, o który możemy wystąpić do tejże instytucji. Jest to przydatny raport, gdyż jasno precyzuje, jakie zobowiązanie zaciągnęliśmy a także na jakim etapie jest ich spłata. Zatem jak widać, nie jest to takie trudne, gdy potrzebujemy szczegółowej informacji w tymże zakresie.

Co może ograniczyć spłatę zobowiązania?

Podchodząc odpowiedzialnie do terminowej spłaty rat kredytu, który zaciągnęliśmy, powinniśmy pamiętać o rzetelnym określenia potrzeb i celów ( w tym drobiazgowa ocena kosztów ich realizacji). Taka analiza pozwoli nam prawidłowo ocenić możliwości spłaty zobowiązań. Nie ma nic gorszego niż nadmierne zadłużenie, źle oszacowane, na które zaciągamy zobowiązania, z którymi później mamy problem. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe i siła wyższa, która w jakiś sposób uniemożliwia nam terminowe płatności. Jednakże takiego ryzyka nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Poza tym jednak zróbmy wszystko, by wszelkie sytuacje, które są zależne od nas przewidzieć lub maksymalnie ograniczyć ich negatywne skutki, które mogłyby wpłynąć na regulowanie zobowiązań w terminie.