Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt na mnie?

Brakujący załącznik

Kiedy  w naszej skrzynce pocztowej lub mailowej znajdziemy wezwanie do zapłaty lub ponaglenie do spłaty zaciągniętego kredytu, o którym nic nie wiemy, to znaczy że mamy problem. Powinniśmy niezwłocznie się nim zająć.  A na przyszłość, lepiej co jakiś czas sprawdzać, czy jakiś oszust nie wziął na nas kredytu. Jak? O tym piszemy w artykule.

Gdy zgubimy dowód – ryzyko, że ktoś weźmie na nas kredyt.

Jeśli zdarzy się, że zgubimy dowód lub zorientujemy się, że ktoś nam go ukradł, musimy bardzo szybko wdrożyć procedury, które uchronią nas przed oszustami. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś weźmie kredyt na mnie i wtedy wyjaśnianie sprawy trwa znacznie dłużej i może przysporzyć nie lada problemów. Co mam zrobić, by nikt nie zaciągnął zobowiązania na mój dowód?:

  1. Zawiadomić organy ścigania tzn. policję lub prokuraturę o tym, że dowód został zgubiony lub skradziony
  2. Wybrać się do urzędu gminy lub miasta, aby urząd wydał stosowne zaświadczenie o utracie dokumentu.
  3. Jeśli ktoś już wziął na mnie kredyt, należy napisać pismo odwoławcze do pożyczkodawcy załączając dokumenty potwierdzające ten fakt.

W jaki sposób sprawdzę, że ktoś zaciągnął na mnie kredyt?

Kiedy mamy poczucie, że coś jest nie tak z naszymi zobowiązaniami np. otrzymujemy dziwne wezwania do zapłaty, niejasne maile wzywające do spłaty rat lub SMSy, przypominające o płatności, to znak że coś jest nie w porządku. Aby uchronić się przed taką sytuacją, że ktoś zaciąga kredyt na mnie, mogę od razu podjąć kroki, które odpowiednio zabezpieczą moją sytuację finansową. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do swojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Tam będziemy mogli zobaczyć, czy są jakieś podejrzane zobowiązana, których sami nie zaciągaliśmy. Innym sposobem jest zastrzeżenie dowodu osobistego, który jest najważniejszym dokumentem, tak pożądanym przez złodziei wyłudzających kredyty. Jeszcze jednym, trafnym rozwiązaniem będzie założenie profilu w Krajowym Rejestrze Długów i stałe monitorowanie sytuacji. Ostatnim coraz popularniejszym narzędziem są alerty w Biurze Informacji Kredytowej. W razie pojawienia się chęci zaciągnięcia kredytu ( nie przez nas) otrzymamy informację, by zareagować.

W jaki sposób chronić dokumenty by oszust nie zaciągnął kredytu na mnie?

Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach aby uchronić się przed tym, by nikt nie zaciągnął na mnie kredytu. Podstawowa reguła, to chronić ponad wszystko nasze dokumenty i dane. Można to robić na różne sposoby. W wielu miejscach, w których rejestrujemy się np. na nocleg, w celu wypożyczenia auta lub roweru, proszą nas o okazanie dowodu. Starajmy się tego unikać. W celu potwierdzenia tożsamości, możemy pokazać paszport, który również potwierdza tożsamość. Ale ma jedną ważną zaletę- nie da się przy jego użyciu zaciągnąć zobowiązania. Kolejną ważną zasadą jest niewysyłanie skanu dowodu, czy przekazywanie jego kserokopii komukolwiek. Starajmy się również nie przekazywać naszych danych, zwłaszcza z dowodu, osobom dzwoniącym do nas z ankietami, ofertami etc. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie wyrzucać jakichkolwiek dokumentów, w których widniałyby nasze dane do kosza przed uprzednim ich zniszczeniem.

Które informacje są potrzebne by zaciągnąć kredyt?

Powinniśmy zadać sobie to pytanie, które informacje są kluczowe, by ktoś mógł zaciągnąć kredyt na mnie? Odpowiedzi będą różne, w zależności od tego, gdzie będziemy chcieli skorzystać z dodatkowego finansowania w postaci kredytu. Czy będzie to bank czy instytucja pozabankowa np. firma pożyczkowo- kredytowa. Banki zawsze oczekują więcej. Poza danymi z dowodu osobistego, będziemy musieli przedstawić zaświadczenie o miesięcznych dochodach a oprócz tego złożyć wiele dodatkowych dokumentów. Natomiast w przypadku instytucji pozabankowych, wystarczy podać podstawowe informacje. Minimum informacji, to ogromna zaleta wnioskowania o dodatkowe finansowanie w firmach pożyczkowo- kredytowych. Ale jednocześnie ogromne zagrożenie dla naszych danych osobowych, których oczekują tak niewiele. Dlatego, że złodziejowi wystarczy zdobycie tego minimum by zaciągnąć na nas kredyt.

Podsumowanie – na co zwracać uwagę by chronić się przed oszustami kredytowymi?

Jeśli chcemy czuć się bezpieczni, dbajmy o nasze dokumenty. Nie zabierajmy ich ze sobą wszędzie, gdy to nie jest koniecznie- zwłaszcza w przypadku dowodu osobistego. Jeśli ułatwimy oszustowi, by zaciągnął na nas kredyt, to droga do wyjaśnienia tego oszustwa będzie dość długa i kłopotliwa, zwłaszcza dla nas. To my będziemy musieli udowodnić, że zobowiązania nie zaciągaliśmy, a nie złodziej, który wyłudził finansowanie na nasze dane osobowe. Pamiętajmy, by zachowywać najwyższą ostrożność. A jeśli dotknęła nas już taka sytuacja, to warto założyć profile i konta w instytucjach, o których pisaliśmy wyżej, aby na stałe monitorować nasza sytuację kredytową.