Jak się bronić przed wyłudzeniem kredytu?

Bardzo powszechnym zjawiskiem stało się wyłudzanie kredytów. Z uwagi na postęp technologiczny i stosunkowo łatwy dostęp do danych osobowych, możliwość zaciągnięcia kredytu na czyjeś dane, staje się prostsze. A co za tym idzie, każdy z nas jest narażony na zjawisko jakim jest wyłudzenie kredytu. Więcej w materiale poniżej.

Jakie dane są niezbędne by zaciągnąć kredyt?

Musimy zwrócić uwagę na to, że dzisiaj po kredyt nie musimy ustawiać się w kolejce do banku, ponieważ nie tylko banki udzielają dodatkowego finansowania. Coraz bardziej popularna staje się bankowość elektroniczna a także instytucje pozabankowe, w tym takie, które dbają o wygodę i cenny czas klientów, umożliwiając złożenie wniosku przez internet, a potwierdzenie warunków np. SMSem. Jest to z jednej strony duża dogodność dla klienta, ale z drugiej strony pozwala zwiększyć ryzyko wyłudzenia kredytu. Niestety czasami nie jesteśmy nawet świadomi jak nasze dane wrażliwe, krążące po sieci są cenne dla złodziei. Codziennie z mediów otrzymujemy doniesienia, że ktoś obcy zaciągnął kredyt na konkretną osobę. A ona dowiedziała się o tym z wezwania do zapłaty zaległych zobowiązań, których przecież nie zaciągnęła. Powinniśmy zatem zwracać większą uwagę na to, co i gdzie udostępniamy, aby mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni.

Kto może zaciągnąć zobowiązanie, jakim jest kredyt?

Odpowiadając na to pytanie, jednocześnie podkreślimy to, co już zostało powiedziane. W chwili obecnej kredyt będzie mógł zaciągnąć każdy, kto spełnia minimalne wymogi formalne tzn. będzie w stanie podać dane osobowe, potwierdzić ich zgodność z tym, co jest na wypełnionym wniosku czy formularzu kredytowym ( w zależności od charakteru miejsca, w którym chcemy zaciągnąć zobowiązanie). W przypadku firm, których polityka polega na prostych procedurach, by klienci szybko i wygodnie mogli skorzystać z finansowania- jesteśmy najbardziej narażeni na wyłudzenie kredytu. W przypadku wniosków online, możemy nawet nie wiedzieć, że ktoś go za nas wypełnił i wysłał ( mając nasze dane np. będąc w posiadaniu kserokopii dowodu osobistego).  Dlatego łatwość dostępu do dodatkowego finansowania rodzi podwyższone ryzyko wyłudzeń, na które jest narażony każdy z nas.

W jaki sposób można skutecznie bronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Lista zasad czy sposobów jest dość długa. My postaramy się przybliżyć te najważniejsze kwestie, o które nie jest ciężko zadbać, a które mogą nas uratować przed wyłudzeniem kredytu. Wśród nich zwróćmy uwagę m.in. na:

  1. Dbanie o dowód osobisty. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie zabierajmy go ze sobą codziennie do pracy czy na zakupy. A w przypadku, gdy zauważymy, że zniknął- zgłośmy od razu jego zastrzeżenie.
  2. Założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej wraz z uruchomieniem alertu w formie SMS, który w razie sytuacji podejrzanej zostanie uruchomiony. Dzięki temu będziemy mogli sprawnie zadziałać wraz z organami ścigania.
  3. Dodatkowo warto się pokusić o założenie konta w Krajowym Rejestrze Długów, który pozwoli nam dokładniej monitorować sytuację na temat zapytań z użyciem naszych danych.

Inne środki ostrożności, które należy przyjąć by uchronić się przed wyłudzeniem.

Poza technicznymi rozwiązaniami, które wskazaliśmy wcześniej, możemy również przyjąć odpowiednią postawę, by w sytuacjach, które budzą nasze wątpliwości, zawsze postępować tak samo. Mianowicie, w dobie wszechobecnych rozmów z telemarketerami, którzy dzwonią do nas z różnymi ofertami, pamiętajmy by nie podawać adresów domowych, numerów PESEL czy tym bardziej numerów dowodu osobistego. Nierzadko o takie dane proszą by potwierdzić tożsamość, ponieważ takie mają instrukcje. Jednakże jeśli to zrobimy, to niestety nie wiemy, do kogo nasze dane zostaną sprzedane i kto będzie nimi dysponował a co najgorsze- w jakich celach. Stajemy się wówczas łatwym celem na drodze do wyłudzenia kredytu. Podobnie rzecz się ma przy różnych prezentacjach czy ankietach internetowych. Oczywiście część z nich pozwala nam zachować anonimowość. Ale złodzieje są coraz sprytniejsi, oferując w zamian za wypełnienie takich ankiet pieniądze czy atrakcyjne nagrody, które możemy wygrać. Często podszywają się pod znane marki, co ma wzbudzać zaufanie i zakłócić naszą czujność. Dlatego tak ważne jest by nieustannie dbać o ochronę danych.

Credit Freeze – co to takiego?

Coraz częściej, w obawie tak nagminnego wyłudzania kredytów, stosujemy zabieg tzw. credit freeze, czyli zamrożenie możliwości zaciągnięcia kredytu. Jest to możliwe dzięki zablokowaniu ścieżki dostępowej do naszych raportów kredytowych albo zgłoszenie do nich odpowiedniej informacji. Jest to czasowy zabieg i w każdej chwili możemy go odwołać. Ale stanowi w danym momencie, gdy jest uruchomiony, jasny sygnał, że nie zgadzamy się na zaciągnięcie kredytu. Warto spróbować.