Jak przenieść kredyt do innego banku? Czy się opłaca?

Brakujący załącznik

Istnieje wiele sytuacji, w których jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia zobowiązania w postaci kredytu np. hipotecznego lub gotówkowego. Ale może się okazać, że niedokładnie przeanalizowaliśmy koszty kredytu i lepiej by było postarać się o przeniesienie kredytu do innego banku? Czy to proste? O tym piszemy niżej.

W jakich sytuacjach warto przenieść kredyt do innego banku?

Zaciągając wiele zobowiązań, czasami może się okazać, że nie będziemy w stanie wszystkim podołać, gdyż obciążenie miesięczne będzie przerastać nasze możliwości finansowe. Wówczas warto przeliczyć wszystkie koszty naszych kredytów czy pożyczek i zastanowić się, czy istnieje lepsze rozwiązanie w innym banku. Wówczas możemy próbować starać się o przeniesienie kredytów. Jeśli otrzymamy lepsze warunki, związane zwłaszcza z kosztami zobowiązań, może to być idealne rozwiązanie aby odciążyć budżet. Dobrym pomysłem będzie również pochylenie się nad kredytem konsolidacyjnym, jeśli mamy więcej niż jeden kredyt. Wówczas przeliczenie zobowiązań na jedno, które będzie obliczone na naszą aktualną zdolność do spłacenia, będzie bardziej dogodne i zapewni nam spokój. A dzięki temu, zadłużenie nie będzie się pogłębiać, gdyż będziemy w stanie terminowo regulować zaciągnięty kredyt.

Co da nam przeniesienie kredytu do innego banku?

Decydując się na przeniesienie kredytu do innego banku, możemy dostrzec kilka najbardziej oczywistych atutów, jakie rysują się na horyzoncie. Wśród nich będą między innymi:

  1. Uniknięcie spirali zadłużenia, w którą wpada coraz więcej osób zaciągających pochopnie zobowiązania
  2. Możliwość przeniesienia i zamiany kilku zobowiązań w jedno, bardziej dogodne do spłaty
  3. Obniżenie kosztów zaciągniętych zobowiązań
  4. Realnie mniejsze, miesięczne zobowiązanie, które łatwiej i wygodniej jest spłacać w terminie
  5. Lepsze warunki w innym banku, to informacja na przyszłość, gdy będziemy potrzebowali dodatkowego wsparcia finansowego.

Elementy wpływające na zgodę do przeniesienia kredytu do innego banku.

Jeśli pojawi się cień wątpliwości, co do wysokości kosztów zobowiązania jakie ponosimy, warto zastanowić się nad przeniesieniem kredytu do innego banku. Gdy okaże się, że faktycznie są one wygórowane- nierynkowe, to mamy szansę na przeniesienie zobowiązania do innego banku, który przyzna nam rację i przedstawi lepsze warunki. Jeśli się okaże, że oprocentowanie kredytu czy prowizje ( może ich być kilka) są zbyt wysokie, to daje nam oczywistą podstawę by starać się zmienić kredytodawcę. Możemy się również powoływać na samą wysokość raty kredytu, która źle obliczona, albo celowo wygórowana ( pozwala zarabiać bankowi) sprawia nam trudność w spłacie, a tym samym powiększa zadłużenie, gdyż pojawiają się odsetki za opóźnienie.

Jakie są różnice w przenoszeniu kredytu gotówkowego a hipotecznego?

Przy kredycie hipotecznym jest sytuacja dość trudna, bo zwykle jego przeniesienie jest niekorzystne. Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć i przeanalizować wszystkie możliwe oferty kredytów hipotecznych na rynku, aby wybrać najlepszą, bez pośpiechu. Zaś przy przenoszeniu kredytu gotówkowego, mamy dwie możliwości aby było to oczywiście korzystne. Po pierwsze, możemy zaciągnąć nowe zobowiązanie w innym banku, w którym koszty tj. oprocentowanie, prowizje i inne będą dużo niższe, co przełoży się na koszt miesięcznej raty na tyle pozytywnie, że będziemy mogli w ten sposób spłacić wcześniejsze, niekorzystne zobowiązania na własną rękę. Innym zaś sposobem jest skorzystanie z kalkulatora, który policzy nam kredyt konsolidacyjny, dzięki czemu będą nowe, lepsze warunki i będziemy mogli spłacić droższy kredyt, a  jeszcze pozostanie nam część gotówki do dyspozycji. Ale takie rozwiązanie będziemy mogli podjąć tylko wówczas, gdy suma zobowiązań nie przekroczy 200 tysięcy złotych.

Inne przesłanki do rozważenia przeniesienia kredytu do innego banku.

Jeśli nasz bank, w którym mamy zaciągnięte zobowiązanie, w momencie kryzysu finansowego, który nas chwilowo dotyka, nie wykazuje żadnej elastyczności w podejściu do spłaty zobowiązania, to jest to jeden z ważnych sygnałów, by zastanowić się nad przeniesieniem kredytu gdzie indziej.  Podobnie ma się rzecz w przypadku, gdy jesteśmy niezadowoleni z jakości obsługi klienta i po prostu tracimy zaufanie do naszego banku.  Gdyż nie mając dedykowanego, czujemy się wyobcowani, komunikując się w zakresie zobowiązania z kimś innym, za każdym razem.  Jeszcze większe zniechęcenie możemy poczuć, gdy się okazuje, że koszty prowadzenia dodatkowych usług finansowych w naszym banku są na tyle wysokie wobec innych instytucji, że czujemy się po prostu naciągani. A to wszystko może rzutować na podjęcie decyzji o przeniesieniu zobowiązań do innego banku. Zwracajmy na te elementy szczególną uwagę, gdyż świadczą o solidności instytucji, która zapewnia finansowanie klientom.