Jak postępować w przypadku kradzieży karty płatniczej?

Decydując się na kartę płatniczą, musimy poza atutami, brać pod uwagę również zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni, jak np. kradzież karty płatniczej. Z drugiej strony, rośnie ilość podejmowanych kart płatniczych, takie czasy. Jak się bronić przed kradzieżą i gdzie wybrać najlepszą kartę? O tym piszemy niżej.

Co to jest karta płatnicza i jakie są rodzaje?

Kartą płatniczą nazwiemy każdą kartę, która uprawnia nas do przeprowadzenia konkretnej operacji finansowej np. wypłatę gotówki w bankomacie oraz daje nam możliwość płatności  przez złożenie zlecenia płatniczego dzięki pośrednictwu akceptanta lub również agenta rozliczeniowego. Akceptant umożliwia nam płatność, aby otrzymać należne mu środki pieniężne w formie online. O ten kawałek plastiku- bo taka jest jej forma należy dbać i solidnie jej pilnować, by uniknąć kradzieży karty płatniczej, gdyż wówczas zaczynają się problemy, uruchamiające szereg procedur by ją zabezpieczyć i wnioskować o nową. Wśród kart wyróżniamy kilka rodzajów, m.in.:

  1. Karta do wypłacania środków z bankomatu
  2. Karta kredytowa
  3. Karta debetowa
  4. Karta przedpłacona
  5. Karta obciążeniowa

Jak można otrzymać kartę płatniczą?

Aby móc otrzymać kartę płatniczą, wystarczy spełnić kilka prostych warunków. Po pierwsze należy mieć ukończone 18 lat. Czasami, niektóre banki podwyższają próg wiekowy. Należy udać się do banku i złożyć wniosek oraz czekać na jego rozpatrzenie. Gdyż nigdy nie dzieje się to automatycznie. Jeśli interesuje nas karta kredytowa, to musimy liczyć się z tym, że bank będzie przyglądał się naszej historii kredytowej, terminowej spłacie zobowiązań, czy obecności w BIK ( biurze informacji kredytowej). Dodatkowo bank może nas poprosić o udokumentowanie naszych zarobków, aby sprawdzić w jakiej kondycji finansowej jesteśmy. Jeśli nic nie zaniepokoi banku, wówczas będziemy mogli otrzymać kartę do naszej dyspozycji.

Jak dbać o bezpieczeństwo karty płatniczej?

W pierwszej kolejności bezpieczeństwo zapewnia ustawienie odpowiedniego kodu PIN, co w języku angielskim brzmi jako Personal Identification Number. Taki kod pozwala uwierzytelnić osobę, która posługuje się kartą w danym momencie.  A w razie kradzieży karty płatniczej, utrudni skorzystanie z niej osobie niepowołanej, w której ręce trafiła. Powinniśmy pamiętać, aby trzymać ją w bezpiecznym miejscu. A nosząc ze sobą np. w torbie czy portfelu, odpowiednio zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest umieszczenie karty w osobnym etui, z dala od portfela.  Wiele osób, zwłaszcza tych, które w dużej mierze posługują się kartami, nosi je w etui razem ze smartfonem. O ile jest to wygodne, o tyle nie trudno o zgubienie lub kradzież telefonu. Nie narażajmy się na to sami, poprzez nieodpowiednie zabezpieczenie naszych środków. O wiele lepszy system zabezpieczeń mają karty chipowe, gdyż wiążą się z szyfrowaniem informacji oraz z możliwością generowania podpisów cyfrowych. Jeszcze inaczej są chronione karty EMV. W zależności od rodzaju karty, mamy zatem różne rodzaje zabezpieczeń. Dodatkowo, każdy sprzedawca, który przyjmuje płatności kartami płatniczymi musi przestrzegać normy tzw. Payment Card Industry Data Security Standard.

Co zrobić, gdy ktoś ukradnie nam kartę?

Kiedy zauważymy, że padliśmy ofiarą kradzieży karty płatniczej, zachowajmy spokój i w miarę sprawnie wykonajmy kilka podstawowych kroków, by szybko zabezpieczyć nasze środki na rachunku. W pierwszej kolejności powinniśmy zastrzec kartę, wykonując telefon do banku lub zgłaszając to przez internet albo ( jeśli dysponujemy czasem) osobiście w placówce naszego banku. Najprościej jest to zrobić oczywiście zdalnie, jednakże jeśli ktoś ukradnie nam również telefon i inne dokumenty, a nie znamy numeru na infolinię naszego banku, to można zgłosić zastrzeżenie karty na numer ogólny, działający na całym świecie. Jest on bardzo prosty: 828 828 828, a poza tym oczywiście należy zgłosić kradzież na policji. W podobny, prosty sposób można zabezpieczyć kartę przez internet, logując się do systemu transakcyjnego lub poprzez dostępną, przeznaczoną w tym celu stronę internetową zastrzegam.pl. Pamiętajmy, aby przenigdy nie zapisywać nigdzie numeru PIN, a tym bardziej nie trzymać go razem z kartą. To z pewnością podniesie  bezpieczeństwo naszych środków finansowych.

Ile kosztuje wyrobienie karty i jaką ofertę wybrać?

Generalnie, wydanie karty płatniczej przy otwieranym rachunku jest bezpłatne. Jednakże powinniśmy prześledzić ofertę kilku banków, które nas interesują, aby poznać szczegółowe warunki. Jak wspomnieliśmy przy otwieraniu konta, czy uruchamianiu karty kredytowej- ta operacja może być w większości placówek bezpłatna. O tyle, gdy zgubimy lub padniemy ofiarą kradzieży karty płatniczej, to już z wydaniem duplikatu mogą się wiązać pewne koszty. Tutaj również nie powinno się generalizować, gdyż koszty mogą być bardzo różne, a czasami może ich po prostu nie być.