Jak obronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

W dzisiejszym świecie, nowoczesne technologie potrafią nam znacznie ułatwić życie. Ale powinniśmy wiedzieć jak dbać o nasze bezpieczeństwo by nie paść ofiarą wyłudzenia kredytu przy użyciu wspomnianych technologii. Jak się zatem bronić przed oszustami i na co uważać? Podpowiadamy w artykule poniżej.

Co można zrobić by zabezpieczyć dokumenty?

Jeśli chcemy uchronić się przed wyłudzeniem kredytu, powinniśmy chronić nasze dokumenty. Dowód tożsamości, czy paszport, w którym widnieje nasz numer PESEL, to coś, czego powinniśmy strzec jak oka w głowie. Mając nasze dane, oszuści są w stanie wyłudzić zarówno kredyty jak i pożyczki. Najlepiej stosować się do kilku prostych zasad by nie narażać się na zuchwałe kradzieże dokumentów.

  1. Nie noś przy sobie dokumentów, jeśli nie potrzebujesz ich do jakiś czynności w urzędach czy instytucjach.
  2. Jeśli zabierasz ze sobą dokumenty z domu, nie trzymaj ich razem w portfelu. Najlepiej mieć odrębne etui na dokumenty, które wkładamy do zamykanej kieszeni torebki/plecaka/torby lub wewnętrznej kieszeni kurtki/płaszcza.
  3. Podróżując za granicę, najlepiej mieć przy sobie dokumenty, nie wkładajmy ich do bagażu podręcznego a tym bardziej do rejestrowanego.
  4. Jeśli poruszamy się komunikacją miejską, pamiętajmy by trzymać zarówno torbę czy plecak przed sobą. Oszuści, szukający okazji do kradzieży- zwłaszcza dokumentów, wykorzystują fakt nieuwagi i dostępu do naszych toreb, trzymanych na plecach.
  5. Nie trzymajmy danych, pochodzących z dowodu tożsamości w naszych telefonach- w przypadku zagubienia lub kradzieży, narażamy się na niebezpieczeństwo.
  6. Kupując, jakiś sprzęt nie udostępniaj swojego dokumentu tożsamości do spisywania umowy.
  7. Nie udostępniaj dokumentów w sklepach czy punktach obsługi różnych operatorów. Nie mają oni prawa oczekiwać przekazania takiego dokumentu ani do skopiowania ani do wglądu.

Jak zabezpieczyć dane w sieci czy podczas rozmowy telefonicznej przed wyłudzeniem kredytu?

W dobie internetu i rosnącej popularności zakupów w e-sklepach, często lekkomyślnie pochodzimy do przekazywanych danych, niezbędnych do zrealizowania zamówienia. Pamiętajmy by korzystać jedynie ze sprawdzonych serwisów sklepowych i witryn, posiadających certyfikaty bezpieczeństwa. Raz nieroztropnie pozostawione dane, są idealnym prezentem dla cyberprzestępców, którzy zrobią użytek z naszych danych np. wyłudzając kredyt lub pożyczkę.  Pamiętajmy by nie podawać żadnych danych również osobom, które do nas dzwonią z podejrzanymi ofertami lub ankietami i proszą o przekazanie szczegółowych danych, według nich koniecznych do zweryfikowania rozmówcy. Bądźmy czujni.

Kto jest najbardziej narażony na wyłudzenie kredytu lub pożyczki?

Pierwsze co się nasuwa, to myśl, że najbardziej narażone na wyłudzenie kredytu są osoby w podeszłym wieku. I rzeczywiście tak jest. Oszuści uciekają się do kreatywnych sposobów zdobywania potrzebnych danych- od telefonów z zaproszeniami na pokazy artykułów gospodarstwa domowego czy sprzętów rehabilitacyjnych, po sprytne zabiegi z wysyłaniem SMSów z prośbą o potwierdzenie udziału w badaniach, z podaniem danych. Zwracajmy uwagę na to, gdzie i komu udostępniamy nasze dane osobowe, gdyż każdy z nas może paść ofiarom wyłudzenia, poprzez nieuwagę lub brak czujności.

Co jest potrzebne oszustom by wyłudzić kredyt?

Jeśli wydaje nam się, że do wyłudzenia kredytu oszuści potrzebują wiele, to jesteśmy w błędzie. Dzisiejsze technologie i uproszczone sposoby pozyskiwania finansowania pozwalają na prostą i szybką drogę wnioskowania o kredyt czy pożyczkę. Nawet bezpieczne serwisy oferujące godne zaufania produkty, nie są w stanie uchronić nas przed ludźmi, którzy chcą nas okraść, jeśli sami nie zadbamy o mądre zabezpieczenie naszych danych. Dziś wystarczy bowiem numer PESEL oraz imię i nazwisko, by móc skorzystać z pożyczki czy kredytu w firmach pożyczkowych czy instytucjach poza bankowych. Tak niewiele dzieli nas od problemu, który może się później skończyć w sądzie.

Gdzie zgłosić się po pomoc, gdy obawiamy się, że ktoś może wyłudzić kredyt lub pożyczkę?

Jeśli zauważyliśmy coś podejrzanego np. dziwne telefony, niecodzienne maile, w których ktoś oczekuje od nas potwierdzenia danych- zgłaszajmy takie przypadki każdorazowo do organów ścigania. Jeśli zaś, nieumyślnie przekazaliśmy komuś niepożądanemu np. nasz numer PESEL i obawiamy się, że ktoś może teraz wyłudzić kredyt na nasze dane- skierujmy swoje kroki natychmiast na policję, by móc się zabezpieczyć przed ewentualnymi konsekwencjami. Każdorazowo, gdy stracimy dokumenty- nie czekajmy, zgłośmy to do odpowiednich urzędów i organów niezwłocznie, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi negatywnymi skutkami, które będziemy odczuwali przez wiele lat.