Jak cofnąć przelew? Czy to możliwe?

Codziennie płacimy za zakupy lub za rachunki. Ale równie często zdarza nam się tego dokonywać w formie przelewu. A co w przypadku, gdy popełnimy błąd i dokonamy błędnej operacji finansowej? Czy można cofnąć przelew i jak to zrobić, czy w ogóle jest taka możliwość? O tym przeczytamy w najnowszym artykule.

Podstawowe informacje o przelewach.

Powinniśmy znać kilka podstawowych informacji o usłudze, jaką jest przelew:

  1. Przelewem możemy szybko i nawet bez wychodzenia z domu dokonać płatności lub innego transferu środków pieniężnych na konto docelowego odbiorcy
  2. Ważne by wpisać odpowiedni numer konta a bank go zweryfikuje, robi codziennie tysiące takich transakcji.
  3. Nawet w przypadku błędnych danych ale poprawnego numeru konta, przelew i tak dotrze do odbiorcy. A jeśli dokonujemy cyklicznie płatności na to samo konto, zwykle nie musimy już kolejny raz uzupełniać danych, system ma je w pamięci.
  4. Jeśli wykonamy błędny przelew tzn. wpiszemy nieprawidłowy w każdej mierze numer konta, bank szybko nas o tym poinformuje.

Jeżeli zdarzy się, że w jakimś momencie popełniliśmy błąd, dokonując transakcji finansowej, możemy spróbować cofnąć przelew. O tym będziemy mogli przeczytać niżej w materiale.

Jak poprawnie przygotować się do wykonania przelewu?

Najważniejsze, gdy dokonujemy przelewu samodzielnie by dokładnie wpisać numer konta( najlepiej dwa razy sprawdzić czy jest poprawny), od tego zależy poprawność wykonanej transakcji. Przydają się również dokładne dane adresowe odbiorcy przelewu, to pozwala nam na szybką identyfikację wychodzących płatności. Warto także pamiętać o tym, na jaki cel przeznaczamy środki, które są wskazywane w przelewie. Temu właśnie służy miejsce na tytuł przelewu, gdzie krótko możemy opisać cel transakcji. Ta dokładność przy wykonywaniu płatności ma służyć zapobieżeniu sytuacji, w której będziemy musieli się starać o cofnięcie przelewu. A takich sytuacji zdarza się o dziwo sporo. Wszystkiemu wienien jest pośpiech i niedbałość, która w rezultacie powoduje dodatkowe problemy i czas, który trzeba poświęcić by odzyskać środki .

W jakiej formie można dokonać przelewu?

Transakcja poprzez przelew może przybierać różne formy, które są dopuszczone na naszym rynku transakcyjnym. Jeśli przygotujemy się do płatności dokładnie, nie będzie konieczne cofnięcie przelewu. A typy przelewów są następujące:

  • zwykły przelew- podstawowy
  • przelew zewnętrzny- gdy dwie strony przelewu mają rachunki w odmiennych bankach.
  • przelew wewnętrzny- naturalnie, gdy strony są w tym samym banku- przelew jest natychmiastowy
  • pocztowy- który możemy zrealizować tradycyjną drogą za pośrednictwem poczty polskiej
  • zagraniczny
  • natychmiastowy- przy spełnieniu określonych warunków( zwykle za odpowiednią opłatą) może być zrealizowany zgodnie z jego nazwą.

Jak można cofnąć przelew, który został błędnie wykonany?

Można cofnąć przelew, ale wszystko zależy od polityki i podejścia danego banku. Dlatego jednym z ważnych aspektów przy otwieraniu konta w banku jest sprawdzenie warunków cofnięcia przelewu, gdy pojawi się taka potrzeba. Regulaminy bankowe są zwykle bardzo skomplikowane i długie, dlatego wystarczy zapytać obsługę klienta w jaki sposób w ich banku traktuje się błędnie dokonany przelew i czy można bez problemu doprowadzić do odwrócenia transakcji. Większość uzależnia tę możliwość od momentu, w którym środki nie pojawią się w systemie Elixir jako gotowe do realizacji. Jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej, mamy łatwiejsze zadanie, bowiem możemy tego dokonać od razu, gdy zorientujemy się, że coś poszło nie tak. Gorzej w przypadku przelewów dokonywanych za pośrednictwem banku w tradycyjnej formie lub poprzez pocztę polską. Gdy przelew został dokonany, możemy się jedynie zwrócić z reklamacją by bank lub poczta wystąpiła w naszym imieniu do banku odbiorcy, by przelew cofnął. Ale wiąże się to oczywiście z czasem, jaki jest potrzebny do uruchomienia wszystkich procedur. Należy również pamiętać, że niektóre banki czerpią wprost korzyści z takich omyłkowych transakcji, żądając prowizji za cofnięcie przelewu.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie możemy wycofać przelewu?

Zdarzają się banki, nawet jest ich kilka na polskim rynku finansowym, które nie podejmują się cofnięcia przelewów, które zostały omyłkowo lub niedbale, błędnie wykonane przez ich klientów. Wówczas możemy spróbować skontaktować się z odbiorcą indywidualnie i poprosić o zwrot środków. Ponadto zostają formalne drogi reklamacyjne, jednakże trzeba liczyć się z czasem oraz z brakiem pewności, co do efektu w postaci zwrotu środków na nasze konto. Dlatego warto dwa razy sprawdzać wprowadzone dane ( niezależnie od tego czy to bankowość elektroniczna czy tradycyjny przelew na poczcie) by mieć pewność, że przelew, który za chwilę zlecimy jest całkowicie poprawny.