Jak anulować przelew? Czy mogę to zrobić w każdym banku?

Codziennie na świecie są wykonywane miliony przelewów. I naturalną rzeczą jest również fakt, że jest masa błędnie wykonanych przelewów. Jednakże, to nie koniec świata. Mamy szansę anulować przelew w niektórych przypadkach. A jak to zrobić i od czego zacząć, podpowiemy w poniższym artykule.

W jakich przypadkach można anulować przelew?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, każdy popełnia błędy i nawet najlepszym i najbardziej uważnym z nas się to zdarza. W przypadku błędnie wykonanej transakcji finansowej, również mamy szansę by anulować przelew. Ważnym elementem jest tutaj czas tzn. działajmy błyskawicznie jak najszybciej, gdy zorientujemy się, że popełniliśmy błąd. Wszystkiemu będzie można zaradzić, jeśli zdążymy przed przekazaniem transakcji do realizacji. Innymi słowy, jeśli transakcji nie wykonaliśmy akurat w czasie, gdy w banku była otwarta sesja rozliczeniowa. Zatem działajmy szybko a możemy tego dokonać w trojaki sposób:

  1. Jeśli dokonywaliśmy transakcji przez system mobilny, to w zależności od banku, w którym mamy konto, możemy odnaleźć miejsce, w którym jest możliwość anulowania przelewu. Serwisy transakcyjne, zwykle są na tyle intuicyjne by naturalnie i szybko użytkownik odnalazł interesujące go informacje i możliwości. Czyli najkrócej mówiąc- możemy to zrobić samodzielnie i bez straty czasu.
  2. Kiedy nie potrafimy sobie poradzić sami, możemy skorzystać z infolinii, jaką udostępnia dla nas bank, który prowadzi nam rachunek. Pamiętajmy by mieć przy sobie dostęp do numeru infolinii aby w przypadku pomyłki czy problemów z transakcją, móc szybko połączyć się z konsultantem w banku.
  3. Ostatnią możliwością, dla większości z nas najmniej wygodną, ale oczywiście dostępną- jest wizyta w placówce naszego banku. Jednakże musimy liczyć się z czasem, który stracimy zarówno na dotarcie jak i oczekiwanie w kolejkach. Zatem, wybór należy do nas a możliwości jest kilka.

Co się dzieje z przelewem w momencie, gdy go zatwierdziliśmy?

W momencie, gdy wykonamy przelew, używając przycisku „ zatwierdź” lub „wyślij”, zaczyna się jego dalsza droga. Zanim anulujemy przelew, gdy kiedyś zdarzy się taka potrzeba, warto wiedzieć, co się dzieje z transakcją, zaraz po jej wykonaniu. W Polsce przelewy obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, która współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim. To do KIRu trafia informacja o wykonaniu transakcji i polecenie realizacji jest tam przekazywane by mogło zostać zaksięgowane. W następnej kolejności Izba wydaje dyspozycje by wypłacić środki pieniężne odbiorcy przelewu. Gdy przelew został zatwierdzony, to co możemy zrobić, by go anulować, to wystąpić z pismem do banku z prośbą o reakcję i interwencję.

Jakie znaczenie przy anulowaniu przelewów ma system ELIXIR?

Jeśli wykonujemy transakcje sami, powinniśmy wiedzieć ( warto się z tym zapoznać wcześniej) w kontekście ewentualnego anulowania przelewu, kiedy nasz bank ma zaplanowane w ciągu dnia sesje rozliczeniowe. Tym aspektem zajmuje się ELIXIR, czyli elektroniczny system rozliczeń. Każdy bank rządzi się swoimi prawami i w innym czasie, poprzez ten system dokonuje faktycznego przelania środków pieniężnych na konto odbiorcy. Są różne godziny sesji rozliczeniowych i po prostu warto je znać, by z góry wiedzieć, czy zdążymy anulować przelew albo czy pieniądze dotrą na czas do adresata.

Czy w każdym banku jest możliwość anulowania przelewu?

Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że banki nie rządzą się takimi samymi prawami, mają również różną politykę w zakresie anulowania przelewów. Nie będziemy tym zaskoczeni jak wyglądają procedury w naszym banku, jeśli zainteresujemy się tym wcześniej a nie w momencie problemu z transakcją. Podobnie jak orientujemy się, w których bankomatach możemy bezpłatnie wypłacać gotówkę, czy ile możemy zrobić przelewów dziennie bezpłatnie, tak i w przypadku anulowania przelewu, powinniśmy znać zasady, którymi rządzi się bank, któremu powierzamy nasze środki pieniężne. I tak np. w niektórych bankach można anulować przelew przed realizacją sesji wychodzącej, samodzielnie w serwisie transakcyjnym. W innych, można to zrobić poprzez infolinię. Ale miejmy też świadomość, że są również banki, które nie umożliwiają anulowania przelewu. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat, jeszcze przed otwarciem rachunku w danym banku.

Na co zwracać uwagę robiąc przelew?

Kiedy zamierzamy wykonać przelew, powinniśmy trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz po prostu być dokładnym. Przygotowując transakcję do zatwierdzenia, wystarczy dokładnie i bez pośpiechu wypełniać pola z informacjami o odbiorcy oraz przed wysłaniem, jeszcze raz dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Uchroni nas to przed pomyłką i rozpoczynaniem procedury anulowania przelewu, która jak wiemy, nie w każdym banku jest dostępna.